Dziś 80. rocznica wysadzenia Wielkiej Synagogi w Warszawie. Upamiętnią ją artyści

fot. Wikimedia Commons

Wielka Synagoga przy ulicy Tłomackie 7 była jedną z największych w ówczesnej Europie, zaprojektował ją wybitny architekt Leandro Marconi, a jej otwarcie nastąpiło w 1878 roku. Niestety jej historia nie była długa, gdyż w Warszawie stała zaledwie 65 lat. Gdy 19 kwietnia 1943 roku w warszawskim getcie wybuchło powstanie, Niemcy zderzyli się z heroizmem ludności cywilnej, który przerósł ich oczekiwania. Po czterech tygodniach walk okupanci postanowili, że zburzą Wielką Synagogę, by symbolicznie pokazać koniec getta żydowskiego w Warszawie. 

Dziś od tego wydarzenia mija dokładnie 80 lat. Z tej okazji o godzinie 18:00 pod pomnikiem Bohaterów Getta artyści stworzą rodzaj „efemerycznego pomnika w przestrzeni miejskiej, ciała uczestników performensu mają stać się żywą rzeźbą. 

Działanie wchodzi w dialog z historyczną choreografią izraelskiej choreografki Noi Eshkol przygotowaną przez nią na obchody 10. rocznicy powstania w getcie warszawskim i zaprezentowaną w 1953 roku w kibucu Lohamei Hageta’ot (Bojowników Getta) w Izraelu. W tym roku, 70 lat później, Muzeum POLIN, FestivALT, Mazowiecki Instytut Kultury i PERFORM przygotowują je w nowej odsłonie w ramach obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Pomyślane jest jako upamiętnienie zburzenia Wielkiej Synagogi, które miało miejsce 16 maja 1943 roku, i tym samym jako gest zaprzeczenia intencji nazistowskich oprawców, która towarzyszyła jej zburzeniu – czytamy w opisie wydarzenia.

Start wydarzenia jest zaplanowany na 16 maja o godzinie 18:00, wstęp będzie wolny. Ma ona rozpocząć się pod pomnikiem Bohaterów Getta, a zakończyć na tarasie kina Muranów. Uczestnicy powinni zabrać ze sobą telefony oraz słuchawki, ponieważ wydarzeniu będzie towarzyszyć ścieżka audio, czytana przez aktorkę Agnieszkę Grochowską. Można znaleźć ją tutaj

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.