Drony wzbiją się w przestworza. Będą pilnowały nieba nad Polską

fot. Canva

Polska armia podpisała umowę wykonawczą na dostawę kolejnych dronów rozpoznawczych FlyEye 3.6. Do polskiej armii trafi 28 polskich bezzałogowców, które będą stanowiły istotne wsparcie na współczesnym polu walki. To pierwsza umowa wykonawcza w ramach większej, zeszłorocznej umowy ramowej, która przewiduje zakup ponad 1600 dronów FlyEye.

Polska armia korzysta z dronów FlyEye od 2010 roku, kiedy to zakupiono pierwsze 4 zestawy. W kolejnych latach podpisywano umowy na dostawy dodatkowych zestawów, a najnowsza umowa wykonawcza jest częścią umowy ramowej z 2023 roku na zakup ponad 400 zestawów. Zamówione drony będą dostosowane do doświadczeń z wojny na Ukrainie.

Umowa na 7 zestawów FlyEye 3.6

17 kwietnia 2024 roku w siedzibie WB Electronics w Ożarowie podpisano umowę na dostawy 7 zestawów dronów FlyEye 3.6 wraz ze stacją kontroli, dodatkowym wyposażeniem, usługami szkolenia oraz wsparciem. Dostawy mają zostać zrealizowane jeszcze w 2024 roku. 

FlyEye 3.6 to zaawansowany dron rozpoznawczy, wyposażony w ruchomą głowicę z kamerą telewizyjną i termowizyjną, umożliwiającą prowadzenie operacji zarówno w dzień, jak i w nocy. Dzięki kompozytowej konstrukcji i elektrycznemu silnikowi dron jest lekki i trudny do wykrycia. Maszyna potrafi operować autonomicznie: posiada tryby automatycznego startu, konwojowania, krążenia i lądowania w wyznaczonym miejscu. 

Dron waży 12 kg, ma rozpiętość skrzydeł 3,6 m i długość 1,8 m, osiąga prędkość 60–120 km/h, operuje na pułapie 3500 m, zasięg jego łącza radiowego wynosi do 180 km, a czas lotu ponad 2,5 godziny.

Inne drony w służbie

Polska armia dysponuje również innymi typami dronów. Od 2005 roku używane są w niej izraelskie bezzałogowce Orbiter, a od 2017 roku amunicja krążąca Warmate. W 2021 roku zakupiono tureckie drony Bayraktar TB2, z dostawami zaplanowanymi na lata 2022–2024. W 2022 roku wojsko nabyło także 4 zestawy rozpoznawczo-uderzeniowe Gladius.

W 2021 roku podpisano umowę na dostawę 25 zestawów dronów NeoX-2 Duch w ramach programu Wizjer, które mają dotrzeć w latach 2024–2027. Polska armia zamierza korzystać również z dronów Orlik PGZ-19RA.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.