Każdy pracownik warsztatu musi przed przystąpieniem do wykonywania swoich codziennych zadań odpowiednio zabezpieczyć się przed niebezpiecznymi urazami. Wykorzystywana jest do tego celu specjalna odzież, która chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, a często po prostu przed pobrudzeniem smarami i olejami. Zdecydowanie najważniejszym elementem odzieży ochronnej w warsztacie są specjalne rękawice. W jaki sposób powinno się je dobierać i czym się kierować?
Jakie zadania realizują rękawice warsztatowe?
Rękawice warsztatowe muszą realizować przede wszystkim dwa najważniejsze zadania — chronić dłonie pracownika przed niebezpiecznymi urazami, a także zapewniać mu odpowiedni poziom komfortu. W zależności od miejsca przeznaczenia, czyli zagrożeń obecnych na danym stanowisku pracy, rękawice mogą chronić przed ogniem i wysoką temperaturą, środkami chemicznymi, a także przed urazami mechanicznymi w postaci przekuć, zadrapań i przecięć.
Wybierając rękawice ochronne, nie można zapominać o tym, że muszą one zapewniać nie tylko skuteczną ochronę, lecz również wygodę i odpowiedni zakres ruchów. Jest to szczególnie ważne w przypadku dłoni, które nawet w rękawicach powinny być w stanie wykonywać precyzyjne ruchy. Nawet najlepsze rękawice w zakresie zabezpieczenia dłoni nie będą dobrym wyborem, jeśli pracownik nie będzie mógł w nich komfortowo i efektywnie pracować.
Z jakiego materiału powinny być wykonane dobrej klasy rękawice warsztatowe?
Chcąc zachować wysoki stopień ochrony, a jednocześnie zapewnić pracownikowi komfort użytkowania, rękawice warsztatowe powinny być wykonane z odpowiedniego tworzywa. To właśnie od materiału, z którego będą wykonane, w największej mierze zależą ich walory użytkowe. Do niedawna dominującym tworzywem był lateks, lecz obecnie producenci stawiają przede wszystkim na nitryl. Doskonale to widać na przykładzie sklepu Świstowski Sp.z o.o, w którym niemal cała oferta to rękawice z nitrylu.
Czym wyróżnia się ten materiał? Zdecydowanie najważniejszą zaletą jest jego neutralność dla skóry — nie ma właściwości uczulających, więc ryzyko podrażnienia nawet przy długim kontakcie ze skórą jest znikome. Rękawice warsztatowe z nitrylu wykazują się lepszą ochroną na kontakt ze środkami chemicznymi często spotykanymi w warsztacie, czyli z rozpuszczalnikami, olejami, smarami, lakierami lub płynami chłodniczymi. Oczywiście nitryl jest również mocniejszy pod względem ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi, więc znacznie lepiej poradzi sobie podczas ryzyka zadrapania czy skaleczenia.
Na co zwracać uwagę wybierając rękawice do warsztatu?
Dobre rękawice warsztatowe to nie tylko właściwe tworzywo, lecz również odpowiednio dobrany rozmiar. Dobrze dopasowany egzemplarz gwarantować będzie skuteczną ochronę, a także wygodne noszenia. Trudno bowiem sobie wyobrażać, że pracownik co chwilę będzie poprawiał rękawice podczas pracy lub będą go boleśnie uciskać z powodu zbyt małego rozmiaru.
Kolejną bardzo ważną cechą rękawic warsztatowych jest możliwość używania ich wraz z dotykowymi ekranami. Współczesne urządzenia warsztatowe bardzo często obsługuje się poprzez tego rodzaju panele, więc możliwość pracy z cały czas założonymi rękawicami z pewnością wpłynie na bezpieczeństwo pracowników. W przeciwnym wypadku ryzykuje się, że pracownik po prostu zapomni założyć rękawice lub dla własnej wygody świadomie je pozostawi obok, sprowadzając na siebie ogromne zagrożenie. Sprawdź sklep https://swistowski.pl/pl
Podsumowanie informacji o rękawicach warsztatowych
Dobre rękawice warsztatowe to obowiązkowe wyposażenie każdego pracownika serwisu samochodowego, wulkanizacyjnego, czy nawet klimatyzacji lub przemysłu ciężkiego. Mało tego, rękawice tego rodzaju z powodzeniem mogą być wykorzystywane nawet w salonach fryzjerskich, tatuaży czy w branżach sprzątających. Często polecane przez specjalistów modele nitrylowe gwarantują bardzo dużą odporność na zagrożenia, wygodę noszenia, a także liczne praktyczne rozwiązanie usprawniające korzystaniem z nich.