Eurowizja 2025. Poznaliśmy 10 finalistów polskich preselekcji [LISTA]

fot. Barbara Mueller/EBU

Dzisiaj poznaliśmy finałową dziesiątkę wybranych przez kapitułę śpiewaków, którzy pragną się zmierzyć się w prestiżowym międzynarodowym konkursie, jakim jest Eurowizja. Skład finału narodowego polskich preselekcji zaprezentowano podczas konferencji prasowej w TVP.

69. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 13 i 15 maja (półfinały) oraz 17 maja (finał) w St. Jakobshalle w Bazylei. Szwajcaria będzie gospodarzem konkursu po raz trzeci.

O zwycięstwo będzie rywalizować łącznie 38 państw, w tym Czarnogóra, która powróciła do konkursu po dwóch latach nieobecności.

Polskie preselekcje w lutym

Dokładnie za miesiąc, bo 14 lutego, odbędzie się finał polskich preselekcji pod nazwą „Wielki Finał Krajowych Kwalifikacji – Warszawa 2025”. O tym, kto zwycięży i pojedzie do Szwajcarii, zadecydują widzowie w głosowaniu SMS.

O występ w Eurowizji powalczą (lista w kolejności alfabetycznej):

1. CHRUST z utworem Tempo

CHRUST to grupa zajmująca się szeroko pojętą muzyką etniczną. Składa się z trzech osób, które, chociaż uwielbiają inne style muzyczne, to dzięki połączeniu pasji do folku, elektro i rocka tworzą niepowtarzalne i współczesne brzmienie. Obecnie zespół szykuje się do premiery kolejnej płyty, której zapowiedzią jest między innymi singiel „Tempo”, którym chcą podbić serca widzów podczas polskich eliminacji Eurowizji.

2. Daria Marx z utworem Let it burn

W wieku 18 lat Daria wyjechała do Londynu na pięcioletni kurs w London College of Music. Jesienią 2019 roku wzięła udział w 10. edycji „The Voice of Poland”. Po programie podpisała kontrakt płytowy z niemiecką wytwórnią Pelican Songs. 29-letnia piosenkarka znana jest z przeboju „Paranoia”. Właśnie z tą piosenką brała udział w preselekcjach „Tu Bije Serce Europy 2022” i zajęła tam drugie miejsce, zdobywając najwięcej punktów od jury.

3. Dominik Dudek z utworem Hold the light

Pochodzący z Limanowej Dominik Dudek to multiinstrumentalista, autor tekstów oraz producent i zwycięzca 13. edycji „The Voice of Poland”. Dzięki wygraniu programu podpisał kontrakt z Universal Music Polska i wydał swój pierwszy singiel „Wydaje się”, jednak to „Be Good” było pierwszym przebojem w jego wykonaniu. Piosenka dotarła do 17. miejsca listy OLiA oraz została zgłoszona do preselekcji „Tu Bije Serce Europy 2023”, gdzie wokalista zdobył trzecie miejsce.

4. Janusz Radek z utworem In cosmic mist

Polski wokalista, kompozytor i aktor, który swoją karierę artystyczną rozpoczął od śpiewania poezji. Występował już z wieloma recitalami i w wielu musicalach takich jak „Sen nocy letniej”, „Jesus Christ Superstar” oraz „Opera za trzy grosze”. To właśnie jego głos słyszymy w polskiej czołówce do Pokemonów. Współpracował m.in. ze: Zbigniewem Preisnerem, Leszkiem Możdżerem, Piotrem Rubikiem czy Piwnicą Pod Baranami. W 2004 roku pierwszy raz walczył o Eurowizję. W preselekcjach pojawił się z piosenką „Pocztówka z Avignon”, za którą zdobył ponad 28 tysięcy głosów i piąte miejsce. Do konkursu wraca po 20 latach.

5. Justyna Steczkowska z utworem Gaja

Wokalistka, skrzypaczka, kompozytorka, autorka tekstów i aktorka, której talent docenili światowej sławy artyści, tacy jak José Carreras, Plácido Domingo czy Howard Shore. Druga w historii polska reprezentantka na Konkursie Piosenki Eurowizji 1995. Zaśpiewała wówczas utwór „Sama”, który wykonała też w 2022 roku jako gość specjalny preselekcji. Później sama zaczęła o myśleć o powrocie do Eurowizji. Przygotowała piosenkę „Witch Tarohoro”, który zyskał ogromną sympatię fanów Eurowizji. Ostatecznie w konkursie wewnętrznym przed ESC 2024 zajęła II miejsce. Jeśli wygra preselekcje, powróci do konkursu po 30 latach.

6. Kuba Szmajkowski z utworem Pray

22-latek z Mazowsza, który już po raz trzeci wystartuje w polskich preselekcjach. Karierę rozpoczął od udziału w programie „The Voice Kids” i śpiewania w zespole 4Dreamers, jednak szybko zdecydował się na karierę solową i w 2021 wydał swój pierwszy singiel „Nieskończone”. Jego piosenka „Running With Lightning” została wydana w sześciu krajach: Polsce, Norwegii, Finlandii, Danii, Islandii i Szwecji, a kolejne utwory, takie jak „Cold Heart” oraz piosenka do filmu „Czarny Młyn” (wykonana wspólnie z Sarą James), cieszą się dużą popularnością.

7. Marien z utworem Can’t hide

Urodziła się w 2005 roku w Warszawie. Swoją muzyczną karierę rozpoczęła, mając 9 lat. W 2022 roku jej utwór „Sama” dostał się do „Premier” w KFPP w Opolu. Na swoim kanale ma dostępne jedynie trzy utwory – poza „Samą” jest też „Nie wracaj” i od kilku godzin „Can’t hide”. Marien wygrała chiński odpowiednik „Mam Talent” – Oriental Music Challenge w Szanghaju, pokonując 40 milionów uczestników. Po podpisaniu kontraktu z wytwórnią Warner Music Poland, artystka pracuje obecnie nad materiałem na debiutancką płytę. 

8. Sonia Maselik z utworem Rumours

Urodziła się w 1992 roku i pochodzi ze Śląska. Finalistka „Szansy na Sukces” w 2021 roku, laureatka nagrody ZAiKSu podczas KFPP w Opolu 2022, zwyciężczyni konkursu radiowego „Twoje 5 minut”. Występowała też w „Mam Talent”, a niedawno mogliśmy ją oglądać na zakończenie „Sylwestra z Dwójką” w TVP2.  Na koncie ma m.in. takie przeboje jak „Nie mów nic nikomu”, który w 2020 roku stał się jednym z najczęściej granych polskich utworów radiowych i nagrany w 2024 r. z artystą o pseudonimie Vix.N duet „Daj Żyć”. 

9. Sw@da x Niczos z utworem Lusterka

Duet polsko-kolumbijskiego producenta muzycznego Sw@dy nominowanego do Fryderyka w 2023 roku za album „Sad” i Niczos – wokalistki i raperki z Podlasia, która współtworzy klubowe aranżacje, wzbogacając je o elementy tradycyjnego śpiewu oraz rapu w języku podlaskim. To niezwykle istotne, bowiem to właśnie mikrojęzyk podlaski wybrzmi w utworze „Lusterka” na scenie preselekcyjnej, co czyni go wyjątkowym w konkursie.

10. Tynsky z utworem Miracle

Wokalista, autor tekstów i kompozytor, który swój pierwszy utwór napisał jako trzynastolatek. Tak naprawdę nazywa się Tomasz Kamiński i pochodzi z Płocka. Jeszcze przed swoją maturą podpisał kontrakt z Magic Records. Jego pierwszym singlem było „Stop the party” z 2021 roku. Potencjał w Tynskym zauważyło Spotify zapraszając go do projektu RADAR Polska wspierającego młodych, obiecujących debiutantów z kraju w budowaniu kariery oraz promocji ich twórczości. Jako trzeci męski polski wykonawca został zaprezentowany na billboardzie na Times Square w Nowym Jorku.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.