Janusz Dorosiewicz i Juliusz Kulesza Honorowymi Obywatelami Warszawy. Kim są?

fot. wikipedia

Janusz Dorosiewicz z Honorowym Obywatelstwem Warszawy 

Kandydat radnych Koalicji Obywatelskiej Janusz Dorosiewicz to urodzony w 1939 roku architekt i producent filmowy, który w latach 1992-1998 był dyrektorem Centralnego Wojskowego Klubu Sportowego Legia (CWKS). W latach 90. był również dyrektorem Polskiego Związku Tenisowego. 

Dzięki jego staraniom w stolicy powstały trzy pomniki, które były finansowane całkowicie ze źródeł prywatnych: pomnik Ronalda Reagana w Alejach Ujazdowskich, naprzeciwko ambasady USA, pomnik „Solidarności”, którego częścią jest oryginalny mur berliński wtopiony w monument oraz  pomnik Kazimierza Deyny, również sfinansowany z funduszy prywatnych przez kibiców warszawskiej Legii i Fundacji Kazimierza Deyny.

Jego zasługą jest również sprowadzenie do Polski prochów Kazimierza Deyny, wybitnego piłkarza, który zginął w tragicznym wypadku samochodowym w USA. Dorosiewicz jako prezes Fundacji Ronalda Reagana przyczynił się również do upowszechnienia wiedzy na temat roli prezydenta Woodrowa Wilsona i Stanów Zjednoczonych w drodze narodu polskiego do niepodległości w 1918 roku. To także z jego inicjatywy odcinek warszawskiego bulwaru na Wisłą nosi imię amerykańskiego generała George S. Pattona.

Juliusz Kulesza z Honorowym Obywatelstwem Warszawy 

Kandydat radnych Prawa i Sprawiedliwości Juliusz Kulesza urodził się w 1928 roku i z zawodu jest grafikiem, a z pasji pisarzem oraz historykiem. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim, a po wyzwoleniu napisał wiele książek opowiadających o przeżyciach okupacyjnych oraz wiele haseł do Encyklopedii Powstania Warszawskiego. Wielokrotnie był wyróżniany i nagradzany za działalność prowadzoną w kierunku utrwalania pamięci historycznej, oraz przekazywania jej następnym pokoleniom. W maju 2015 r. otrzymał tytuł Kustosza Pamięci Narodowej przyznawany przez IPN, a opublikowana w 1996 r. (wspólnie z Robertem Bieleckim) książka „Przeciw konfidentom i czołgom”, opowiadająca o oddziale 993/W, który zajmował się wykonywaniem wyroków na zdrajcach i Niemcach, uhonorowana została nagrodą „Nike”. Wydany w 2015 r. książkowy portret miejsca, w którym spędził dzieciństwo Sen o Rybakach doczekał się wyróżnienia w konkursie im. Hanny Szwankowskiej Varsaviana 2014/2015. Pojawił się także w kilku filmach dokumentalnych związanych z Powstaniem Warszawskim. 

Za wieloletnie zasługi Juliusz Kulesza otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Partyzancki, Medal Wojska, Medal Za Warszawę, Medal za popularyzację Powstania Warszawskiego, odznakę Za Zasługi dla Warszawy, odznaki honorowe kombatanckich środowisk: Zgrupowania „Leśnik”, Zgrupowania „Róg”, batalionów „Dzik” i „Pięść”. Przez całe życie pozostał bezpartyjny. Należy jedynie do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Powstańców Warszawskich i Polskiego Towarzystwa Historycznego. W 2018 roku został awansowany przez MON do stopnia kapitana Wojska Polskiego.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.