Formalności przed rozpoczęciem budowy domu

fot. artykuł sponsorowany

Zakup działki budowlanej

Zakup odpowiedniej działki to pierwszy etap procesu, którego szczęśliwym finałem jest wybudowanie wymarzonego domu. Szukając jej, należy wziąć pod uwagę lokalizację, wielkość, dostęp do mediów, dostęp do drogi publicznej, cenę oraz wymogi określone w miejscowych planach. Decydując się na zakup konkretnej działki, należy zawrzeć ze sprzedającym umowę w formie aktu notarialnego. Zakup działki to krok milowy, przybliżający Inwestora do rozpoczęcia budowy domu. Warto przy tym pamiętać, że parametry wybranej działki, w tym jej charakterystyka, wielkość i lokalizacja będą miały wpływ na możliwy do zrealizowania na danym terenie projekt domu. Dlatego przed podpisaniem stosownych dokumentów o zakupie, warto sprawdzić wymogi określone w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub w decyzji o Warunkach Zabudowy, jeżeli została wydana dla działki, którą chcemy zakupić. Te dokumenty określają i precyzują nasze możliwości inwestycyjne.

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego i Warunki Zabudowy

Inwestor przed zakupem działki może sprawdzić w wydziale związanym z gospodarką przestrzenną urzędu gminy właściwego pod względem położenia działki, czy konkretna działka objęta jest Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli tak, można złożyć wniosek o aktualny wypis i wyrys. Są one wydawane odpłatnie, a czas oczekiwania wynosi do 14 dni. Jeśli działka nie jest objęta MPZP, Inwestor powinien złożyć wniosek o wydanie decyzji o Warunkach Zabudowy. Czas oczekiwania na decyzję zależy od urzędu odpowiedzialnego za jej wydanie. Powyższe dokumenty rzucą światło na możliwy do zrealizowania na danej działce budynek z wybranego projektu, mogą określać między innymi wielkość budynku, rodzaj dachu, czy dopuszczalny sposób wykończenia elewacji. MPZP i WZ mają na celu uporządkowanie i zachowanie ładu przestrzennego  obszaru, w którym położona jest dana działka.

Wybór odpowiedniego projektu domu

Znając już zapisy lokalnego prawa, Inwestor może zacząć poszukiwania idealnego projektu. W obszernej kolekcji ARCHON+ dostępne są różnorodne gotowe projekty domów, a wśród nich pełne interesujących propozycji kolekcje: projekty domów parterowych, projekty domów z poddaszem użytkowym, projekty piętrowe, projekty domów tanich w budowie i wiele innych. Proponowane rozwiązania architektoniczne, programy funkcjonalne, zróżnicowana powierzchnia użytkowa oraz koszty budowy sprawią, że każdy Inwestor znajdzie dom, odpowiadający na potrzeby jego i wszystkich domowników. Gotowe projekty domów Pracowni dopasowane są do realizacji na różnych typach działek. Pracownia przygotowała specjalne kolekcje projektów domów na wąskie działki, na działki z wejściem od południa, działki na stoku, które uwzględniają różne uwarunkowania lokalizacyjne, zawierają odpowiednie rozwiązania funkcjonalno – przestrzenne. Każdy Inwestor może także skorzystać z pomocy profesjonalnych Doradców Projektowych ARCHON+, którzy w ramach bezpłatnych konsultacji  służą doradztwem w zakresie wyboru odpowiedniego projektu, będącego odpowiedzią na potrzeby mieszkańców oraz uwzględniającego wymogi posiadanej działki.

Adaptacja projektu

Każdy gotowy projekt domu wymaga adaptacji, czyli dostosowania go do wymogów działki i prawa lokalnego, którym jest objęta. Dokonuje jej projektant adaptujący, który posiada stosowne uprawnienia. Projektant dostosuje projekt do uwarunkowań lokalizacyjnych działki, czyli do jej położenia względem stron świata, ewentualnych spadków, jeśli działka takie posiada, nośności gruntu, do stref obciążeń śniegiem i wiatrem, stref przemarzania gruntu, wysokości wód gruntowych. Sprawdzi również, czy wybrany projekt oraz lokalizacja budynku spełni wymogi MPZP lub decyzji WZ. Podczas adaptacji wykonany zostanie projekt zagospodarowania działki, uwzględniający projektowany budynek na mapie geodezyjnej przeznaczonej dla celów projektowych. Na etapie adaptacji możliwe jest też dokonanie niewielkich, standardowych zmian w projekcie, które umożliwią optymalne dopasowanie projektu do indywidualnych oczekiwań mieszkańców.

Zgłoszenie budowy lub uzyskanie pozwolenia na budowę

Aby móc rozpocząć budowę domu, niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę lub dokonanie zgłoszenia budowy, które jest uproszczoną procedurą, dopuszczoną od 2015 r., przy spełnieniu konkretnych warunków. Po ostatniej nowelizacji Prawa budowlanego od 2022 r.  procedurą zgłoszenia budowy objęto domy o powierzchni zabudowy do 70 m2, przy czym muszą to być: wolno stojące budynki jednorodzinne, nie więcej niż dwukondygnacyjne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce, na której zostały zaprojektowane, a ich budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych Inwestora.

W celu uzyskania pozwolenia na budowę należy udać się do właściwego starostwa powiatowego lub urzędu miasta na prawach powiatu i złożyć zestaw dokumentów, obejmujący 3 egz. projektu architektoniczno – budowlanego, 3 egz. projektu zagospodarowania działki, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, decyzję o WZ. Jeżeli wniosek jest kompletny, pozytywna decyzja powinna zostać wydana i wysłana do stron postępowania w ciągu 65 dni, licząc od daty złożenia wniosku. Jeżeli strony nie wniosą w ciągu 14 sprzeciwu, wówczas decyzja się uprawomocni i można rozpocząć roboty budowlane. Inwestor przed rozpoczęciem budowy powinien ustanowić kierownika budowy, założyć dziennik budowy, który jest urzędowym dokumentem poświadczającym przebieg budowy i zachodzących w jej trakcie zmian oraz umieścić w widocznym miejscu uzupełnioną tablicę budowy.

W przypadku procedury zgłoszenia budowy domu do 70 m2 powierzchni zabudowy, wraz ze zgłoszeniem wymagane jest podanie organowi nadzoru budowlanego terminu rozpoczęcia robót budowlanych. Inwestor może rozpocząć prace zaraz po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej zgłoszenia. Należy podkreślić, że w tym przypadku Inwestor zobowiązany jest także do załączenia oświadczenia, że planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych oraz, że przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia kierownika budowy. W przypadku domów do 70 m2 powierzchni zabudowy ustanowienie kierownika budowy i prowadzenie dziennika budowy nie jest konieczne.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.