1 września ruszył nabór wniosków o miejskie dotacje na inwestycje ekologiczne i potrwają one do 31 stycznia 2025 roku. Inwestycje mają polegać między innymi na wykorzystaniu lokalnych odnawialnych źródeł energii. W ten sposób miasto chce zachęcić mieszkańców i przedsiębiorców do czynności, które wpływają na zdrowie wszystkich warszawiaków.
Ratusz chce podkreślić, jak ważne są inwestycje ekologiczne i zachęcić do nich warszawiaków przez dofinansowywanie właśnie takich projektów. Jak mówi Monika Beuth, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta, o dotacje mogą się starać nie tylko osoby fizyczne, ale również spółdzielnie mieszkaniowe, przedsiębiorcy, stowarzyszenia, fundacje, gminne i powiatowe osoby prawne. To muszą być zupełnie nowe projekty, nie ma możliwości zwrotu poniesionych dodatków – dodaje Monika Beuth
Dotacje OZE
Dotację OZE można otrzymać na wykonanie instalacji:
- pomp ciepła,
- kolektorów słonecznych,
- paneli fotowoltaicznych,
- turbin wiatrowych.
Warunki na dotację OZE są następujące:
- Nieruchomość nie może być ogrzewana kotłami lub paleniskami na paliwo stałe lub olej opałowy.
- Wnioskodawcą może być jedynie podmiot lub jednostka posiadająca udokumentowane prawo do dysponowania nieruchomością w celu realizacji inwestycji.
Należy również pamiętać, że rozpoczęcie realizacji inwestycji, w tym ponoszenie wydatków, nie może nastąpić przed zawarciem umowy o udzielenie dotacji.
Inne dotacje
Oprócz OZE o dotacje można się starać w sprawie innych instalacji. Komu się przysłużą takie instalacje? Na to pytanie odpowiedziała Monika Beuth:
Na dofinansowania ekologiczne na 2025 rok miasto przeznaczyło ponad 32 miliony złotych. W przypadku ograniczonych środków finansowych, dotacje zostaną udzielone z uwzględnieniem daty wpływu wniosków do Urzędu m. st. Warszawy. Oznacza to, że wcześniejsze złożenie wniosku zwiększa szansę na uzyskanie dotacji.