„Jest to czyn wysoce niemoralny” Nawet 5 lat więzienia za podrobienie karty parkingowej

fot. pexels

Coraz częstszym zjawiskiem jest parkowanie na miejscach dla niepełnosprawnych przez osoby nieuprawnione. Takie osoby posługują się fałszywymi kartami parkingowymi. Co im za to grozi?

Fałszowanie kart parkingowych, aby stanąć na kopercie, nie jest nową praktyką, ale ostatnio stała się bardzo popularna. Jak wygląda ta prawdziwa Europejska Karta Parkingowa dla osób z niepełnosprawnością?

Powinna przede wszystkim mieć niebieski kolor z symbolem osoby na wózku inwalidzkim, imię i nazwisko posiadacza karty. Oprócz tego: numer karty i jej termin ważności, nazwę organu wydającego, zdjęcie posiadacza oraz hologram z symbolem wózka inwalidzkiego.

Nietrudno jest jednak zauważyć, że karta nie jest prawdziwa, o czym opowiedział rzecznik ZDM, Maciej Dziubiński.

Za samo parkowanie w miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych bez uprawnienia grozi mandat w wysokości 800 zł i 6 punktów karnych. Niektórzy jednak idą o krok dalej i podrabiają karty parkingowe.

Obecnie karta N+ przypisywana jest do europejskiej karty parkingowej, na którą nanoszony jest specjalny znacznik RFID w postaci hologramu, co znacznie ułatwia weryfikowanie prawdziwości karty.

Jakie więc kary mogą czekać na osoby, które w tak bezczelny sposób zabierają miejsca parkingowe osobom z niepełnosprawnościami?

Jeśli macie wątpliwości, czy karta w danym pojeździe jest prawidłowa, warto skonsultować tę kwestię z policją lub strażą miejską.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.