Jak będzie wyglądała Warszawa w 2050 roku? Zobacz wizje studentów architektury

fot. um.warszawa.pl

Wizje studentów są niezwykle odważne i oryginalne. Na zaprezentowanych pracach można zobaczyć m.in. Gigantyczne akwarium nad Bulwarem Karskiego, zielony Most Śląsko-Dąbrowski, a także schowane Aleje Jerozolimskie. Prace podzielone są na dwie części, jedna plansza prezentuje dzisiejszy wygląd konkretnych miejsc w Warszawie, a druga wizje danego miejsca za 30 lat. 

Studenci podczas tworzenia prac na wystawę inspirowali się raportem „Polskie Miasta Przyszłości 2050” przygotowanym przez firmę Saint-Gobain, która współtworzyła go z Polskim Towarzystwem Studiów nad Przyszłością. Do dokumentu był dołączony także ranking miast przyszłości, w którym uwzględniono największe polskie miasta i oceniono je pod względem wprowadzania innowacji. Warszawa zajęła w nim pierwsze miejsce.

Co będzie można zobaczyć na wystawie?

Na wystawie można zobaczyć aż 10 różnych lokalizacji, które studenci zdecydowali się przenieść w przyszłość w tym: Podmoście i Bulwar Karskiego na Starym Mieście, place Teatralny i Konstytucji, ulicę Targową na Pradze Północ, ulicę Waliców, Dworzec Wschodni, Most Śląsko-Dąbrowski, a nawet Aleje Jerozolimskie.

Nasza wizja Warszawy przyszłości koreluje z zauważalnymi na świecie trendami. Oddajemy w niej miasto warszawiakom. Dlatego między innymi ukryliśmy dobrze dziś znane, ale najczęściej oglądane z perspektywy samochodu Aleje Jerozolimskie proponując ich nową, dedykowaną pieszym odsłonę. Zaproponowaliśmy zagospodarowanie Podmościa na Starym Mieście, bo stała za tym chęć połączenia Mariensztatu, Ogrodów Królewskich oraz Bulwarów z architekturą Starego Miasta. Most Śląsko-Dąbrowski może natomiast być pięknym, przyjaznym mieszkańcom zielonym łącznikiem pomiędzy oboma brzegami Wisły. Mamy oczywiście więcej propozycji. Zapraszam do odwiedzenia wystawy – powiedział Michał Skowroński z Koła Naukowego Architektury Jutra, koordynator projektu.

Współorganizatorem wystawy jest miasto stołeczne Warszawa oraz Grupa Saint-Gobain. Pełne opracowanie raportów Polskie Miasta Przyszłości 2050 oraz Polskie Miasta Przyszłości 2050 Oczami Młodych, wraz z opisem metodologii ich powstania oraz scenariuszami przyszłości, można znaleźć pod tym adresem.

Cieszymy się, że nasz raport staje się powoli merytorycznym standardem, do którego odnoszą się w swoich pracach kolejni utalentowani młodzi architekci. To oni będą decydowali o wyglądzie naszych miast w przyszłości. Te wizje wydają się bardzo obiecujące, a z perspektywy technologicznej, z której najłatwiej nam spojrzeć wiemy, że osiągalne już dziś – powiedział Michał Ciesielski, dyrektor marki, komunikacji i cyfryzacji Grupy Saint-Gobain w Polsce.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.