Wydarzyło się coś ważnego?

Inauguracja Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024

Ruszyła czwarta edycja ogólnopolskiego Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Tegoroczna edycja odbywa się w nowej formule pod hasłem „Szkoła Zaufania”. Wyniki poznamy pod koniec kwietnia.

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ to badanie społeczne, w którym młodzi ludzie wskazują najbardziej przyjazne, otwarte i tolerancyjne szkoły dla osób nieheteronormatywnych. Po raz pierwszy w inicjatywę zaangażowały się instytucje państwowe, które objęły ranking patronatem – są to Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Równości i Rzeczniczka Praw Dziecka.

– To fantastyczne, że pierwszy projekt na rzecz praw LGBTQ+ dotyczy właśnie młodzieży. Ostatnie lata pokazały, że potrzeba wiele odwagi, aby wspierać prawa osób LGBTQ+ w środowisku szkolnym. Dziś wiemy już, że wsparcie przyjdzie po raz pierwszy ze strony instytucji państwowych. Projekt pozostaje oddolny. Niestety, z ubiegłorocznego Rankingu wiemy, że 60% młodzieży przynajmniej raz było świadkami zachowań dyskryminujących – mówi Dominik Kuc, pomysłodawca Rankingu.

Oceny placówek są zbierane od dzisiaj do 12 kwietnia 2024 r. na stronie https://lgbtplusme.com/ranking/pl. W tegorocznej edycji dziesięć najbardziej przyjaznych i bezpiecznych szkół otrzyma pod koniec kwietnia szkolne tarcze z napisem „Szkoła Zaufania”.

Młode osoby w ankiecie odpowiadają na pytania o to, jakie jest podejście społeczności szkolnej do osób LGBTQ+, czy pojawia się dyskryminacja, czy organizowane są warsztaty antyprzemocowe, czy nauczyciele i nauczycielki wspierają społeczność LGBTQ+. Będą też pytane o tytułowe zaufanie do własnej szkoły, do grona pedagogicznego. Wreszcie, zaufanie to także kredyt zaufania – dla rządzących do poprawy sytuacji i walki z przemocą rówieśniczą na następne lata. Wyniki będą ogłoszone w ostatnim tygodniu kwietnia. Do tego czasu osoby z Fundacji GrowSPACE rusza w Polskę i będzie działać we wszystkich regionach.

Homofobia łamała życiorysy

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ już od 2018 roku pomaga wybierać otwartą, bezpieczną i akceptującą szkołę średnią. W poprzednich latach udział brało około 20 tysięcy młodych ludzi rocznie. W rankingu z 2023 roku wyróżniono cztery warszawskie szkoły średnie – I Społeczne Liceum Ogólnokształcące „Bednarska”, XXX Liceum Ogólnokształcące im. J. Śniadeckiego, II Społeczne Liceum Ogólnokształcące i Wielokulturowe Liceum Humanistyczne im. J. Kuronia.

– Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ to niezwykła szansa dla młodzieży, której homofobia, bifobia i transfobia niejednokrotnie łamała życiorysy. Żadna osoba uczniowska nie musi już szukać szkoły na chybił trafił, dzięki Rankingowi będzie wiedziała, że wybiera szkołę, w której panuje wzajemne zaufanie oraz atmosfera wspierająca rozwój niezależnie od orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej. Jako licealista z Podkarpacia wiem, że część młodych osób LGBTQ+ planuje edukacje w większych miastach w obawie przed stygmatyzacją. – mówi Mateusz Trzaska, uczeń.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.