Od czasu wybuchu pandemii Covid-19 Fotoplastikon Warszawski był zamknięty, jednak władze Muzeum Powstania Warszawskiego nie zaprzepaściły tego okresu i wykorzystały go na remont atrakcji. Gdy po blisko dwóch latach miało dojść do wyczekiwanego otwarcia tego oddziału muzeum, władze instytucji musiały przesunąć tę ceremonię, gdyż wybuchła wojna na Ukrainie. Wówczas Fotoplastikon został przeznaczony na świetlicę dla uchodźców. Teraz jednak atrakcja zostanie ponownie otwarta, a ponadto zwiedzający będą mogli zapoznać się z nową ofertą.
Co będzie można zobaczyć na wystawie?
Już od soboty wszyscy zainteresowani będą mogli zobaczyć, jak wyglądało życie Warszawy jesienią 1927 r. Przygotowane na tę okazję stereoskopowe zdjęcia przedstawiają pełniące funkcje reprezentacyjne Śródmieście, czy rejony Solca oraz Pragi. Będzie można dowiedzieć się także, jak w tamtych czasach warszawiacy spędzali wakacje, wszystko dzięki fotografiom popularnego wówczas letniska — Wołomina. Inne intrygujące obiekty uchwycone na tych zdjęciach to: Wielka Synagoga na Tłomackiem, gmach Teatru Wielkiego, Plac za Żelazną Bramą, wielkomiejska Marszałkowska i Ogród Saski. Wystawa przybliży zwiedzającym również biedę Mariensztatu i rudery na Rybakach.
Pierwsza taka wystawa w Warszawie
Nadchodząca wystawa będzie pierwszą z tego okresu w Fotoplastikonie Warszawskim. Lata 20. XX wieku to czas, w którym fotoplastikony, przegrywając z kinem, były masowo likwidowane. Od 30 kwietnia wystawę będzie można podziwiać pod adresem Al. Jerozolimskie 51. Będzie ona dostępna w poniedziałki od 10:00 do 18:00 i od środy do niedzieli w tych samych godzinach. Bilet wstępu normalny będzie kosztował 10 zł, a ulgowy 6 złotych. W czwartki wstęp wolny.