Trwa kolejny aktywny tydzień w stolicy. Akcja Zima w Mieście dobiega już końca, ale przed mieszkańcami weekend pełen atrakcji i zabawy w szczytnym celu – w niedzielę odbędzie się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Barometr Warszawski wskazuje, że większość mieszkańców stolicy bardzo dobrze ocenia komunikację miejską. Z kolei przez zagranicznych inwestorów Warszawa jest uznawana za jedno z najważniejszych centrów innowacji w Europie Środkowo-Wschodniej.
W to mi graj!
Warszawscy uczniowie za chwilę wracają do szkół. Już tylko do niedzieli, 28 stycznia, trwa akcja Zima w Mieście, w ramach której za okazaniem legitymacji mogą darmowo korzystać z pływalni, boisk, sal sportowych, kortów tenisowych oraz lodowisk.
Poza tym w ten weekend na warszawskich ulicach ponownie zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Finałowy koncert odbędzie się w niedzielę 28 stycznia na błoniach PGE Narodowego. Wieczór uświetnią występy zespołów takich jak: Golden Life, Kwiat Jabłoni, Tulia czy Enej, a także Zalewski i LemON. Zaplanowano również bieg „Policz się z cukrzycą”. W związku z nim wystąpią zmiany w ruchu i parkowaniu – więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie miasta.
Warszawa, jak co roku, bierze aktywny udział w aukcjach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tegorocznej edycji oprócz głośnika z Sali Kongresowej od prezydenta Rafała Trzaskowskiego czy zwiedzania zakamarków Pałacu Kultury i Nauki pod przewodnictwem wiceprezydentki Renaty Kaznowskiej, do wylicytowania jest także szereg przedmiotów i atrakcji przygotowanych przez Warszawski Transport Publiczny i miejskie spółki komunikacyjne. Wśród nich są m.in. dzień w sercu WTP, czyli Zarządzie Transportu Miejskiego, łóżko inspirowane Ikarusami od Miejskich Zakładów Autobusowych, przejazd symulatorem pociągu podziemnej kolei od Metra Warszawskiego, grafika z ulubionym wagonem od Tramwajów Warszawskich, a także zwiedzanie bocznicy kolejowej od Szybkiej Kolei Miejskiej i Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie. W tym roku KMKM licytuje także przejazd wybranym zabytkowym autobusem.
Co słychać na ulicach miasta?
Trwa modernizacja odcinka Trasy Łazienkowskiej przebiegającego przez prawobrzeżną część Warszawy. Na nowych podporach powstaje już płyta pierwszego z wiaduktów – północnego. Mieszkańców przed hałasem drogowym będą chronić ekrany akustyczne, konstruowane wzdłuż Al. Stanów Zjednoczonych. Nowy kształt podpór wpłynie na poprawę widoczności i bezpieczeństwa osób poruszających się pod obiektem. Pierwszy z wiaduktów na Saskiej Kępie powinien być gotowy już latem, a drugi w przyszłym roku. Dotychczas wyremontowany został most Łazienkowski, estakady na węzłach z Wisłostradą i Wałem Miedzeszyńskim oraz wiadukt na Przyczółku Grochowskim.
Przy ul. Chłodnej 9 trwa remont elewacji kościoła św. Karola Boromeusza. Neorenesansowa świątynia jest jednym z nielicznych obiektów, które przetrwały II wojnę światową na terenie getta. Została zaprojektowana przez wybitnego architekta warszawskiego Henryka Marconiego, który wzorował się na rzymskich bazylikach Santa Maria Maggiore i św. Pawła za Murami. W ostatnich dniach dokończono remont jej elewacji bocznych i wieży kościoła. Miasto przeznaczyło na ten cel prawie 300 tys. złotych. Odnowienia wymaga jeszcze elewacja frontowa – parafia planuje przeprowadzić jej remont w 2024 roku.
Jak tam zdrowie?
Z okazji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy warto przypomnieć, że w Warszawie całkowicie za darmo można zaszczepić się przeciw HPV, groźnemu wirusowi, który jest jedną z przyczyn zachorowania na nowotwór szyjki macicy. Według danych Ministerstwa Zdrowia, rak szyjki macicy jest czwartą najczęstszą przyczyną zgonów kobiet na świecie i siódmą w Polsce. Rak szyjki macicy jest jednym z nielicznych nowotworów, któremu można skutecznie przeciwdziałać dzięki regularnym badaniom cytologicznym. Można wykonać je bezpłatnie w ramach świadczeń NFZ w miejskich przychodniach i szpitalach. Na cytologię można się umówić bez skierowania. Więcej informacji na ten temat znajduję się na stronie miasta.
Trzy miejskie szpitale znalazły się w dziesiątce najlepszych w kraju w rankingu przygotowanym przez Fundację „Rodzić po Ludzku”. Zestawienie oparte jest na wynikach ankiet wypełnianych przez kobiety po porodzie. Fundacja „Rodzić po Ludzku”, na podstawie tych ankiet, przygotowuje zestawienie najlepiej ocenianych szpitali położniczych oraz szpitali z oddziałami położniczymi. W 2023 roku, głosami matek, w najlepszej dziesiątce w kraju znalazły się, aż trzy miejskie placówki: Warszawski Szpital Południowy, Szpital Praski p.w. Przemienienia Pańskiego, Centrum Medyczne Żelazna Szpital Specjalistyczny św. Zofii.
Warszawska lekcja historii
W tym tygodniu przypadła 161 rocznica wybuchu powstania styczniowego. Z tej okazji można pospacerować alejkami w parku Romualda Traugutta, które niedawno otrzymały imiona Heleny Kirkorowej, Józefy Gudzińskiej i Marii Ilnickiej. Kobiety te odegrały ważną rolę w walce o niepodległość Polski w XIX wieku. W uroczystości wzięli udział wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek i wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy Sławomir Potapowicz, którzy w swoich przemowach przypomnieli o bohaterskiej postawie kobiet w powstaniu.
26 stycznia, z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbyła się uroczystość pod pomnikiem Bohaterów Getta. W programie wydarzenia zaplanowano m.in. ekumeniczną modlitwę przedstawicieli różnych wyznań i kościołów, występ artystyczny aktorów Teatru Żydowskiego oraz oficjalne składanie wieńców. Obchody odbywają się pod Honorowym Patronatem Prezydenta m.st. Warszawy.
Jak co roku 27 stycznia na ulice Warszawy wyjedzie oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy tramwaj. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy w czasie II wojny światowej zostali wymordowani w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą pl. Narutowicza – ul. Marszałkowska – ul. Stawki – ul. Popiełuszki – Metro Marymont – ul. Okopowa – pl. Zawiszy – pl. Narutowicza.
fot. pixabay