Drenaż – na czym polega i kiedy stosować?

fot. artykuł sponsorowany

Co to jest drenaż?

Drenaż, jeśli będzie poprawnie zaplanowany i wykonany, skutecznie zabezpieczy piwnice domów przed zalaniem. Ponadto, jeśli pod domem podłoże jest piaszczyste, drenaż spowoduje obniżenie poziomu wód gruntowych. W jaki sposób? Zbiera wodę, która gromadzi się w otoczeniu i odprowadza ją w miejsce, które nie stanowi już zagrożenia. Drenaż stosuje się również w celu odprowadzenia wody opadowej, która przesącza się do podłoża, bez przemieszczania się cząsteczek gruntu. Geowłóknina świetnie sobie poradzi w wodą na chodniku lub podjeździe, ale nie przepuści kamieni czy też piasku.

Rodzaje drenażu

Drenaż, wraz z odpowiednio dobraną membraną, stanowi niezawodny system, który chroni przed szkodliwym działaniem wody. Jeśli chcemy stworzyć system odprowadzający nadmiar wody z pasa gruntu otaczającego fundamenty, stosuje się najczęściej drenaż opaskowy. Składa się on z kilku elementów, m.in. ze studzienek i rur drenarskich. Może się zdarzyć sytuacja, w której nie da się otoczyć fundamentów rurami. W tym przypadku zaleca się wykonanie drenażu powierzchniowego, czyli zamontowanie rur wewnątrz budynku. W ostatnim czasie natomiast coraz częściej stosuje się drenaż francuski. W tym przypadku możemy zrezygnować z układania rur i studzienek. W zamian stosuje się mineralne kruszywo przepuszczalne (piasek, żwir lub tłuczeń o możliwie jednorodnej frakcji) oraz geowłókninę.

Kiedy należy wykonać drenaż?

Drenaż wykonuje się przede wszystkim w przypadku gruntów, gdzie występuje okresowe podwyższanie poziomu wód lub tam, gdzie wsiąkanie wody opadowej jest utrudnione. Dotyczy to głównie domów podpiwniczonych. W przypadku domów bez piwnic, wykonywanie drenażu nie zawsze jest uzasadnione. Inaczej jest w przypadku wykonywania drenażu odwadniającego na terenie samej działki. Wówczas może być on ułożony na całym obszarze, niezależnie od rodzaju postawionego tam budynku.

Czy warto korzystać z geowłókniny do drenażu?

Geowłóknina drenarska posiada igłową strukturę, która pozwala pełnić jej rolę filtra. Skutecznie odprowadza nadmiar wody a jednocześnie nie dopuszcza do mieszania się podłoża z kruszywem drenażowym. Przewagą tego rozwiązania jest pozostanie wody drenażowej czystą i niezamuloną. Specjalistą od geowłókniny do drenażu jest firma AG Geosynthetics. Warto się z nimi skontaktować i poznać pełną ofertę geosyntetyków.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.