Biżuteria damska uznawana jest za przyjaciela każdej kobiety, którą może zakładać zarówno na co dzień, jak i w wyjątkowe okazje. Zachwyca swoim pięknem, ale wtedy, gdy jest zadbana i dobrze wykonana. Zaśniedziałe złoto czy srebro, widoczne zabrudzenia itp. nie prezentują się najlepiej. Dlatego tak ważne jest, by o nią dbać i regularnie czyścić. Trzeba jednak wiedzieć jak to zrobić, bowiem dodatki są często delikatne i łatwo je uszkodzić, czy porysować. Jak więc robić to prawidłowo?
Damska biżuteria srebrna – jak czyścić?
Posiadaczki srebrnej biżuterii muszą mieć świadomość, że dość szybko pojawia się na niej ciemny osad, który trzeba regularnie usuwać, by zachwycała swoim blaskiem.
Oczywiście biżuterię można oddać do jubilera na specjalistyczne czyszczenie, jednak z powodzeniem można to też zrobić samodzielnie w domu. A sposobów jest całkiem sporo.
Srebrne naszyjniki, czy bransoletki można wyczyścić pastą do zębów. Wystarczy nałożyć trochę pasty (bez granulek, gdyż te mogłyby je porysować) i miękką szczoteczką lub szmatką przetrzeć, a następnie spłukać letnią wodą i osuszyć. Biżuteria będzie wyglądała jak nowa!
Inną metodą jest włożenie srebra przy użyciu folii aluminiowej i soli. Do niewielkiej plastikowej lub szklanek miseczki wkładamy folię aluminiową. Na niej układamy biżuterię, którą chcemy wyczyścić i zalewamy ją roztworem z soli (szklanka gorącej wody i duża łyżka soli). Całość zostawimy na kilka godzin, a w przypadku bardzo zabrudzonych dodatków nawet na całą noc. Następnie wycieramy je do sucha. Będą lśniące i piękne.
Biżuteria srebrna może być też czyszczona drobnym popiołem. Można go nałożyć na wilgotną szmatkę i przetrzeć zabrudzone miejsca. Trzeba jednak uważać, gdyż zanieczyszczony popiół może porysować naszyjniki, czy kolczyki.
Do czyszczenia domowymi sposobami świetnie nada się także cytryna. Wystarczy wycisnąć z niej sok i wyczyścić nim biżuterię. Minie tylko chwila, by ciemne smugi zniknęły. W przypadku silnych zabrudzeń biżuteria może być przez pół godziny moczona w soku, później należy przetrzeć ją delikatną szmatką i osuszyć.
Biżuteria złota – co zrobić, gdy straci swój blask?
Biżuteria złota nie śniedzieje tak szybko, jak srebrna, jednak, co jakiś czas też wymaga czyszczenia. Gromadzący się na niej kurz, pot i inne zabrudzenia sprawiają, że staje się matowa i nie wygląda estetycznie.
W przypadku niewielkich zabrudzeń można je usunąć za pomocą wody z mydłem. Wystarczy nałożyć odrobinę mydła na wilgotną szmatkę i delikatnie wytrzeć ozdoby. Ta metoda czasem może się jednak okazać nieskuteczna, jeśli biżuteria nie była dawno czyszczona i przez ten czas zgromadziła się na niej gruba warstwa brudu.
Biżuteria damska ze złota może wyglądać jak nowa, jeśli wyczyści się ją pastą zrobioną z sody oczyszczonej. Wystarczy wsypać sodę do miseczki, dodać kilka kropki wody i wymieszać, aż powstanie gęsta papka. Następnie nakłada się ją na miękką tkaninę i przez chwilę pociera. Później wystarczy spłukać pierścionki, czy bransoletki letnią wodą i osuszyć.
Dobrą metodą czyszczenia jest także zanurzenie biżuterii damskiej ze złota w soku z cytryny na kilka minut i później umycie jej wodą. Pomóc może też pasta do zębów i miękka szczoteczka. W tym przypadku trzeba jednak obchodzić się bardzo delikatnie, by nie porysować ozdób (warto mieć na uwadze, że kruszec, z którego zostały zrobione, jest bardzo podatny na zarysowania).
Mało znaną, a jakże skuteczną metodą, która sprawi, że biżuteria będzie wyglądała jak nowa, jest użycie tabletek do czyszczenia protez zębowych. Wystarczy jedną wrzucić do letniej wody i gdy się rozpuści – zanurzyć w niej ozdoby na kilka minut. Później wystarczy je spłukać wodą, osuszyć i gotowe. Zaletą tej metody jest to, że można ją wykorzystać, nawet jeśli pierścionki, naszyjniki, spinki, czy bransoletki mają kamienie szlachetne.
Jak czyścić perły?
Wiele kobiet nosi perły. Taki naszyjnik czy bransoletka również mogą się zabrudzić. Jak je wyczyścić? Trzeba pamiętać, że są one bardzo delikatne i łatwo je zniszczyć. Najlepiej jest przecierać je bardzo miękką szmatką na sucho. Jeśli jednak to nie wystarczy, wówczas można użyć odrobiny mydła. Należy jednak pamiętać, że naszyjniki czy bransoletki z pereł po zamoczeniu powinny być rozłożone na miękkiej tkaninie, by sznur, na który zostały nawleczone, mógł dokładnie wyschnąć.
Pocieranie i czyszczenie chemiczne może spowodować, że biżuteria zrobiona z pereł stanie się matowa, przez co nie będzie się zbyt dobrze prezentować.
Gdy nić się uszkodzi czy przebarwi, wówczas warto oddać ją do jubilera do wymiany. Taki zabieg może znacznie odświeżyć biżuterię i poprawić jej wygląd.
Biżuteria z diamentami i kamieniami – jak o nią dbać?
Biżuteria, która zawiera diamenty, onyks czy inne kamienie szlachetne bez wątpienia podkreśli piękno swojej właścicielki. Wiele wyjątkowych modeli znajdziemy np. w ofercie Lilou. Takie ozdoby muszą być odpowiednio czyszczone. Niewłaściwe postępowanie może sprawić, że kamienie staną się matowe, bądź porysowane.
Najlepiej przecierać pierścionek z kamieniem każdego dnia (jeśli jest codziennie noszony), by na bieżąco usuwać wszelkie zanieczyszczenia. W przypadku, gdy kamień zabrudzi się mocniej, warto użyć wody z płynem do mycia naczyń.
W sklepach jubilerskich oraz w Internecie można kupić płyn do czyszczenia biżuterii damskiej. Odpowiednio dobrany preparat na pewno nie uszkodzi delikatnych dodatków. Kruszec taki jak złoto czy srebro łatwo zarysować, w przypadku specjalistycznych produktów nie ma takiego ryzyka. W przypadku drogocennej biżuterii warto raz na jakiś czas oddać ją w ręce jubilera, który fachowo się nią zajmie.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY