Jakie są najpopularniejsze imiona dla dzieci w Warszawie?

– 5476 maluchów przyszło na świat w Szpitalu św. Zofii przy ul. Żelaznej w Warszawie w minionym roku. To najwyższy wynik w 2023 r. w całej Polsce! To świetna placówka ze znakomitym zespołem. No i ważna dla mnie osobiście, bo urodziły się tu także moje dzieci – powiedział prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski – Od lat realizujemy wiele projektów wpisanych w program Warszawy Rodzinnej. To nasze priorytety, zapewniliśmy ponad 17 tys. darmowych miejsc w żłobkach, powstało 12 nowych szkół i 26 przedszkoli. Tworzymy nowe oddziały ginekologiczno-położnicze m.in. w Szpitalu Południowym i Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet. Dzięki miejskiemu programowi in vitro urodziło się niemal 2200 dzieci – dodaje.

W tym roku w stolicy urodziło się ponad 29,2 tys. dzieci, czyli o 2,7 tys. mniej niż w roku poprzednim. Na świat przyszło 678 Janów, 555 Aleksandrów, 509 Antonich i 487 Stanisławów. Urodziło się 509 Zofii, 432 Julie, 406 Laur i 403 Alicji. Najrzadsze imiona nadawane w stolicy to Pamela, Ludmiła, Lucylla, Marcjanna, Apollonia oraz Gościmir, Tolisław, Euzebiusz, Lucjusz i Filon.

Każdy Warszawski Maluch, którego rodzice w ciągu miesiąca od jego narodzin złożą wniosek, dostaje wyprawkę w formie rzeczowej, której wartość wynosi 550 zł na jedno dziecko. Łącznie w zeszłym roku miasto przeznaczyło na ten cel prawie 3,6 mln zł.

Ponad 4,7 tys. par zawarło związki małżeńskie z czego 1 359 par to małżeństwa konkordatowe. Liczba ta jest mniejsza o ponad 200 aktów w porównaniu z rokiem ubiegłym. Warszawianki i warszawiacy, zestawiając z 2022 r. zawarli mniej małżeństw poza lokalami Urzędu Stanu Cywilnego. 

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.