Masaż, kąpiel, drzemka, ćwiczenia
Ból głowy bez względu na przyczynę niekorzystnie wpływa na samopoczucie. Utrudnia również normalną aktywność, dlatego w walce z nim ważna jest wczesność i kompleksowość leczenia. Kurację warto rozpocząć od metod niefarmakologicznych. Wiele z nich można stosować równolegle do siebie, co poprawia rokowanie.
Sięgając po leki, należy mieć się na baczności. Ich dobór jest szczególnie ważny podczas bólu głowy o charakterze wtórnym, czyli takim, który pojawia się w wyniku choroby towarzyszącej i stanowi jej powikłanie. Mowa m.in. o bólu głowy od zatok, powstałym w wyniku infekcji. Niektóre leki nie są wskazane na przykład przy problemach kardiologicznych. Więcej na temat przyczyn i rodzajów bólu głowy dowiesz się ze strony www.welbi.pl.
Aby skrócić czas trwania i intensywność ataku, warto przede wszystkim udać się na odpoczynek w zaciszne miejsce, wywietrzone i zaciemnione. Dobrze wyłączyć telefon, telewizor i inne elektroniczne urządzenia, znajdujące się w pobliżu. Pomocny bywa spacer na świeżym powietrzu. Nie musi on odbywać się w parku czy gdzieś za miastem. Warto chociaż wyjść na balkon, taras czy do ogrodu, aby pooddychać głęboko i dotlenić organizm. Cenne są również chłodne kompresy na czoło, skronie i kark, ale także gorące i do tego aromatyczne kąpiele, które działają kojąco na mięśnie i uspokajająco na umysł, ułatwiają osiągnięcie stanu odprężenia.
W doraźnym leczeniu sprawdza się popijanie małymi łykami zimnej wody lub chłodnej zielonej herbaty. Natomiast jeśli ból głowy powstał w efekcie odwodnienia, należy zatroszczyć się o regularne i odpowiednie nawodnienie. To szczególnie ważne dla osób intensywnie trenujących, aktywnych i uczących się oraz dzieci i seniorów. Ukojenie przynoszą proste ćwiczenia obręczy barkowej, takie jak skłony głowy czy krążenia ramion, a także masaż ramion i głowy.
Domowe leki na ból głowy
Farmakoterapia to bezcenna metoda na ból głowy, ale nie powinna stanowić wyłącznej metody leczenia dolegliwości. Należy dobrać środek zawierający odpowiednią substancję aktywną do wieku, problemu i stanu zdrowia. Ze względu na dużą zmienność biologiczną organizmów dzieci i ich wrażliwość na związki chemiczne zawarte w lekach, maluchy dobrze reagują tylko na wąską grupę farmaceutyków. Przede wszystkim pomocne bywają te zawierające paracetamol, którego dawkowanie zależy od wagi ciała. Stanowczo nie należy podawać dzieciom leków dla dorosłych.
Poza wyrobami farmaceutycznymi z grupy NLPZ można sięgnąć po herbaty ziołowe oraz naturalne olejki eteryczne, które dodaje się do kompresów, kąpieli i innych domowych zabiegów. Dobroczynne właściwości mają przede wszystkim lawenda, rumianek, melisa czy kozłek lekarski.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY