Wydarzyło się coś ważnego?

Drewniany biurowiec stanie na warszawskim Ursynowie. Jest to pierwszy taki budynek w Polsce

Na warszawskim Ursynowie powstanie czterokondygnacyjny biurowiec o konstrukcji drewnianej. To największa tego typu inwestycja w Polsce, a za projekt i realizację odpowiada pracownia architektoniczna AMBIENT, kierowana od 2023 roku przez Magdalenę Pios, specjalizującą się w budownictwie drewnianym.

Budynek planowany do wzniesienia na Ursynowie został zaprojektowany jako czterokondygnacyjny biurowiec dla firmy UBM Development Polska. Gmach o nietypowej konstrukcji znajdzie się w kompleksie biurowym Poleczki Park na Ursynowie.

Ten unikatowy projekt stanie się pierwszym drewnianym wieżowcem w Polsce. Pracownia AMBIENT już miała swoje doświadczenie związane z drewnem na warszawskiej Białołęce, gdzie zrealizowano drewnianą bibliotekę, obecnie przechodzącą prace wykończeniowe. Niemniej jednak nowa inwestycja będzie znacznie większym przedsięwzięciem, gdyż większość budynku zostanie zbudowana z drewna. Planowany obiekt osiągnie wysokość 16 metrów i będzie dysponował 9,3 tys. metrów kwadratowych powierzchni najmu, co uczyni go największym drewnianym budynkiem w Polsce.

Na świecie są jeszcze większe tego typu konstrukcje

W roku 2019 w Norwegii, w miejscowości Mjøstårnet, powstał monumentalny kompleks o osiemnastu kondygnacjach, który pełni funkcje hotelu, apartamentów oraz biur. Osiągając imponującą wysokość 85,4 metra, budynek ten oficjalnie zyskał miano najwyższego drewnianego obiektu na świecie.

 fot. AMBIENT

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.