Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Gruba Ryba Sportu

Arkadiusz Skrzypiński

Sportowiec, reprezentant Polski w para-kolarstwie, który mimo 42 lat na karku - nie ma zamiaru zwalniać tempa. A o prędkość w przypadku jego dyscypliny akurat nietrudno. 85 km/h? Taki wynik robi "na hamulcu". I kończy się to sukcesami. Wystarczy wspomnieć o kilku: wielokrotny medalista (w tym złoty) Mistrzostw świata w Para-kolarstwie i piąty zawodnik Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie w 2012 roku. Dwukrotnie zwyciężył w Boston Marathon. Był najlepszy również w New York City Marathon, Wild West Hand Cycling Tour w Perth w Australii, oraz w Tour of Britain. Przez lata był twarzą i motorem napędowym szczecińskiego sportu niepełnosprawnych. Jego wielkim marzeniem jest złoty medal olimpijski, najlepiej złoty. Może uda się za dwa lata w Tokio?

fot. defence.gov

Głosowanie zakończone
Joanna Pajkowska

Wyobraźcie sobie taką trasę morskiej podróży: z Panamy na zachód, przez Pacyfik, wzdłuż wybrzeży Australii na Ocean Indyjski, dalej wokół Afryki Południowej na Ocean Atlantycki, by następnie przez Morze Karaibskie wrócić do linii startu i wrócić do Panamy. Taką trasę jachtem w 198 dni samotnie pokonała Joanna Pajkowska! Przepłynęła wszystkie oceany i widziała z bliska wszystkie kontynenty (nawet Antarktydę!). Stawiła czoła największym falom, najgroźniejszym wiatrom i wielodniowej samotności. Jej rejsy były wielokrotnie doceniane w kraju i na świecie. Związek Żeglarski uhonorował ją najwyższym wyróżnieniem - Honorową Złotą Odznaką PZŻ, a Bałtyckie Bractwo Wybrzeża przyznało jej międzynarodową nagrodę "Conrady" za "Indywidualność Morską". Kiedyś będą śpiewać o niej szanty i nazywać jachty jej imieniem. Dzisiaj jest legendą, ale nie dryfuje na mieliznę. Wręcz przeciwnie! Już stawia żagle planując kolejne, jeszcze ambitniejsze cele. Ona nie pisze historii żeglarstwa. Ona jest historią żeglarstwa. W Polsce nie ma bardziej utytułowanej żeglarki.

fot. youtube.com/channel/UC--9Bkb1PCst_uBx_xtngiQ

Głosowanie zakończone
Miłosz Sowiński

Mówi się o nim "złote dziecko polskiego triathlonu", ale z tym określeniem łączy go tylko to, że z dziecinną łatwością wyprzedza większość rywali na trasie. Bo sukcesów w CV to ma już więcej, niż niejeden senior, między innymi Mistrzostwo Polski na dystansie sprinterskim. Z powodzeniem rywalizuje też z europejską czołówką na długich dystansach m.in. 1/2 Ironmana, czyli 1,9 km pływania, 90 km jazdy na rowerze i 21 km biegu. Tak, wiemy, też mamy zadyszkę na samą myśl... A Miłosz wręcz przeciwnie. To była dla niego zaledwie rozgrzewka w biegu po kolejne sukcesy. Jego sportową aspiracją jest stanąć na podium takich imprez jak Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2020 roku oraz zdobycie tytułu Mistrza Świata w prestiżowych zawodach Ironman na dystansie, który podaliśmy wyżej i przez który nadal mamy zadyszkę. Trzymamy kciuki!

fot. facebook.com

Głosowanie zakończone
Natalia Partyka

Czy tenisistkę stołową można nazwać wojowniczką? W przypadku Natalii z całą pewnością, bo zanim zaczęła pokonywać rywalki, to pokonała przeciwności losu. Urodziła się bez prawego przedramienia i pomimo swojej niepełnosprawności stała się jednym z najwybitniejszych polskich sportowców. Pięć złotych medali na Igrzyskach Paraolimpijskich i cztery złote medale na Mistrzostwach Świata mówią wszystko. Trzykrotnie zakwalifikowała się na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie (2008 rok), Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2016), rywalizując z zawodnikami pełnosprawnymi, co zresztą robi regularnie i z sukcesami, o czym świadczą też medale Mistrzostw Polski i Mistrzostw Europy. Natalia Partyka to nie tylko sportowiec. To bohaterka. Jeśli ktoś jeszcze nie jest przekonany, to tylko przypomnimy, że orderami uhonorowało ją trzech kolejnych prezydentów.

fot. Wikimedia Commons

Głosowanie zakończone
Patrycja Bereznowska

Lekkoatletka uprawiająca biegi długodystansowe, a specjalizująca się w biegu 24-godzinnym. Z tym, że w jej przypadku akurat bardziej pasuje określenie "profesor biegów 24-godzinnych". Na tym dystansie zdobyła w 2017 roku indywidualne Mistrzostwo Świata, do którego dołożyła złoto w rywalizacji drużynowej. Na koncie ma również medale Mistrzostw Europy, a krążki z krajowych czempionatów to już jej się chyba na półce nie mieszczą... Sporo, ale to nie wszystko. Patrycja jest również dwukrotną nieoficjalną rekordzistką świata w biegu 24-godzinnym. Nieoficjalną tylko dlatego, że w tej dyscyplinie nie notuje się oficjalnych rekordów. Ale pomimo tego wynik jest imponujący: w ciągu doby przebiegła dokładnie 259 246 metrów! Ten rekord utrzymał się tylko kilka miesięcy, bo chwilę później sama go wyśrubowała do dystansu 259 991 metrów! Wygrała Spartathlon i okazała się najlepsza w całej stawce pokonujący wszystkich mężczyzn. Po tych sukcesach językoznawcy rozpoczęli prace nad usunięciem hasła "słaba płeć" ze słowników.

fot. anetamikulska.com

Głosowanie zakończone

Dziś już zagłosowałeś

Można głosować tylko raz dziennie. Zachęcamy do głosowania jutro!

Dziękujemy za oddanie głosu

Na Twój adres e-mail przesłaliśmy link potwierdzający!

Dziękujemy za oddanie głosu

Zamknij popup Grube Ryby Logo

Głos zapisany, dziękujemy

Chcesz dodatkowo wziąć udział w konkursie i wygrać podwójne zaproszenie na galę wręczenia Grubych Ryb 2018?
Uzasadnij krótko swój wybór i podaj swój adres mailowy.