24 maja to data, która z pewnością zaprzątała myśli uczniów od dłuższego czasu. Już dzisiaj ósmoklasiści przystąpią do pierwszych egzaminów kończących szkołę podstawową. Będzie to wyjątkowy rok, ponieważ egzamin napisze większa liczba uczniów niż zazwyczaj. W samej Warszawie z tym testem zmierzy się ponad 18 tysięcy, a na Mazowszu 73 tysiące 769 osób. Jest ich tak dużo, ponieważ w tym roku szkołę podstawową kończy „półtora” rocznika. Wszystko przez to, że we wrześniu 2014 roku naukę rozpoczął rocznik siedmiolatków oraz sześciolatki urodzone w pierwszej połowie 2008 roku. Ponadto z powodu wojny na Ukrainie w placówkach edukacyjnych pojawiło się także wielu młodych uchodźców, a część z nich planuje przystąpić do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty.
Ukraińscy uczniowie przystąpią do egzaminów ósmoklasisty
W całym województwie mazowieckim do egzaminu ósmoklasisty podchodzi 1242 uczniów z Ukrainy. Wielu z nich zostało zgłoszonych przez dyrektorów szkół w ostatniej chwili. Ukraińscy uchodźcy napiszą egzaminy również w samej Warszawie. W stolicy zgłoszonych zostało blisko 340 takich uczniów.
Dzisiaj uczniowie piszą egzamin z języka polskiego, będzie to szczególne wyzwanie dla gości z Ukrainy, ponieważ muszą oni posługiwać się językiem polskim podczas pisania. Instrukcje będą przetłumaczone na ukraiński, ale reszta będzie już po polsku. Ułatwieniem dla nich ma być dwujęzyczny słownik, ale nie wiadomo, czy to wystarczy. Władze Warszawy starały się zapewnić im lepsze warunki, ale resort oświaty postawił na swoim.
„Mimo próśb samorządowców i naszych propozycji, aby młodzież ukraińska nie musiała przystępować do egzaminów ósmoklasisty, ale rozpoczęła edukację od nauki języka polskiego w tzw. klasach powitalnych, resort oświaty nie zgodził się na to” – powiedziała Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.
„To kuriozalne rozwiązanie, szczególnie jeśli chodzi o egzamin z języka polskiego. Z drugiej strony uczniowie ukraińscy muszą przystąpić do egzaminu ósmoklasisty, żeby dostać zaświadczenie o ukończeniu szkoły podstawowej. Nawet jeśli oddadzą pustą kartkę. W Warszawie prawie 340 uczniów ukraińskich w publicznych szkołach podstawowych zadeklarowało, że chce przystąpić do egzaminów ósmoklasisty” – dodała.
Harmonogram egzaminów ósmoklasisty
Zgodnie z harmonogramem CKE uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych punktualnie o godz. 9:00 przystąpią do egzaminów:
- 24 maja – z języka polskiego
- 25 maja – z matematyki
- 26 maja – z języka obcego nowożytnego
Wyniki egzaminów mają zostać udostępnione 1 lipca. Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Warszawie już trwa. Ze względu na dużą ilość uczestników, Warszawa zdecydowała się zwiększyć liczbę dostępnych miejsc o 10 tysięcy. Pomocny w wyborze szkoły może okazać się niedawno opublikowany Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ.