Jak urządzić altanę ogrodową? Zainspiruj się pomysłami!

fot. artykuł sponsorowany

Czy warto budować altanę ogrodową?

Jeśli jeszcze nie masz altany ogrodowej i zastanawiasz się nad jej budową, nie wahaj się ani chwili. Altanka to świetne miejsce do wypoczynku, rekreacji, a także obiekt który stanowi dekorację ogrodu. Zadaszona altana zapewni Ci schronienie w deszczowe dni, a jednocześnie pozwoli korzystać z wypoczynku na świeżym powietrzu. Wygodny narożnik ogrodowy, mały stolik kawowy i poranna kawa od dziś może być serwowana w ogrodzie. Altana to również świetne miejsce na rodzinne grillowanie, w którym możesz zainstalować paleniska lub grill murowany.

Najlepsze miejsce dla altany ogrodowej

Popularne altany ogrodowe znakomicie prezentują się w otoczeniu przyrody i zieleni. Jeżeli mamy dużą działkę i ogród, możemy pozwolić sobie na budowę altany w oddaleniu od budynku. Pomimo swojej rekreacyjnej funkcji altanka również pełni rolę obiektu małej architektury i może stanowić doskonałą ozdobę ogrodu. Świetnym pomysłem jest sąsiedztwo drzew i krzewów, które osłonią altanę od wiatru. Jeżeli ogród ma wydzielone strefy i ścieżki, należy zapewnić również bezkolizyjne dojście do altany. Unikaj bezpośredniego sąsiedztwa z wodą (np. oczkiem wodnym), która może przyciągnąć niechciane owady i insekty w trakcie grillowania.

Aranżacja altany ogrodowej

Budując altanę ogrodową przygotuj jej wstępny projekt. Możesz wybrać altanę zabudowaną z każdej strony, tylko z niewielkim przejściem do wewnątrz. Dawnej altany nie posiadały żadnych ścian, a jedynie stanowiły konstrukcję zadaszonej platformy. Obecnie łączą w sobie funkcje drewutni, składzika na narzędzia, wiaty grillowej i tarasu. W altanie wybudować możesz murowany grill, doprowadzić do niej prąd i oświetlenie, a nawet zainstalować akcesoria spa, jak popularne beczki z wodą, czy sauny. Budując altanę dedykowaną do grillowania pamiętaj o prawidłowej wentylacji dachu, która odprowadzi zadymienie. Podłoże w wiacie musi być stabilne. Możesz wykonać je zarówno z drewna, jak i wyłożyć to miejsce kostką, czy wylać betonową posadzkę pod altanę.

Meble w altanie ogrodowej

Kiedy altana jest już gotowa należy przystąpić do jej wyposażenia. Wewnątrz altany obowiązkowo musi znaleźć się stół i miejsca do siedzenia. Altana ogrodowa może zostać zaaranżowania jako miejsce do grillowania i biesiadowania przy dużym stole. Mogą przy nim stać drewniane ławy lub rattanowe krzesła. Warto też rozważyć aranżację altany jako typowe miejsce do wypoczynku i rekreacji, w stylu salonowym. Dobrze sprawdzi się w niej mały stolik kawowy, a do tego narożniki ogrodowe i fotel. Takie meble nie tylko zapewnią miejsce dla większej ilości gości, ale także są wyjątkowo wygodne i relaksujące.

Nie zapomnij o stylowych dodatkach

Kiedy altana będzie już wyposażona w niezbędne meble możesz przystąpić do jej dekoracji. Kilka subtelnych dodatków nada klimat i styl budowli. Stoły nakryj wzorzystymi ceratami, a narożniki ogrodowe i fotele obłóż wygodnymi poduszkami. Jeśli masz możliwość skorzystania  z prądu w altanie podłącz oświetlenie. Mogą być to stylowe lampy loftowe z metalowymi ażurami, lub świetlista girlanda i sznur małych lampek. Jeśli nie masz dostępu do prądu doskonały efekt nadadzą wysokie lampiony, lub stojące lampy solarne. Uzupełnieniem aranżacji altany będzie roślinność. Oprócz obowiązkowych świeżych bukietów na stole wybierz duże donice, lub wykonaj kompozycję w drewnianych skrzyniach.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.