Czym jest terminal płatniczy?
Rozwiązania tego typu są określane także jako „PoS”, czyli „Point of Sale”, co w tłumaczeniu na język polski oznacza „punkt sprzedaży”. Mowa o wszelkich urządzeniach, a także aplikacjach, które pozwalają na obsługę płatności elektronicznych. Warto zaznaczyć, że obecnie terminal nie musi mieć formy sprzętowej. Coraz więcej przedsiębiorstw, zwłaszcza w przypadku prowadzenia sprzedaży w różnych miejscach lub realizowania usług u klienta, stawia na aplikacje do płatności działające z użyciem modułu NFC w smartfonie. Co istotne, terminal pozwala na przyjmowanie nie tylko zapłaty kartą, lecz także z użyciem innych systemów płatności bezgotówkowych, takich jak BLIK.
Gdzie wyposażyć się w terminal płatniczy?
Korzystanie z terminala płatniczego jest możliwe tylko po podpisaniu umowy z agentem rozliczeniowym. To określenie na firmy, które odpowiadają za obsługę zarówno samych transakcji, jak i urządzeń wykorzystywanych do ich wykonywania. Tego typu usługi mają ogromne znaczenie dla sprawności działania całego przedsiębiorstwa – z tego względu wybór odpowiedniego partnera jest bardzo istotny. Jednym z agentów rozliczeniowych dostępnych na polskim rynku jest firma eservice.pl, która oferuje szereg rozwiązań do obsługi płatności elektronicznych.
Terminal płatniczy – zalety
Korzystanie z terminala płatniczego to wiele korzyści docenianych zarówno przez przedsiębiorców, jak i klientów. Przede wszystkim takie rozwiązanie pozwala na znacznie szybsze wykonywanie transakcji, co przekłada się na poprawę obrotów i zwiększenie zysków. Nie można także pominąć kwestii dostosowania się do oczekiwań klientów – coraz większa część Polaków całkowicie rezygnuje z gotówki na rzecz płatności zbliżeniowych. Odpowiedni terminal pozwoli sprawnie obsłużyć osoby korzystające m.in. z kart płatniczych czy płatności smartfonem z modułem NFC.
Kolejnym atutem, na który warto zwrócić uwagę, jest bezpieczeństwo transakcji. Na najlepsze warunki pod tym względem można liczyć w przypadku terminali z certyfikatem PCI. Dodatkowo urządzenia oraz aplikacje tego typu są łatwe w obsłudze, dzięki czemu dostosowanie się do wymagań klientów nie stanowi żadnego problemu.
Terminal płatniczy a przepisy
Należy także zaznaczyć, że w wielu przypadkach sprzedawcy są prawnie zobowiązani do przyjmowania płatności bezgotówkowych. Choć niekoniecznie muszą to być transakcje wykonywane z użyciem terminala, takie rozwiązanie przeważnie będzie najwygodniejsze. Alternatywą są przelewy bankowe, systemy płatności elektronicznych takie jak BLIK oraz transakcje realizowane przez aplikacje bankowe.
Korzystanie z terminala z reguły wiąże się z regularnymi opłatami w określonej wysokości. Obecnie jednak przedsiębiorcy mogą skorzystać z preferencyjnych warunków w ramach programu Polska Bezgotówkowa, który pozwala na darmowe korzystanie z terminala nawet przez 12 miesięcy.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY