Fajna Warszawa online to pomysł, który powstał w ubiegłym roku, po tym, jak w Warszawie pojawiała się ogromna fala uchodźców z Ukrainy. Jednocześnie nasze miasto bardzo się odmłodziło. My od wielu lat przygotowywaliśmy materiały turystyczne, które zachęcały do tego, żeby interesować się Warszawą. W roku 2008 po raz pierwszy wydaliśmy mapę dla młodych trawelersów. Więc mieliśmy już właściwie materiał gotowy – mówi Bogna Świątkowska z Fundacji Bęc Zmiana.
Oprócz Fundacji Bęc Zmiany wydarzenie współorganizuje także szereg innych instytucji, które przekazały swoje materiały, by stworzyć interesujące trasy spacerowe.
Okazało się, że ta mapa, że te spacery są świetną propozycją nie tylko dla tych, którzy pojawiają się w Warszawie i są migrantami, są uchodźcami, uchodźczyniami, ale przede wszystkim także dla tych, którzy w Warszawie pojawiają się z innych miast, którzy są ekspatami, czyli pracują tutaj. Dla nich te trasy, te mapy, okazały się świetnym wprowadzeniem do naszego miasta i co najważniejsze ci wszyscy, którzy pojawiają się tutaj na studia, przyjeżdżają po to, żeby kontynuować naukę w Warszawie, to także dla nich jest super propozycja – mówi Bogna Świątkowska z Fundacji Bęc Zmiana.
Spacery będą prowadzone po polsku, ukraińsku oraz angielsku, a prowadzącym będą towarzyszyli tłumacze. Pierwszy cykl oprowadzeń po stolicy odbędzie się już w najbliższą niedzielę. To wówczas chętni będą mogli zobaczyć Śródmieście, brzegi Wisły, a także Pragę-Północ.
Zapraszamy wszystkich w niedzielę na trzy spacery. Zaczynamy o godzinie 10 na ulicy Foksal pod Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki, który jako jedna z instytucji bierze udział w tym projekcie. Przejdziemy trasy pokazujące najciekawsze realizacje architektoniczne centrum Warszawy. Ten spacer poprowadzi architekt Michał Kempinski. Od godziny 12 ja czekam na wszystkich na bulwarach wiślanych przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej, będę opowiadała o tym, jak Warszawa wspaniale urządziła swoje bulwary, ale także prawobrzeżny dziki brzeg. O 14 Ewa Ziajkowska poprowadzi ścieżką praską, a cały dzień zakończy się bezpłatnym zwiedzaniem muzeum Pragi – mówi Bogna Świątkowska.
Pod tym adresem można zobaczyć 15 map przygotowanych w związku ze spacerami. Towarzyszą im opisy w trzech językach. Szczegóły na temat nadchodzących spacerów można sprawdzić tutaj.