Ile kosztuje i jak przebiega podłączenie światłowodu w Warszawie i okolicach?

Ile kosztuje internet światłowodowy?

Nie da się ustalić jednoznacznie cen internetu światłowodowego w Warszawie – wszystko zależy, m.in. od samej lokalizacji, wybranego dostawcy usług sieciowych, prędkości łącza, a nawet obecności pakietów dodatkowych (np. zapewniających telewizję online). Uogólniając, cennik może przedstawić się następująco:

  • podstawowe prędkości (do 300 Mb/s) – zwykle około 40 zł miesięcznie;
  • średnie prędkości (od 300 Mb/s do 1 Gb/s) – koszt rzędu 40-60 zł;
  • wysokie prędkości (powyżej 1 Gb/s) – opłaty około 100 zł;
  • kompleksowe usługi multimedialne – powyżej 100 zł;
  • opłaty instalacyjne i aktywacja (czasami bezpłatne) – jednorazowa zapłata wynosząca 1-50 zł.

Na szczególną uwagę zasługują oferty przygotowane przez operatora sieci Play, który zyskuje coraz większą popularność w dziedzinie usług internetowych. Firma wychodzi naprzeciw oczekiwaniom internautów, proponując konkurencyjne i atrakcyjne pakiety internetu światłowodowego. Ich atut stanowi wysoki poziom transparentności cenowej. Klienci mogą liczyć na klarowną strukturę opłat – bez ukrytych kosztów i niejasnych warunków umownych.

Jak przebiega podłączenie światłowodu?

Klient wybiera dostawcę, a następnie składa zamówienie na usługę światłowodową (wybierając preferowaną prędkość łącza). Może to zrobić zarówno online, jak i stacjonarnie lub przez telefon.

Zgłaszaną lokalizację odwiedza technik. Sprawdza on panujące warunki i dostosowuje plan instalacyjny. Jeżeli nie zauważa żadnych nieprzewidzianych komplikacji, to rozpoczyna montaż. Proces ten jest zwykle bardzo krótki w przypadku mieszkań znajdujących się w blokach – w przypadku domów jednorodzinnych obejmuje czasami ułożenie kabli w odpowiedni sposób (w specjalnych kanałach lub rurach).

Na sam koniec technik aktywuje łącze światłowodowe, a potem przeprowadza testy. Pozwalają mu one upewnić się, że internet działa poprawnie. To dobry moment, aby klient podłączył wszystkie urządzenia – jeżeli pojawi się problem, to specjalista będzie w stanie z nimi pomóc. Wszystko wieńczy złożenie podpisu na protokole odbioru.

Ile trwa podłączenie światłowodu?

Zazwyczaj proces ten nie zajmuje dłużej niż jeden tydzień roboczy.

Czy łącze światłowodowe jest naprawdę szybkie?

Tego typu łącze zapewnia znacznie większą prędkość transmisji danych w porównaniu do tradycyjnych technologii, takich jak kabel telewizyjny lub DSL (ang. Digital Subscriber Line).

Światłowód umożliwia zarówno szybkie pobieranie, jak i wysyłanie. Użytkownicy mogą cieszyć się dzięki temu, m.in. płynnym korzystaniem z aplikacji online i niezawodnym streamowaniem wideo w wysokiej jakości. Doceniają też niską latencję, czyli czas, który upływa od wysłania żądania do otrzymania odpowiedzi – ma to istotne znaczenie zwłaszcza w kontekście oprogramowania wymagającego natychmiastowej reakcji, np. podczas gier online oraz wideokonferencji.

Dla firm dużą zaletę stanowi stabilność połączenia. Łącze tego typu jest odporne na zakłócenia elektromagnetyczne. Przedsiębiorcy nie muszą się stresować, że działanie ich biznesu zostanie spowolnione przez niepotrzebne komplikacje. Ponadto szerokie pasmo przepustowe pozwala obsługiwać duże ilości urządzeń i danych jednocześnie – przydaje się to w przypadku biur wyposażonych w nawet kilkadziesiąt komputerów osobistych.

Jak sprawdzić dostępność światłowodu w zamieszkiwanej okolicy?

Wystarczy przejrzeć oficjalne strony internetowe dostawców usług sieciowych. Przykładowo na witrynie Play znajduje się narzędzie przygotowane właśnie w tym celu – należy wprowadzić swój adres i uzyskać informację. Alternatywę stanowi platforma UKE (Urzędu Komunikacji Elektronicznej).

Uwaga! W przypadku pytań dotyczących konkretnej sytuacji zawsze warto skonsultować się z wybranym przedstawicielem dostawcy usług światłowodowych.

MATERIAŁ SPONSOROWANY

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.