Podstawowe zasady zwrotu podatku z Holandii w 2022 roku
Możesz ubiegać się o zwrot podatku z Holandii nawet do 5 lat wstecz. To oznacza, że w 2022 roku masz prawo do złożenia zeznania podatkowego i otrzymania nadpłat za lata przepracowane od 2017 do 2021 roku. Chociaż to rozwiązanie wydaje się atrakcyjne dla emigrantów zarobkowych, ma pewne wady.
Po pierwsze – zwlekanie z deklaracją podatkową znacząco wydłuża oczekiwanie na zwrot nadpłaconej kwoty. Główną przyczyną jest obowiązkowe weryfikowanie dochodów ogólnoświatowych przez Belastingdienst, który wymaga przedstawienia zaświadczenia UE/WE, wydawanego przez polski urząd skarbowy. Dzięki dokumentowi można zweryfikować, czy podatnik niezameldowany w Holandii ma prawo do rozliczenia się na zasadach rezydenta, co oznacza zastosowanie korzystnych ulg podatkowych.
Po drugie – Belastingdienst może Ci wysłać wezwanie (Aangiftebrief) do zaległego rozliczenia i nałożyć karę za niedotrzymanie ustawowych terminów. Minimalna grzywna wynosi kilkaset euro, więc może się okazać, że jest porównywalna do zwrotu podatku z Holandii. Osoba, która otrzyma pismo, ma 10 dni na dopełnienie formalności.
– Rozliczenie się w Holandii jest obowiązkowe dla każdego Polaka, który pracuje tam legalnie i spodziewa się nadpłaty przekraczającej 16 euro lub niedopłaty wynoszącej co najmniej 47 euro w rocznym rozliczeniu. Belastingdienst ma jednak prawo wysłać wezwanie do złożenia deklaracji podatkowej niezależnie od przewidywanego wyniku rozliczenia – doprecyzowuje ekspert z euro-tax.com.
Za pomocą prostego kalkulatora dostępnego na https://euro-tax.com/zwrot-podatku/z-holandii/ możesz oszacować wysokość zwrotu podatku z Holandii. Wystarczy podać rok, w którym była wykonywana legalna praca w tym kraju, wynagrodzenie brutto i sumę potrąconego podatku.
Ile wynosi maksymalny czas oczekiwania na zwrot podatku z Holandii?
Termin otrzymania decyzji podatkowej od Belastingdienst jest zależny od daty złożenia deklaracji. Podatnicy zameldowani w Holandii, czyli mający status rezydenta, powinni rozliczyć się za ostatni przepracowany rok do 1 maja. Osoby bez meldunku mają czas do 1 lipca.
Minimalny czas rozpatrywania deklaracji to 3 miesiące, a maksymalny – nawet 3 lata. Każda sprawa jest analizowana indywidualnie, a holenderski urząd nie podaje przybliżonego terminu wydania decyzji po otrzymaniu zeznania. Niemniej jednak nie martw się na zapas. Najdłuższe oczekiwanie dotyczy zwykle skomplikowanych przypadków, w których występują liczne nieścisłości wymagające wyjaśnień, np. różnice między danymi przekazanymi przez pracodawcę a pracownika.
Jak przyspieszyć zwrot podatku z Holandii?
Niestety, nie masz bezpośredniego wpływu na tempo pracy i kolejność rozpatrywania zeznań podatkowych w holenderskim urzędzie skarbowym. Jedyne, co możesz zrobić, to złożyć deklarację podatkową w Belastingdienst bez zbędnej zwłoki. Im wcześniej dopełnisz formalności, tym szybciej otrzymasz zwrot.
Jeśli obawiasz się, że popełnisz błąd podczas wypełniania formularzy, możesz skorzystać z usług firm specjalizujących się w rozliczeniach podatkowych emigrantów zarobkowych. Pamiętaj, że ewentualna pomyłka wydłuża cały proces, ponieważ tracisz czas na składanie dodatkowych wyjaśnień.
– Nasi klienci czekają przeważnie ok. 3 miesięcy na zwrot podatku z Holandii. Dzięki wsparciu w kompletowaniu dokumentów i niezwłocznej wysyłce deklaracji do Belastingdienst można uniknąć opóźnień. Wyręczamy klientów w najtrudniejszych formalnościach, również w bezpośrednim kontakcie z zagranicznymi urzędnikami – wyjaśnia ekspert z euro-tax.com.
Holenderski urząd skarbowy przyjmuje deklaracje podatkowe nie tylko online, lecz także tradycyjną pocztą. Specjaliści rekomendują rozliczanie podatku dochodowego przez internet. Z wieloletniej praktyki wynika, że wnioski elektroniczne mają większą szansę na szybsze rozpatrzenie. System Mijn Belastingdienst umożliwia złożenie deklaracji przez pośrednika mającego upoważnienie od klienta.
W jaki sposób otrzymuje się zwrot podatku z Holandii?
Belastingdienst powinien dysponować Twoim numerem rachunku bankowego, na który wyśle zwrot podatku. Wspomniany system Mijn Belastingdienst umożliwia sprawdzenie numeru konta i ewentualną zmianę przed złożeniem deklaracji.
– Najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zwrot podatku w formie przelewu w obcej walucie lub złotych. W pierwszym przypadku klient powinien mieć konto walutowe. Jeżeli nie prowadzi takiego rachunku, nasza firma może przekazać nadpłatę na konto w złotówkach. Przelew jest bezpłatny. Odradzamy korzystanie z przekazu pocztowego, ponieważ wiąże się z dodatkowym kosztem pomniejszającym kwotę zwrotu – tłumaczy ekspert z euro-tax.com.
Urząd skarbowy w Holandii przykłada dużą wagę do informacji o formie zwrotu nadpłaconego podatku. Przy najdrobniejszych wątpliwościach może poprosić o ponowne złożenie druku z numerem konta do wypłaty środków. Takie sytuacje często powodują wydłużenie czasu oczekiwania na zwrot, nawet w sytuacjach, gdy decyzja została już wydana. Przy wyborze pośrednika w rozliczeniu podatku, warto zgłosić się do firm, które wiedzą, jak poradzić sobie ze wszelkimi komplikacjami ze strony urzędu i nie narażać podatników na dłuższy czas oczekiwania na środki.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY