Dlaczego Warto Studiować BHP?

fot. artykuł sponsorowany

Na czym polegają studia BHP? Dlaczego warto studiować bezpieczeństwo i higienę pracy? Odpowiadamy!

Studia BHP – co warto o nich wiedzieć?

Pomimo upływu lat studia BHP wciąż pozostają interesującą propozycją edukacyjną. Nie ma się co dziwić – w końcu oferują szerokie perspektywy zawodowe. Jeżeli w przyszłości rozważamy rozpoczęcie studiów na kierunku bezpieczeństwo i higiena pracy należy postarać się o dobre wyniki w nauce z przedmiotów, tj. fizyka, matematyka oraz chemia, ponieważ przewijają się one przez cały czas trwania zajęć. Równie przydatna może okazać się znajomość języka obcego, a w szczególności angielskiego czy niemieckiego.

Studia podyplomowe BHP to także dobry sposób na doskonalenie kwalifikacji zawodowych. Mogą z nich skorzystać nie tylko młodzi ludzie, ale również przedsiębiorcy, pracownicy instytucji państwowych, administracji samorządowej, pomocy przedmedycznej oraz właściciele działalności gospodarczej. Po zakończeniu studiów uczestnicy otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.

Głównym celem studiów BHP jest wyposażenie słuchaczy w specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności niezbędne do wykonywania pracy zawodowej. Program studiów obejmuje wykłady i ćwiczenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Ukończenie tego kierunku gwarantuje absolwentom zatrudnienie w licznych organizacjach i przedsiębiorstwach, a także podniesienie kwalifikacji zawodowych. Dzięki studiom absolwenci będą przygotowani do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Jak możemy wywnioskować, studia BHP są niezbędne do przygotowania pewnego rodzaju bazy, na której będziemy opierać swój rozwój zawodowy. Warto więc wybierać sprawdzone uczelnie, ukierunkowane na praktyczne przygotowanie do zawodu.

Perspektywy zawodowe po studiach BHP

Pracownik służby BHP

Aby piąć się po szczeblach kariery wymagany jest staż w zawodzie. Wszystko rozpoczyna się od podjęcia pracy w służbach BHP. O zatrudnienie można ubiegać się nie tylko po zakończeniu studiów wyższych, ale również studiów o specjalizacji BHP, podyplomowych oraz po uzyskaniu tytułu technika BHP. Należy wiedzieć, że technik BHP ma nieco okrojone możliwości zawodowe. Co to oznacza? Nie może pracować na stanowisku jednoosobowym, a jedynie szukać zatrudnienia w wieloosobowych komórkach organizacyjnych. Karierę zawodową zaczyna od stanowiska Inspektor ds. BHP. Z kolei absolwenci studiów mogą od razu zatrudnić się na samodzielnym stanowisku.

Po rocznym stażu w służbie BHP zatrudnieni otrzymują kwalifikacje do pracy na stanowisku specjalista ds. bezpieczeństwa i higieny pracy. Wówczas zakres obowiązków poszerza się do zarządzania wieloosobową komórką organizacyjną. Po trzech latach pracy podwładni mogą awansować na starszego specjalistę, a po pięciu na głównego specjalistę ds. BHP. Wraz z upływem lat mogą stać się kierownikami działu czy dyrektorami.

kask bezpieczeństwa

kask bezpieczeństwa

Audytor BHP

Zatrudnienie w służbach BHP to nie jedyna droga zawodowa. BHPowcy równie dobrze mogą rozpocząć pracę w zawodzie audytora. Praca audytora polega na sprawdzaniu rozwiązań z zakresu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy w konkretnych przedsiębiorstwach. Specjalista kontroluje czy warunki pracy odpowiadają obowiązującym przepisom prawnym oraz zasadom BHP. W jego kompetencjach leży też ocena ryzyka zawodowego. Jeden audyt może trwać od jednego do kilku dni. Aby zostać audytorem należy ukończyć szkolenie oraz przystąpić do egzaminu. Po jego pomyślnym zdaniu osoba otrzymuje certyfikat, będący potwierdzeniem zdobytej wiedzy i umiejętności. Odtąd jest uprawniona do wykonywania audytów.

Nauczyciel, naukowiec, szkoleniowiec

Po ukończeniu kierunku bezpieczeństwo i higiena pracy mamy możliwość dojścia do zawodu nauczyciela. Oczywiście, same studia BHP nie wystarczą, ponieważ niezbędne jest przygotowanie pedagogiczne (studia lub kurs). Jeżeli osoba ubiegająca się o pracę nauczyciela BHP spełnia takie warunki, może zostać zatrudniona, o czym decyduje dyrektor konkretnej szkoły. Nauczyciel BHP prowadzi lekcje zgodnie z obowiązującym planem zajęć, realizując przy tym podstawę programową.

Jeśli po ukończeniu studiów BHP odczuwamy niedosyt i pragniemy nadal pogłębiać wiedzę wcale nie musimy opuszczać uczelni. Bezpieczeństwo i higiena pracy daje ogromne pole do popisu, jeśli chodzi o studia doktoranckie. Student może zajmować się także przeprowadzaniem badań z zakresu BHP, przeprowadzać ocenę ryzyka zawodowego oraz wiele innych.

Osoba, która ukończyła studia na kierunku BHP może również prowadzić szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Do tego celu potrzebna jest oczywiście fachowa wiedza, doświadczenie zawodowe oraz odpowiednie przygotowanie, co pozwoli na przekazanie wiedzy w jak najlepszy sposób.

szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy

szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy

Bezpieczeństwo i higiena pracy – dlaczego warto studiować ten kierunek?

Z pewnością niejedna osoba zastanawia się czy warto rozpocząć studia na kierunku bezpieczeństwo i higiena pracy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Należy wiedzieć, że kierunek ten daje ogromne możliwości rozwoju, a co za tym idzie – zdobycie dobrze płatnej pracy. BHPowiec musi stale poszerzać swoją wiedzę. Wiąże się to m.in ze stale zmieniającymi się przepisami. Ponadto od takiej osoby wymaga się dobrej organizacji pracy, indywidualnego podejścia do współpracowników oraz konkretnych zdarzeń, a także ciągłego kontaktu z innymi ludźmi. Jeśli spełniamy wszystkie te kryteria bez cienia wątpliwości odnajdziemy się w takim środowisku pracy.

Tak, jak zostało wspomniane, studia na kierunku BHP gwarantują nabycie kompleksowej wiedzy oraz umiejętności, niezbędnych do pracy w zawodzie. Absolwent studiów BHP może wspinać się po szczeblach kariery, dopóki nie osiągnie wymarzonego stanowiska.

Podsumowanie

Studia to szansa na zdobycie praktycznej wiedzy i umiejętności do pracy w wybranym zawodzie. Od wielu lat niesłabnącą popularnością cieszą się studia na kierunku bezpieczeństwo i higiena pracy. Dają one nieograniczone możliwości kariery. Absolwenci takich studiów często podejmują zatrudnienie w służbie BHP, skąd po stażu pracy mogą awansować na coraz wyższe stanowiska. Równie dobrze mogą zostać audytorami, nauczycielami, naukowcami bądź prowadzić szkolenia w zakresie BHP. Z całą pewnością warto rozważyć studia BHP. Studia BHP mogą rozpocząć nie tylko młodzi ludzie, ale i pracownicy przedsiębiorstw, pragnący poszerzyć swoje kompetencje zawodowe.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.