Grzegorz Gortat – „Pan Rasmussen”

mat. prasowe

Na początku sierpnia ukazała się kolejna publikacja Grzegorza Gortata zatytułowana „Pan Rasmussen”. Zawarty w książce wątek kryminalny od pierwszych chwil przykuwa uwagę, ale oprócz walorów rozrywkowych książka ta stanowi przede wszystkim mądrą lekturę, skłaniającą do zastanowienia się nad słusznością sądów, które nieraz tak łatwo przychodzi nam wydawać. Zachwyci wymagających czytelników.

O książce

Kiedy Henryk Rasmussen wraca do domu z porannych zakupów, zastaje otwarte drzwi mieszkania, a w kuchni martwą żonę. Policyjne dochodzenie pozostawia wiele do życzenia, więc Pan Rasmussen bierze sprawy w swoje ręce…

Czy Pan Rasmussen to kryminał? Zapewne, są przecież zbrodnia, ofiara i policyjne śledztwo.

Ale przede wszystkim jest to jednak powieść o miłości, przemijaniu, zawiedzionych nadziejach, iluzji postępu i odchodzeniu świata, jaki znamy. O nieuchronności społeczno-ekonomicznych procesów, których nie jesteśmy w stanie powstrzymać.

Jest to wreszcie podróż przez różne epoki i kultury, profesor Rasmussen to bowiem światowej klasy antropolog. Warto go posłuchać, gdy mówi tonem przestrogi: „Pewne rzeczy się powtarzają w każdej epoce, zmieniają się tylko nazwy, narzędzia, głoszone hasła i kolory mundurów”.

O autorze

Pisarz, tłumacz. Pisze zarówno dla młodszego czytelnika, jak i dla dorosłych. Często odwołuje się do popularnych gatunków (powieść noir, kryminał, powieść gotycka, fantasy), mieszając je dowolnie i przetwarzając na potrzeby danego utworu. Podejmuje takie tematy jak wyobcowanie, rasizm, Holokaust, wojna, fatalizm w życiu jednostek, zagrożenia cywilizacyjne i kulturowe.

Nagrodzony przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek za powieść „Do pierwszej krwi”, trzykrotnie wyróżniony w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku. Powieść „Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo” została nagrodzona Feniksem Specjalnym 2018, przyznanym przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.