Historia, którą wam opowiemy, dzieje się w wielu Polskach równoległych. Jednak nie tylko dlatego, że światy wyzierają do siebie przez szczeliny kwantowe, a łączącymi je korytarzami są czarne dziury. Głównie dlatego, że wiele jest Polsk. Między Polską A a Polską B są też Polska „Ą Ę” i Polska „XYZ”.
Kiedy bohater najnowszej produkcji Klubu Komediowego pt. „Jak być Polakiem i niedrogo za to zapłacić” – nazwijmy go obywatelem petentem (w skrócie petentobywatelem) – już miał stracić kwadrans na lekturę najnowszego numeru „Bezradnika inteligenta”, do jego drzwi dzwoni tajemnicza Ankieterka, upominająca się o spłatę długu wobec minionych (i przyszłych) pokoleń… I tak zaczyna się podróż w poszukiwaniu sedna polskości i kosztów z tym związanych, która zaprowadzi nas między innymi do Ministerstwa Niepewnego Jutra – najbardziej empatycznego resortu, o niewielkim przełożeniu. Nie posiada ono bowiem dostatecznych zasobów, by obsłużyć ustawiających się przed nim długich kolejek obywateli, próbujących uciec przed wojną polsko-polską na emigrację wewnętrzną. To znaczy przydział na wyjazd jest – tyle że na ryby. A podczas wędrówki przez nadwiślańskość poznamy m.in. działaczkę prowadzącą agitację wyborczą na rzecz Polskiej Partii Wyparcia czy rodzimego Elona Muska – Leona Mózga.
Na pytanie o to, jak być Polakiem i niedrogo za to zapłacić, postaramy się odpowiedzieć dysertacją fabularno-kabaretową ze szczególnym udziałem scen, monologów, wierszy i piosenek. Fabuła za to będzie jak obwarzanek: kresy historii urodzajne, a w środku pustka – czy też może tajemnica.
tekst: Mateusz Lewandowski, Karolina Norkiewicz, Michał Sufin
reżyseria: Michał Sufin
muzyka: Paweł Szamburski
scenografia: Michał Jońca
kostiumy: Antonina Samecka i RISK made in Warsaw
inspicjent: Maciej Pachota
realizacja dźwięku: Paweł Parzuchowski
wsparcie realizacyjne: Zuzanna Białecka, Julia Szeweluk
obsada: Mateusz Lewandowski, Szymon Roszak, Weronika Nockowska, Magdalena Smalara
Recenzje:
„Mateusz Lewandowski, Karolina Norkiewicz i Michał Sufin stworzyli nowy spektakl, będący kwintesencją ich stylu – wybuchową (chodzi o wybuchy śmiechu) mieszankę monologów, dialogów i piosenek, rozkładającą na łopatki absurdalnymi skojarzeniami i grami słownymi”. – Aneta Kyzioł, „Polityka”
„Brawurowo zagrany, przygotowany precyzyjnie, pomysłowo i bez przesadnej złośliwości, (choć uszczypliwość i karykaturalność uderzają dość mocno w nasze przywary,) prześmieszny słowno-muzyczny spektakl zadowoli różne gusta. W Klubie Komediowym dynamika, lekkość wytrawnego dowcipu, dialog z przymrużeniem oka w opowieści o Polaku naszym codziennym pozwala bawić się pysznie”. – Anna Czajkowska, Teatr dla Wszystkich (teatrdlawszystkich.eu)
„Przybora i Wasowski mają wreszcie godnych następców. Świetnie napisane, subtelne, śmieszne. Absurdalny humor. Doskonale zagrane (i zaśpiewane). Po prostu idźcie”. – Adam Leszczyński
Najbliższe terminy:
● 21.09 (środa), g. 20
● 23.09 (piątek), g. 21.30
● 29.09 (czwartek), g. 21.30
● 14.10 (piątek), g. 21.15
● 15.10 (sobota), g. 18
● 29.10 (sobota), g. 21.30
Bilety do nabycia: online – na stronie www.komediowy.pl, oraz stacjonarnie – w kasie Klubu Komediowego (ul. Nowowiejska 1, Warszawa).