Festiwal organizują instytucje naukowe, edukacyjne, upowszechniające kulturę oraz stowarzyszenia i towarzystwa naukowe. Od kilku lat zajmuje się tym ponad 100 instytucji. To wydarzenie, które pierwszy raz zostało zorganizowane w 1997 roku w stolicy, później inne miasta w Polsce poszły za tym przykładem.
Co będzie działo się na festiwalu?
W tym roku na festiwalu odbędzie się aż 6 debat głównych, 9 wydarzeń specjalnych i 13 spotkań całodniowych, 100 spotkań klubowych (od poniedziałku do piątku), 29 „Wieczorów z nauką”, 132 spotkania weekendowe oraz 26 wydarzeń dodatkowych, w tym 13 wystaw. Przygotowano również 22 spotkania dla dzieci, a także 336 lekcji dla młodzieży szkolnej.
Początek tego wydarzenia zaplanowano na piątek 16 września na godzinę 18:00. To wówczas rozpocznie się debata główna, podczas której uczestnicy będą poszukiwali odpowiedzi na pytanie „Jakiej energii potrzebujemy?”. Inne debaty główne będą koncentrowały się na pytaniach: Jak Covid zmienił świat? Czy średniowiecze było nowoczesne? Co oznacza nowoczesna edukacja? Wejście na imprezę jest bezpłatne, jednak na niektóre wydarzenia obowiązują zapisy. Szczegóły tutaj.
Podczas spotkań festiwalowych prezentowane są dokonania nauki i wyzwania, które przed nią stoją. Pokazujemy rolę nauki we współczesnym świecie, użyteczność i piękno naukowych badań i ustaleń, oraz ich praktyczne skutki dla rozwoju gospodarczego i zmian społecznych. Szczególną uwagę zwracamy na dokonania polskich uczonych — informują organizatorzy wydarzenia.