Duża ilość wilgoci, zwykle jasne płytki oraz wiele stosowanych detergentów sprawia, że idealna czystość jest trudna do zachowania, a wszystkie zabrudzenia łatwo widoczne. Problemy te spędziły niejednemu z nas sen z powiek i sprawiły, że spędziliśmy mnóstwo czasu na sprzątaniu tego pomieszczenia.
Uciążliwe zabrudzenie, które pojawia się w każdej łazience
Jednym najbardziej uciążliwych do usunięcia zabrudzeń jest kamień, który pojawia się na płytkach i narożnikach. Sprawia on, że płytki tracą walory wizualne, ale i zwiększa ryzyko gromadzenia się bakterii i grzybów w zakamarkach naszej łazienki. Może to mieć bardzo przykre konsekwencje dla naszego zdrowia, głównie przez pojawiające się choroby grzybicze. Dlatego tak ważne jest regularne usuwanie tych zabrudzeń, by zachować czystość, ale i odpowiednią higienę w tak ważnym miejscu, jakim jest łazienka i znajdująca się tam kabina prysznicowa.
Przed przystąpieniem do usuwania kamienia w łazience, powinniśmy zastanowić najpierw skąd on się tam wziął. Otóż kamień to w gruncie rzeczy minerały, które znajdują się w wodzie. W zależności od źródła wody, ich stężenie może być zróżnicowane a co za tym idzie inaczej wpływać na elementy łazienki oraz inne sprzęty, które tam się znajdują. Im twardsza woda, tym szybciej kamień odkłada się wewnątrz kabin i armatury.
Sposobów na pozbycie się kamienia z łazienki jest wiele, podobnie jak potencjalnych skutków, jakie wiążą się z ich użyciem. Nim więc użyjesz żrącej chemii warto użyć domowych sposobów, które są równie skuteczne, ale o wiele bezpieczniejsze.
Ocet i jego niezwykłe właściwości
Jedną z najpopularniejszych metod usuwania tego typu zabrudzeń jest ocet. Preparat przygotowany w proporcji 1:1 z wodą pozwala dość szybko i skutecznie rozpuścić kamień w kabinie prysznicowej czy umywalce. Oczywiście by preparat mógł skutecznie zadziałać, powinno się najpierw rozprowadzić go na czyszczonej powierzchni, a następnie pozostawić na około 10 minut, by mógł skutecznie wniknąć w kamień i rozbić jego cząsteczki.
Metoda ta pomimo dużej skuteczności ma jednak jedną znaczącą wadę. Jest nią intensywny zapach octu, który należy zneutralizować. Można zrobić to przy pomocy płynu do naczyń, który dodamy do roztworu, niestety jednak nie neutralizuje to całkowicie zapachu i zaleca się po takim czyszczeniu przewietrzyć pomieszczenie.
Przydatne w kuchni ale i nie tylko
Kolejne z popularnych rozwiązań wymaga użycia popularnej w każdej kuchni substancji. Mowa tutaj o sodzie oczyszczonej, która oprócz stosowania jako składnika do pieczenia ciast, wykorzystywana jest również do usuwania zabrudzeń w kuchni i łazience. Tutaj by przygotować pastę do czyszczenia, należy połączyć 3 łyżeczki sody z 1 łyżeczką wody. Powstaje wtedy masa konsystencją przypominająca pasty do mycia rąk, którą należy nałożyć na płytki. Po kilku minutach wystarczy zetrzeć resztki pasty razem z rozpuszczonym kamieniem.
Rozwiązanie to idealnie sprawdza się do czyszczenia fug i zakamarków w kabinie prysznicowej, a dzięki zastosowaniu substancji bezzapachowej nie pozostawia nieprzyjemnej woni.
Podobnie co sodę możemy wykorzystać również kwasek cytrynowy. Ma on bardzo zbliżone właściwości i dodatkowo eliminuje smugi na elementach porcelanowych takich jak płytki i umywalki. Nie ma też co ukrywać, że kwasek na pewno posiada każdy w swoim domu i jeśli zajdzie tylko taka konieczność może go użyć.
Regularność to podstawa
Wymienione tutaj sposoby pozwalają usunąć kamień szybko i dokładnie bez konieczności użycia szkodliwych detergentów. Jet to zatem bezpieczna alternatywa dla osób, które mają małe dzieci lub też mają wrażliwą skórę, a dzięki temu nie muszą obawiać się, że gdziekolwiek zostaną jakieś resztki substancji.
Należy pamiętać również, że najskuteczniejszą metodą do walki z kamieniem jest regularne czyszczenie kabiny prysznicowej i płytek. Dzięki temu kamień nie osadza się tak bardzo co przekłada się na wygląd całej łazienki, która wygląda schludnie i świeżo.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY