Jama ustna ma naturalne zdolności do usuwania resztek pokarmu i innych niepożądanych nalotów. Pomagają w tym jej gruczoły śluzowe (nawilżają pokarm, ułatwiając jego odrywanie się od błon śluzowych), a także ruchy połykania, umożliwiające „wciąganie” bakterii do żołądka. Nie wszystkie drobnoustroje jesteśmy jednak w stanie usunąć z jamy ustnej opierając się tylko na jej naturalnych właściwościach. Wiele osadów, które trafiają do Twojej buzi wraz z pożywieniem, zalega w szczelinach pomiędzy zębami, na powierzchniach żujących zębów i przy brzegu dziąsła. W takiej sytuacji do usunięcia ich konieczne jest użycie specjalnych przyrządów – szczoteczki do zębów oraz nitki dentystycznej.Jama ustna ma naturalne zdolności do usuwania resztek pokarmu i innych niepożądanych nalotów. Pomagają w tym jej gruczoły śluzowe (nawilżają pokarm, ułatwiając jego odrywanie się od błon śluzowych), a także ruchy połykania, umożliwiające „wciąganie” bakterii do żołądka. Nie wszystkie drobnoustroje jesteśmy jednak w stanie usunąć z jamy ustnej opierając się tylko na jej naturalnych właściwościach. Wiele osadów, które trafiają do Twojej buzi wraz z pożywieniem, zalega w szczelinach pomiędzy zębami, na powierzchniach żujących zębów i przy brzegu dziąsła. W takiej sytuacji do usunięcia ich konieczne jest użycie specjalnych przyrządów – szczoteczki do zębów oraz nitki dentystycznej.
Dlaczego czyszczenie zębów z aparatem jest tak trudne?
Jeśli jednak zęby otoczone są szynami czy aparatami ortodontycznymi, o higienę zadbać jeszcze trudniej. Ani szczoteczka do zębów ani nić dentystyczna nie jest w stanie sprawnie manewrować wokół pierścieni i zamków aparatu, co najczęściej kończy się odkładaniem się wokół nich bakterii próchniczych. Ale nie tylko. W pobliżu elementów aparatu nierzadko pojawiają się odwapnienia, a gromadzące się w kłopotliwych obszarach kwasy sprzyjają powstawaniu chorób przyzębia.
Jakimi akcesoriami powinni czyścić zęby użytkownicy aparatu?
Ze szczoteczki i pasty do zębów oczywiście nie należy rezygnować, ale warto zadbać o to, aby akcesoria te były odpowiednio dobrane. Użytkownicy aparatów ortodontycznych powinni zaopatrzyć się w specjalne szczoteczki ortodontyczne. Takie szczotki najczęściej mają włókna ułożone w kształt litery „V”. Dzięki temu łatwiej jest myć nimi zęby, do których przyklejone są zamki. Dobrym pomysłem będzie także inwestycja w szczoteczkę elektryczną lub soniczną. Tego rodzaju urządzenia gwarantują największą jakość czyszczenia jamy ustnej, a do tego można do nich dopasować specjalne końcówki ortodontyczne. Przykładem tego typu urządzeń są szczoteczki soniczne Smilesonic, które znajdziemy na stronie https://smilesonic.com/pl/.Jeśli chodzi o czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, rynek oferuje obecnie sporo specjalnie wyprofilowanych nitek dentystycznych, szczoteczek międzyzębowych czy niciowykałaczek (flosserów). Niezwykle istotne jest, aby z nich korzystać, ponieważ to w powierzchniach pomiędzy zębami gromadzi się najwięcej próchniczych bakterii. Alternatywnie świetna opcja to zaopatrzenie się w irygator stomatologiczny. Sprzęt ten niezwykle precyzyjnie oczyszcza wszelkie przestrzenie pomiędzy zębami za pomocą wystrzeliwanego pod dużym ciśnieniem strumienia wody.Jakie jeszcze akcesoria przydadzą się użytkownikom aparatów ortodontycznych? Z pewnością można wśród nich wymienić:
• wosk bądź silikon ortodontyczny – poszczególne elementy aparatu ze względu na swoje ostre, spiczaste zakończenia mogą podrażniać śluzówkę jamy ustnej. Wosk i silikon ortodontyczny pomagają użytkownikowi ochronić się przed bólem i krwawieniem spowodowanym noszeniem „drutów”;
• pasta ortodontyczna – to preparat o specjalnej konsystencji, umożliwiającej paście docieranie do wszystkich newralgicznych miejsc w jamie ustnej. W składzie tego rodzaju past często znajdziemy substancje chroniące przed nadmiernym odkładaniem się płytki nazębnej i próchnicą. Pasty ortodontyczne świetnie znoszą też dolegliwości związane z użytkowaniem aparatu;
• lusterko dentystyczne – nie zawsze jesteśmy w stanie „wyczuć”, czy dobrze umyliśmy swoje zęby. Po każdej ich pielęgnacji warto dokładnie obejrzeć jamę ustną i przeanalizować, czy w żadnym zakamarku nie pozostały szkodliwe naloty. Pomóc w tym może lusterko dentystyczne.
W jaki jeszcze sposób należy dbać o higienę z aparatem na zębach?
Sama pielęgnacja jamy ustnej przy użyciu specjalnie do tego przeznaczonych artykułów nie wystarczy jednak, aby leczenie ortodontyczne zakończyło się powodzeniem. Niebagatelne znaczenie ma także właściwa dieta. Przez cały okres noszenia „drutów” należy unikać pokarmów twardych (na przykład orzechów), ponieważ mogłyby one uszkodzić konstrukcję aparatu. Niezalecane jest również spożywanie produktów lepkich i ciągnących się (przykładowo cukierków typu „krówki”), gdyż ich resztki z łatwością osiadają na poszczególnych elementach aparatu i są trudne do usunięcia.Jednym z gwarantów sukcesu leczenia ortodontycznego jest także regularne uczęszczanie na wizyty kontrolne do ortodonty. Zazwyczaj odbywają się one co 4-6 tygodni. W ich trakcie specjalista wymienia pacjentowi ligatury (popularne „gumeczki”) oraz sprawdza, czy proces regulowania zgryzu przebiega zgodnie z planem. Przeciętnie leczenie ortodontyczne trwa około 2,5 roku. Należy jednak pamiętać, że po jego zakończeniu konieczne jest leczenie utrwalające (retencyjne), które również wynosi 2-2,5 roku.