Dni Dziecka w Łazienkach Królewskich
W Łazienkach Królewskich świętowanie Dnia Dziecka rozpocznie się w czwartek 1 czerwca i potrwa aż do końca weekendu. Wśród atrakcji jest m.in. gra terenowa, teatr ruchomych figur, meksykański wieczór opowieści, otwarcie dziecięcej wystawy plenerowej, warsztaty, spacery oraz otwarta przestrzeń „Maluję!” do twórczej zabawy.
Przygotowaliśmy szereg aktywności i bezpłatnych wydarzeń dla najmłodszych gości naszych ogrodów. Główną atrakcją dla całej rodziny będzie gra terenowa „Wytrop drzewa”, w którą będzie można zagrać w łazienkowskich ogrodach od 1 do 4 czerwca. Wystawimy także teatr ruchomych figur. W Dzień Dziecka na nowym Placu Zabaw od ul. Parkowej odbędzie się otwarcie dziecięcej wystawy plenerowej. Prace plastyczne powstały w przestrzeni działań twórczych „Maluję” w Starej Kordegardzie. Będzie ona otwarta od 1 do 4 czerwca. Z kolei w drugi dzień czerwca w amfiteatrze łazienkowskiego Placu Zabaw Teatr Malabar Hotel zaprezentuje dzieciom pokaz teatru mechanicznego. W teatrze ruchomych figur dzieci obejrzą spektakl „Metamorfozy” z muzyką, przedstawiający mit o Dedalu i Ikarze – powiedziała rzeczniczka prasowa Muzeum Łazienki Królewskie Agata Zawora.
Ciekawym wydarzeniem będzie wieczór opowieści „W krainie pierzastego węża”, który poprowadzą prawdziwi bajarze z grupy Karawana Opowieści w ogrodzie przy Podchorążówce. Tym razem Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza słuchaczy do Meksyku – kraju kolorów, pieśni i tańców. Z kolei naszych najmłodszych gości zapraszamy także na spacery przyrodnicze. Na pierwszym spacerze „Skrzydlaci przyjaciele”, który odbędzie się 1 czerwca, przewodnik opowie dzieciom, jak odróżnić kaczkę od kaczorka oraz wyjaśni, które ptaki odlatują do ciepłych krajów, a które pozostają w Polsce na zimę – wyjaśniła.
Dzień Dziecka w dzielnicy Ursus
1 czerwca odbędzie się Piknik Rodzinny w Eko Parku od godziny 14:00 do 18:00. W programie bardzo wiele atrakcji, m.in. koncert „Muzyczna dżungla”, animacje dla dzieci „Dzika Historia”, multimedialna gra parkowa, rozdawanie lodów, motanie lalek, tor samochodzików elektrycznych, spektakl teatru lalek.
3 czerwca w Parku Hassów w godzinach 14:30 – 19:00 odbędzie się piknik rodzinny. Zagrają artyści: „Alicja Janosz z Zespołem” oraz Zespół „Zejman & Garkumpel”. Ponadto będzie można podziwiać pokaz cyrkowy „Czachor i niewidzialny brzuchomówca”. Na terenie parku będzie wiele atrakcji z konkursami: strefa zabaw sensorycznych dla najmłodszych, strefa małego malarza, strefa aktywności manualnej, strefa wizażu, rodzinna strefa „chillout”.
1 czerwca w Domu Kultury „Miś” przy ul. Zagłoby 17 w godz. 17:30 – 19:00 odbędzie się projekcja filmów animowanych dla dzieci autorstwa wybitnych słowackich reżyserów i rysowników, połączona z warsztatami plastycznymi, inspirowanymi i nawiązującymi do obejrzanych filmów.
1 czerwca Biblioteka publiczna w Ursusie, filia „Skorosze” przygotowała dla najmłodszych „Harce w Bibliotece, czyli Dzień Dziecka na wesoło”. W programie: zabawy ruchowe i integracyjne, praca plastyczna, balonowy zwierzyniec. Wydarzenie odbędzie się o godzinie 17:30 przy ul. Dzieci Warszawy 27A.
Wystawa dla miłośników kolejnictwa
Stołeczna Stacja Muzeum zaprasza najmłodszych na 3 czerwca na liczne atrakcje związane z historią kolejnictwa.
Pierwszą z nich będzie parada miniaturowych parowozów w skali 1:10 na muzealnym peronie. Zagwiżdżą i puszczą parę modele: Ok1-359, TKt48-148, Ol49-7, Pt47-65, Ty45-379 i Ty51-221. Zaprezentujemy makietę kolejowa w skali 1:35, zbudowaną w całości z klocków Cobi. Na makiecie znajdą się modele taboru kolejowego, m.in. model polskiej lokomotywy parowej Ty2-911. Dla zwiedzających przygotowaliśmy również wystawę makiet i dioram kolejowych, gdzie swoje prace zaprezentują uczestnicy giełdy modeli kolejowych. Najmłodsi będą mogli spędzić czas w strefie zabaw, w której znajdzie się gra wielkoformatowa, klocki i kolejowe puzzle. Będą też mogli wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych z naszymi animatorami – powiedział Mikołaj Królikowski ze Stacji Muzeum.
30-31 maja Narodowe Muzeum Techniki zaprasza najmłodszych wraz z rodzicami na warsztaty „Lot na Księżyc” (liczba miejsc jest ograniczona). 1 i 2 czerwca odbędzie się kuratorska prezentacja wystawy „Świat zabawek mechanicznych”.
Wola: moc atrakcji na Dzień Dziecka
Na Woli dla dzieci przygotowano m.in. piknik, darmowe pływanie w dzielnicowych basenach, warsztaty naukowe, budowanie z klocków Lego czy spotkanie ze Skunksem Zygmuntem.
1 czerwca placówka przy Żytniej 64 o godz. 10:00 zaprasza dzieci w wieku 4–6 lat na warsztaty poświęcone temu, jak kiedyś wyglądało życie dzieci i jak dziś wygląda ono w innych zakątkach świata. Z kolei „Komiksowo” przy al. Solidarności 90 zaprasza na warsztaty „LEGO: budujemy Miasto Dzieci”.
Kolorowy Dzień Dziecka proponuje zaś placówka „Na Kole” przy ul. E. Ciołka 20. Start o 16:30. Godzinę później wystartują zajęcia w „Odolance”. Przy ul. J. K. Ordona 12F o 17:30 będą na najmłodszych czekać zajęcia plastyczne i warsztaty o tym, co dla dzieci jest ważne.
2 czerwca o 10:00 w tej placówce odbędzie się „Interaktywny koncert dla dzieci” przeznaczony dla widzów w wieku 0–6 i ich rodziców. O 17:00 przy Redutowej 48 na najmłodszych czekać będzie „Skunks Zygmunt”. Tego samego dnia, ale godzinę wcześniej swoje obchody zacznie Wolskie Centrum Kultury. O 16:00 przy Działdowskiej 6 będzie można zrobić m.in. świecącą, kolorową glizdę.
Atrakcje w Zamku Królewskim i Muzeum Narodowym
3 i 4 czerwca proponujemy wyjątkową pokonkursową ekspozycję prac nadesłanych na konkurs plastyczny „Zamek w dziecięcej wyobraźni. Tu mówi Matejko”. Laureatów konkursu poznamy w trakcie gali 2 czerwca, do obejrzenia wszystkich prac zapraszamy w pierwszy weekend czerwca do Nowej Izby Poselskiej. 4 czerwca zapraszamy najmłodszych na orientalną podróż. Nowy cykl „Złoty ptak, czyli baśnie perskie” to kameralne spektakle oparte na motywach baśni perskich z udziałem aktorów Teatru Lalka, Anety Jucejko-Pałęckiej i Wojciecha Pałęckiego. Spektaklom towarzyszy muzyka autorstwa Grzegorza Turnaua wykonywana na żywo przez Anielę Blachurę i Kajetana Pałęckiego – powiedziała rzeczniczka prasowa Zamku Królewskiego w Warszawie-Muzeum Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej, Paulina Szwed-Piestrzeniewicz.
30 maja Muzeum Narodowe w Warszawie w Galerii Wzornictwa Polskiego zaprasza na warsztaty „Zabawy i zabawki” – wydarzenie z cyklu „Pierwsze kroki w muzeum”.
Przekonacie się, że zabawki mogą powstać ze wszystkiego – ze skrawków drewna, tkanin, ze słomy. Podczas zwiedzania oczywiście pogramy i pobawimy się w to, co lubicie. Na koniec, niczym prawdziwi projektanci, sami wykonamy swoją zabawkę – informuje muzeum.
Dzień Dziecka w Wilanowie
1 czerwca w godz. 10-17 zapraszamy najmłodszych wraz z rodzicami na „Ptasie safari”. Wyruszymy spod Pompowni przy Jeziorze Wilanowskim i dotrzemy do najbardziej tajemniczej części parku. Tam będziemy obserwować liczne gatunki ptaków, które mieszkają w wilanowskich ogrodach, parku i Rezerwacie Przyrody Morysin. Na dzieci będą oczekiwać edukatorzy z ptasimi warsztatami oraz historycznymi grami i zabawami. Zorganizowaliśmy także warsztaty rysunku piór i jaj oraz ptasich maskotek. Młodzi artyści spróbują sił na warsztatach z tworzenia ptasich maskotek – powiedziała kierowniczka Działu Komunikacji Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie Elżbieta Grygiel, która podkreśliła, że na ponad stu ptasich mieszkańców można obserwować bezinwazyjnie w ich naturalnym środowisku. Zapraszamy do Wilanowa na historyczne gry na świeżym powietrzu – bule, serso czy tryktraka – dodała.
Dzień Dziecka w Kancelarii Premiera
3 czerwca w sobotę o godzinie 10:00 w ogrodach KPRM przy Al. Ujazdowskich 1/3 odbędzie się Dzień Dziecka. W planach jest teatrzyk „Wielka przygoda małej chmurki”, pokazy magików, pokaz pracy policyjnego psa, pokaz eksperymentów z wodą, doświadczenie z trenażerem czasu reakcji, strefa gastronomiczna, a także gry, zabawy i wiele innych atrakcji. Szczegóły tutaj.
Dzień Dziecka w Terminalu Kultury Gocław
Dzień Dziecka odbędzie się także na Pradze-Południe w Terminalu Kultury Gocław. Tam 1 czerwca od 16 do 19 na dzieci będą czekały takie atrakcje, jak: minecraft, suchy lód, lekcje VR, teatr Katarynka, deserki z Małym Kucharzem, robienie warkoczyków, malowanie twarzy i tatuaże, sportowa strefa Decathlon, joga dla mam z dziećmi, a nawet alpaki.
Spektakl „Wyspa Jadłonomia”
Każdy ma swoją wyspę i każdy trafia na nią, kiedy nadchodzi na to czas – twierdzi Pan Przepis, którego spotkała Mała M – bohaterka spektaklu „Wyspa Jadłonomia”, inspirowanego książkami Marty Dymek, zrealizowanego przez Macieja Podstawnego i Dorotę Kowalkowską we współpracy z Janem Czaplińskim. Spektakl opowiada o wzmacnianiu dziecięcej i nastoletniej sprawczości oraz potrzebie międzypokoleniowej edukacji (6 – 8, 11, 13 – 14 czerwca). Chętni mogą wziąć udział także w „Podchodach teatralnych”. Każdy, kto zdecyduje się wsiąść na teatralną łódź z Panem Przepisem dostanie mapę, która poprowadzi go do celu (3 czerwca). Szczegóły tutaj.
„Beskid bez kitu” w reżyserii Moniki Babuli
Na Dużej Scenie STUDIO zaprezentuje się przed warszawską publicznością „Beskid bez kitu” w reżyserii Moniki Babuli na podstawie fascynującej książki Marii Strzeleckiej. W zagrodzie łemkowskiej z widokiem na cerkiew, z muzyką na żywo słuchamy historii babci, śledzimy przygody wnuczki i doświadczymy magii Beskidu Niskiego (4 czerwca). Tego samego dnia odbędą się familijne warsztaty pieśni łemkowskich prowadzone przez Julię Dosznę – Łemkinię, mistrzynię tradycji, babcię Teklę z przedstawienia „Beskid bez kitu” i Mirka Bogonia, muzyka, człowieka orkiestrę. Podczas warsztatu nauczymy się dwóch, trzech pieśni: „Lisom, lisom pry dolyni”, „Horą, hora”, „Horyła sosna”. Szczegóły tutaj.
Musical dla dzieci „Dzielny Głębinek” w Teatrze Roma
3 czerwca na Novej Scenie Teatru Muzycznego ROMA odbędzie się prapremiera musicalu dla dzieci „Dzielny Głębinek” w reżyserii Przemysława Redkowskiego.
Historia głębinka jest pewnego rodzaju terapią dla dzieciaków i dla dorosłych. Każdy weźmie sobie z tej historii coś dla siebie. Maluchy wezmą sobie piętro głębinkowe, ci starsi wezmą coś więcej, a dorośli to myślę, że w ogóle będą mieli sporo do przemyślenia na temat siebie – mówi reżyser spektaklu Przemysław Redkowski.
Wiecej informacji tutaj.