Wydarzyło się coś ważnego?

Doceń park swój i puszczę swoją. W Europejski Dzień Parków Narodowych przyglądamy się puszczy Kampinoskiej

fot. Dixi/Wikipedia

Dziś obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych, co stanowi doskonałą okazję do bliższego przyjrzenia się jednemu z najważniejszych rezerwatów w Polsce – Kampinoskiemu Parkowi Narodowemu. Położony tuż przy granicy Warszawy, Kampinos jest unikalnym skarbem przyrodniczym, gdzie mieszka nawet połowa przedstawicieli polskiej fauny.

Różnorodność Fauny i Flory

Mówi Radiu Kolor Magdalena Kamińska, rzeczniczka Kampinoskiego Parku Narodowego

Kampinoski Park Narodowy to dom dla wielu gatunków zwierząt. Magdalena Kamińska, rzeczniczka Kampinoskiego Parku Narodowego wyjaśnia, że w parku można spotkać wszystkie krajowe gatunki płazów oraz liczne gatunki ptaków, w tym bociany czarne, żurawie, orliki krzykliwe i orły bieliki.

Posłuchaj

Symbolem parku są łosie, ale równie licznie występują tu sarny, dziki, jelenie, a nawet rysie i wilki, które powróciły do parku w 2014 roku. Przy odrobinie szczęścia można również zobaczyć bobry i nietoperze.

Kampinoska Historia i Kultura

Posłuchaj

Puszcza Kampinoska to nie tylko przyroda. To także miejsce bogate w historię i kulturę. Znajdują się tu miejsca związane z Fryderykiem Chopinem, takie jak dworek w Żelazowej Woli, miejsce urodzin kompozytora, oraz kościół w Brochowie, gdzie został ochrzczony. Kampinos był również świadkiem wielu działań wojennych, a cmentarz w Palmirach upamiętnia ponad 2000 Polaków zamordowanych przez Niemców.

Turystyka i Zagrożenia

Posłuchaj

Kampinoski Park Narodowy przyciąga ponad 1,5 miliona turystów rocznie, oferując im 380 km szlaków pieszych, polany, ścieżki dydaktyczne i możliwości uprawiania narciarstwa biegowego zimą. Jednak popularność parku niesie za sobą również zagrożenia.

Posłuchaj

Kamińska zwraca uwagę na problemy związane z obniżeniem poziomu wód gruntowych, zabudową strefy ochronnej oraz nadmierną penetracją przez turystów, co prowadzi do zaśmiecania i pożarów.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.