Dlaczego zakup roweru to świetna decyzja?

fot. artykuł sponsorowany

Typy rowerów

Istnieją trzy główne typy rowerów:

  • Rowery górskie.
  • Rowery szosowe.
  • Rowery miejskie.

Rowery górskie są przeznaczone do jazdy w terenie po szlakach turystycznych i terenach zielonych, choć nadal możesz jeździć na miejskich nawierzchniach. Rowery szosowe zostały skonstruowane z myślą o uzyskaniu szybkości i wydajności, dlatego też są przeznaczone wyłącznie do jazdy po mieście. Rowery miejskie są przeznaczone do jazdy rekreacyjnej, dojazdów do pracy, do sklepu na zakupy, ale też i dla fitnessu. Można jeździć na nieutwardzonych drogach, ale tylko takich, które są do tego przygotowane (tzw. drogach i szlakach rowerowych) – zazwyczaj można je spotkać w parkach i na przedmieściach. Jeśli jeździsz rekreacyjnie, to rowery miejskie mogą być optymalnym wyborem.

Dobrą analogią trzech typów rowerów jest porównanie ich z samochodami. Pomyśl o rowerze górskim jak o pojeździe z napędem na cztery koła, o rowerze szosowym jako o samochodzie wyścigowym Formuły 1, a o rowerze miejskim jak o rodzinnym sedanie. Kiedy decydujesz, jaki typ roweru będzie dla Ciebie najlepszy, zastanów się, gdzie i na jakich trasach najczęściej będziesz jeździć, a także z kim. W końcu o wiele przyjemniej jest jeździć razem, ale tylko wtedy, gdy ma się ten sam odpowiedni typ modelu. Poza tym, nie zapomnij, że dostępne są rowery męskie, damskie, jak i dziecięce.

Dostajesz to, za co płacisz

Następnym ważnym krokiem jest uświadomienie sobie, za jakiego rowerzystę się uważasz.

Jeśli nie docenisz swoich intencji, to popełnisz błąd. Każdy lubi oszczędzać pieniądze – to prawda – ale często okazuje się, że cena odzwierciedla to, za co płacisz. Oczywiście nie oznacza to, że droższy rower będzie wygodniejszy od budżetowego, bardziej rekreacyjnego modelu, ale na pewno będzie on lżejszy i sztywniejszy, zapewni lepszy podjazd pod górę, lepszą wydajność i przyśpieszenie. Będzie miał także lepsze komponenty dla płynniejszej zmiany biegów (i prawdopodobnie więcej biegów) i lepszego hamowania.

A co z ramą?

Większość z nas wie, że rowery przeznaczone dla osób dorosłych mają większe ramy. Niestety, nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wielkość ramy jest zależna od producenta. Rama 55 cm jednej marki może się zupełnie różnić od 55-centymetrowej ramy innej marki. Zanim więc zdecydujesz się na rozmiar ramy, wybierz markę i model roweru (nawet różne modele tej samej marki będą miały różne wymiary dla danego rozmiaru ramy).

Jak ważny jest odpowiedni rozmiar ramy? To prawdopodobnie jedna z najważniejszych rzeczy, na którą będziesz musiał zwrócić uwagę. Prosty przykład. Wyobraź sobie, że kupiłeś buty w złym rozmiarze, co z nimi robisz? Zapewne byłyby bezużyteczne. Tak samo jest z rowerami. Bo, aby czerpać maksymalną satysfakcję z jazdy, musisz dopasować rozmiar ramy i kół co do centymetra.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.