Gdzie zamieszkać w Polsce? Ranking najlepszych miast do życia

fot. artykuł sponsorowany

Ranking polskich miast – gdzie warto zamieszkać?

Gdzie najlepiej zamieszkać w Polsce? Przedstawiamy listę najatrakcyjniejszych do życia miast, dla której punktem wyjścia jest „Ranking Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis 2021” przygotowany przez firmę projektowo-konsultingową Arcadis we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu i Uniwersytetem Zielonogórskim[1]. Jego autorzy wzięli pod uwagę aspekty społeczne, gospodarcze i środowiskowe.

Wśród czołówki polskich miast najlepiej wypadają Warszawa, Toruń, Zielona Góra, Rzeszów i Poznań. My do tego grona dołączyliśmy niedocenianą często Łódź. Ostatnimi laty przechodzi ona imponującą rewitalizację i może poszczycić się jednymi z lepszych warunków mieszkaniowych wśród większych miast w Polsce, na co zwracają uwagę eksperci i sami mieszkańcy[2]

Warszawa – niekwestionowany lider

Warszawa jako miasto społeczne w naturalny sposób przyciąga do siebie wielu przyjezdnych z całego kraju. Oferuje atrakcyjne miejsca pracy, wysokie zarobki, bogate życie kulturalne i rozrywkowe oraz atmosferę rozwijającej się dynamicznie metropolii. Wśród inwestycji mieszkaniowych na szczególną uwagę zasługują osiedla powstające na obrzeżach miasta, które są realizowane przez takich deweloperów jak Profbud: https://www.profbud.info/inwestycje

Dobrym przykładem są dzielnice Gocław lub Ursus, które ze względu na swoje liczne zalety – położenie, atrakcyjne ceny nieruchomości, dogodną komunikację z centrum czy dostępność terenów zielonych – są chętnie wybierane przez ludzi młodych i rodziny z dziećmi.

Łódź – niedoceniana, ale warta zamieszkania

Myśląc o Łodzi, często stają nam przed oczyma stare opuszczone fabryki i zabytkowe pałace ich posiadaczy, które pamiętają XIX-wieczne czasy przemysłowej świetności. Obecnie dzięki zakrojonej na szeroką skalę rewitalizacji i powstawaniu atrakcyjnych inwestycji mieszkaniowych, miasto ponownie zyskuje na znaczeniu. Reprezentacyjną dzielnicą i swoistą wizytówką staje się Nowe Centrum Łodzi oraz realizowana tutaj inwestycja Osiedle Primo, które łączy w sobie funkcje mieszkalne, biznesowe i kulturalne. Zastanawiasz się, gdzie zamieszkać w Polsce? Łódź to idealne miejsce dla osób aktywnych i chcących skosztować klimatu tętniącej życiem metropolii.

Toruń – miasto z klimatem

Toruń słynie nie tylko z pierników, Kopernika i jednej z najpiękniejszych starówek w Polsce. Jego wysoka druga lokata we wspomnianym rankingu Arcadis 2021 wynika z wyśmienitych warunków do życia, pracy i odpoczynku. Wszystko za sprawą aktywnie prowadzonej w mieście polityki gospodarczej, społecznej i środowiskowej. Nie bez powodu samorząd Torunia okrzyknął go w jednej z kampanii promocyjnych „miastem z klimatem” – trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić.

Zielona Góra – zielona nie tylko z nazwy

Atutami Zielonej Góry jest jej położenie na skrzyżowaniu międzynarodowych szlaków drogowych i kolejowych łączących część północną i południową Europy. Fakt ten przyciąga tu nie tylko wielu inwestorów i przedsiębiorców, ale również osoby marzące o karierze zawodowej czy naukowej. A wszystko to w warunkach jednego z bardziej zielonych i przyjaznych środowisku miast w kraju.

Rzeszów – miasto z potencjałem

Wschodnia część Polski uchodzi powszechnie za mniej rozwiniętą i atrakcyjną. Jednak Rzeszów – stolica województwa podkarpackiego – jest uznawany przez mieszkańców i inwestorów za miasto o ogromnym potencjale rozwojowym, które cechuje się niskim bezrobociem, rozwiniętą infrastrukturą i bogatym życiem kulturalnym.

Poznań – przedsiębiorczy i dynamiczny

Poznań to miasto tradycyjnie kojarzone z przedsiębiorczością. W stereotypie tym jest bardzo dużo prawdy – stolica Wielkopolski oferuje mieszkańcom bogatą ofertę miejsc pracy i atrakcyjne warunki dla rozwoju zawodowego. To również miasto odpowiednie dla osób dynamicznych i aktywnych, które lubią intensywne życie kulturalne i rozrywkowe.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.