Jak wybrać biuro rachunkowe w Warszawie? Na te rzeczy zwróć szczególną uwagę!

fot. artykuł sponsorowany

Jak wybrać biuro rachunkowe?

Bez wątpienia trzeba położyć bardzo duży nacisk na troskę o dane osobowe, co w dużej mierze wynika z polityki RODO, która od kilku lat obowiązuje także i w Polsce. Informacje o pracownikach (ich dane teleadresowe czy wysokość zarobków) muszą być zabezpieczone w najlepszy możliwy sposób.

Dobrze byłoby mieć pewność, że firma, której chcemy powierzyć kwestie związane z finansami, przeszła przez audyt bezpieczeństwa, a także korzysta z ujednoliconych standardów. Powinniśmy mieć też pewność co do tego, jak długo przechowywane są dane oraz na jakich nośnikach są gromadzone.

Kluczowe są też kompetencje zatrudnionych tam osób. To szczególnie ważne zwłaszcza w Polsce. Dlaczego? W dużej mierze wynika to z tego, że nasz system podatkowy uchodzi za niezwykle skomplikowany i nieprzyjazny. Polski Ład na pewno nie podreperował tej opinii. W praktyce oznacza to, że biura rachunkowe w Warszawie, które znajdziemy w bazie firm ALEO.com, muszą być na bieżąco ze wszystkimi nowelizacjami — a tych w ostatnich miesiącach nie brakuje.

Powinniśmy mieć też pewność, że firma, z którą chcemy współpracować, ma wykupione ubezpieczenie OC od ewentualnych pomyłek w zakresie księgowości i obsługi klienta. Daje nam to możliwość ubiegania się o odszkodowanie, gdybyśmy z tytułu nieprawidłowego rozliczania ponieśli straty.

Jaki zakres usług powinno świadczyć biuro rachunkowe w Warszawie?

Podstawowym zadaniem firm działających w tym sektorze rynku, jest rozliczanie podatków. Można tu wskazać na takie usługi, jak:

  • prowadzenie pełnej księgowości,
  • prowadzenie KPiR (ksiąg przychodów i rozchodów),
  • kontrolę dokumentacji firmy,
  • obsługę rozliczeń z fiskusem i z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Przedsiębiorstwa, które działają w tej niszy, coraz częściej oferują też swoim klientom szereg usług towarzyszących, w tym obsługę:

  • kadrową (prowadzenie list płac, rozliczanie podatków pracowników),
  • Płatnika Elektronicznego ZUS-u,
  • w zakresie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

Sporo zmian, które bardzo dobrze przyjęły się w biurach rachunkowych, to naturalny efekt pandemii COVID-19 i kolejnych fal zachorowań oraz obostrzeń. Właściciele wielu firm doszli do wniosku, że digitalizacja dokumentów i przekazanie obsługi podmiotom zewnętrznym, to świetny sposób na optymalizowanie kosztów w firmie.

Trudno się temu dziwić. Przy rosnących kosztach pracy oraz rokrocznie podnoszonych wynagrodzeniach, czasem po prostu bardziej „opłaca się” skorzystać z usług firmy, której musimy tylko przekazać dokumenty np. na zabezpieczony e-dysk.

Ile kosztuje obsługa księgowa w Warszawie?

Bardzo trudno udzielić odpowiedzi na to pytanie. Nie brakuje jednoosobowych działalności gospodarczych, które korzystają z usług księgowych, za które płacą 100-200 złotych miesięcznie. Wynika to z małej liczby dokumentów, a więc i roboczogodzin, jakie biuro rachunkowe musi przeznaczyć na obsługę takiego klienta.

Z drugiej strony mamy duże, zatrudniające kilkadziesiąt osób firmy. Generują one sporo dokumentów, a więc ich obsługa jest o wiele większym wyzwaniem dla księgowych. Rachunki takich podmiotów mogą więc być o wiele wyższe. Co jednak warto podkreślić, zwykle i tak zapłacimy za taką usługę mniej, niż w sytuacji, gdy np. zatrudniamy w naszej firmie 2-3 specjalistki, które zajmują się finansami przedsiębiorstwa.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.