Światło naturalne uprzyjemnia domową codzienność, naukę i obowiązki zawodowe. Okna, które zapewniają nieograniczony dostęp do słońca, mogą podnosić walory każdej powierzchni. Dobrze jednak, by odczuwany komfort świetlny nie wiązał się z obniżeniem komfortu termicznego, kiedy np. słupki termometrów wskazują na letnie rekordy. Bo nasłonecznienie, w tym wypadku już nadmierne, przestaje być zaletą – i to nawet w klimacie, w który niejako wpisany jest niedosyt promieni słonecznych.
Gdzie zatem leży rozwiązanie? W szkle selektywnym. To nowoczesne szkło przeciwsłoneczne, dzięki któremu unikamy niewygodnych kompromisów.
Okna PVC OknoPlus ze szkłem selektywnym
Szkło selektywne – co je wyróżnia?
Szkło selektywne występuje w wersji bezbarwnej, można też spotkać szyby delikatnie barwione w masie. Czym się różni od standardowych szyb? Na powierzchnię szyb selektywnych nakłada się warstwy tlenków metali szlachetnych: dwie, a niekiedy nawet trzy. Dzięki temu zabiegowi ciepło promieni nie przenika do pomieszczeń, ponieważ jest odbijane. Efekt tej „cieplnej blokady” docenimy zwłaszcza w upały, kiedy miły chłód w domu będzie osiągalny bez zasłaniania okien czy też włączania klimatyzacji.
By z promieni słonecznych wyciągnąć to, co najlepsze
Producent okien OknoPlus, którego salony znajdują się w wielu polskich miastach, także w Warszawie, ma w ofercie okna ze szkłem selektywnym. Ten rodzaj szyb może być montowany w pakietach szybowych w dowolnych rodzajach przeszkleń, zarówno w oknach aluminiowych, jak i w modelach o profilach PVC.
– Klienci, którzy planują w domach przeszklenia, szczególnie te duże lub całościenne, skierowane na południe, na południowy zachód lub na południowy wschód, muszą liczyć się z tym, że latem słońce będzie w takich pomieszczeniach operować intensywnie i stosunkowo długo – mówi Piotr Natoński, ekspert marki OknoPlus. We wnętrzach sprawdzą się wtedy np. pakiety szybowe COOL-LITE firmy Glassolutions albo Suncool marki Pilkington, skutecznie zapobiegające dyskomfortowi termicznemu. Salon, kuchnia czy gabinet będzie wtedy optymalnie doświetlony, ale temperatura pozostanie komfortowa. A ponieważ zastosowane w selektywnych pakietach szkło ma neutralny kolor, oprócz dobrodziejstw płynących z doświetlenia wnętrz, zyskujemy też komfort optyczny: widok za oknem zachowuje rzeczywiste kolory – podsumowuje Piotr Natoński.
Oba rodzaje szkieł przeciwsłonecznych można łączyć w pakietach z szybami o innych właściwościach, co pozwala na tworzenie szyb zespolonych do zadań specjalnych. Takie okno, z uwagi na multifunkcyjność szkła, pomoże zadbać o komfort w kwestiach, na których nam najbardziej zależy. Idealna cisza w czterech ścianach? Wzmocnione poczucie bezpieczeństwa? Potrzeby da się w tym przypadku łączyć…
Okna aluminiowe OknoPlus ze szkłem selektywnym
Latem – oddech od wysokich temperatur, zimą – ciepło
Szkło selektywne świetnie radzi sobie z ochroną wnętrz przed palącym słońcem. Ale czy zimą ta opcja szyb sprawdza się równie dobrze?
– Okna z oferty OknoPlus, które wyposażamy w szkło selektywne, dbają o komfort termiczny osób przebywających we wnętrzach i latem, i zimą. Powierzchnia tego rodzaju szkła odbija ciepło promieni słonecznych, ale też tworzy barierę zabezpieczającą przed stratami ciepła w pomieszczeniach – wyjaśnia mówi Piotr Natoński, ekspert marki OknoPlus. Nie bez znaczenia jest też bardzo dobra izolacyjność cieplna, osiągana m.in. dzięki wypełnieniu miejsca pomiędzy szybami zespolonymi gazem szlachetnym. Okna są ciepłe, co pozwala ograniczać nakłady na ogrzewanie – dodaje ekspert.
A kiedy o utrzymanie właściwych temperatur nie trzeba się martwić, można o przeszkleniach myśleć z… rozmachem. Jeśli chodzi o okna, jest on równoznaczny ze śmiałością wizualną, przejawiającą się choćby w projektowaniu szklanych przegród w rozmiarze XXL.
Szkło selektywne w oknach OknoPlus
Szkło przeciwsłoneczne w opcji XXL
Efektowne przeszklenia o wymiarach daleko wykraczających poza standardy znajdują coraz więcej zwolenników. Spotykamy je w nowoczesnych domach jednorodzinnych, w biurowcach, w strefach handlowych i usługowych. Oferują aranżacyjne otwarcie na widoki i ich optyczne włączenie w prywatną czy też zawodową przestrzeń. To właśnie w pakietach szybowych stosowanych w wielkogabarytowych przeszkleniach wykorzystuje się często szyby selektywne. Dlaczego?
– Szyby selektywne montowane w oknach aluminiowych czy w oknach PVC, zwłaszcza w formacie XXL, dają maksimum komfortu świetlnego. Charakteryzuje je wysoki współczynnik przenikania światła (Lt), więc w pomieszczeniach z takim rodzajem szklenia przegród nie da się narzekać na „niedostatki jasności”. Wskaźnik Lt zestawiony z niskim stopniem całkowitej przepuszczalności energii słonecznej tworzy duet cech, których oczekujemy od wielkogabarytowych przeszkleń pozbawionych wad – mówi ekspert marki OknoPlus.
Przeszklenia wielkogabarytowe ze szkłem selektywnym, gwarantujące doświetlanie bez przesycania przestrzeni ciepłem w okresie wysokich temperatur, to także widoki na… lepsze samopoczucie. Nawet gdy jesienno-zimowe okoliczności przyrody nie sprzyjają dobremu nastrojowi…
ARTYKUŁ SPONSOROWANY