Podczas dzisiejszej uroczystości prezydent Trzaskowski i Elżbieta Bogucka-Lityńska przekazali dyrekcji schroniska i Fundacji Przyjaciele Palucha przedmioty na licytację, wśród nich m.in. pióro i autobiografię Jana Lityńskiego. Cały dochód uzyskany z licytacji zostanie przeznaczony na rzecz schroniska. Została odsłonięta także tablica upamiętniająca Jana Lityńskiego.
O nadanie imienia Jana Lityńskiego Schronisku na Paluchu wnioskował do Rady m.st. Warszawy prezydent Rafał Trzaskowski, który dzisiaj podczas uroczystości wspominał patrona placówki.
Miałem to szczęście, że znałem Jana Lityńskiego osobiście, jeszcze z „Niespodzianki”, z 1989 roku. Był osobą, która nigdy nie pchała się do pierwszego szeregu, niebywale skromną. Mówił, że najważniejsza jest rodzina i przyjaciele. Wielką miłością otaczał zwierzęta. Miał trzy psy – dwa za schroniska, a trzeciego znalezionego na wsi. Pamiętamy, w jakich okolicznościach umarł – ratując swojego psa przed utonięciem. Trudno o bardziej godnego patrona schroniska niż Jan Lityński – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Jan Lityński był politykiem, działaczem antykomunistycznej opozycji, członkiem Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”, publicystą i działaczem na rzecz praw człowieka. Zginął w 2021 r. na rzece Narew, próbując ratować swojego psa, pod którym załamał się lód.