Wielka Synagoga przy ulicy Tłomackie 7 była jedną z największych w ówczesnej Europie, zaprojektował ją wybitny architekt Leandro Marconi, a jej otwarcie nastąpiło w 1878 roku. Niestety jej historia nie była długa, gdyż w Warszawie stała zaledwie 65 lat. Gdy 19 kwietnia 1943 roku w warszawskim getcie wybuchło powstanie, Niemcy zderzyli się z heroizmem ludności cywilnej, który przerósł ich oczekiwania. Po czterech tygodniach walk okupanci postanowili, że zburzą Wielką Synagogę, by symbolicznie pokazać koniec getta żydowskiego w Warszawie.
Dziś od tego wydarzenia mija dokładnie 80 lat. Z tej okazji o godzinie 18:00 pod pomnikiem Bohaterów Getta artyści stworzą rodzaj „efemerycznego pomnika w przestrzeni miejskiej, ciała uczestników performensu mają stać się żywą rzeźbą.
Działanie wchodzi w dialog z historyczną choreografią izraelskiej choreografki Noi Eshkol przygotowaną przez nią na obchody 10. rocznicy powstania w getcie warszawskim i zaprezentowaną w 1953 roku w kibucu Lohamei Hageta’ot (Bojowników Getta) w Izraelu. W tym roku, 70 lat później, Muzeum POLIN, FestivALT, Mazowiecki Instytut Kultury i PERFORM przygotowują je w nowej odsłonie w ramach obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Pomyślane jest jako upamiętnienie zburzenia Wielkiej Synagogi, które miało miejsce 16 maja 1943 roku, i tym samym jako gest zaprzeczenia intencji nazistowskich oprawców, która towarzyszyła jej zburzeniu – czytamy w opisie wydarzenia.
Start wydarzenia jest zaplanowany na 16 maja o godzinie 18:00, wstęp będzie wolny. Ma ona rozpocząć się pod pomnikiem Bohaterów Getta, a zakończyć na tarasie kina Muranów. Uczestnicy powinni zabrać ze sobą telefony oraz słuchawki, ponieważ wydarzeniu będzie towarzyszyć ścieżka audio, czytana przez aktorkę Agnieszkę Grochowską. Można znaleźć ją tutaj.