10 października to Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Dzień, w którym jeszcze mocniej zwracamy uwagę na to, co dzieje się z nami samymi, ale też z dziećmi i młodzieżą. Rozmawialiśmy z psychologiem szkolnym, Aleksandrą Szczęśniak, która opowiedziała nam o swojej pracy i o problemach, z którymi zwracają się do niej uczniowie.
Aleksandra Szczęśniak jest psychologiem szkolnym w największej szkole w Wawrze – w Szkole Podstawowej numer 404 imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczy się tam około 1000 uczniów. Jak powiedziała nam specjalistka, jej zadaniem jest nie tylko reagowanie na trudności, z którymi zgłaszają się do niej najmłodsi, ale też zapobieganie im. Psycholog szkolny jest też edukatorem. Musi też zapewnić bezpieczną przestrzeń dla dzieci i młodzieży – mówi Szczęśniak.
Problemów jest coraz więcej
Dzieci i młodzież najczęściej zmagają się z nadmiernym stresem, szkolną presją i problemami z relacjami z rówieśnikami oraz z członkami rodziny. I tych problemów z roku na rok jest coraz więcej. Na to zwraca uwagę Aleksandra Szczęśniak. W rozmowie z Radiem Kolor podkreśliła, że zauważalnie wzrasta ilość przypadków zaburzeń emocjonalnych, depresji i trudności adaptacyjnych.
Bardzo często najmłodsi mają problemy z koncentracją i z radzeniem sobie z emocjami. Starsi uczniowie z kolei często przychodzą do szkolnego psychologa, bo nie radzą sobie ze stresem związanym z ocenami i egzaminami – zaznacza Szczęśniak.
Rozmawiajmy z dziećmi
Psycholog podkreśla, że rozmowa z dzieckiem jest konieczna. Tak samo jak obserwacja jego zachowania. Problemy ze zdrowiem psychicznym mogą się objawiać dwojako. Jak mówi Aleksandra Szczęśniak, o tym, że coś jest nie tak, mogą świadczyć nagłe wycofanie, brak apetytu, bezsenność czy nagły brak spadek liczby zainteresowań.
Rozmawiajmy z dzieckiem o jego emocjach, ale też szukajmy sygnałów niewerbalnych – podkreśla psycholog ze Szkoły Podstawowej nr 404.
Zdrowie psychiczne nie jest tematem tabu
O zdrowiu psychicznym mówi się coraz częściej i coraz głośniej. Na szczęście nie tylko podczas Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. To już nie jest temat tabu – uważa Aleksandra Szczęśniak. Psycholog szkolny podkreśla, że dzięki teraz problemy dzieci i młodzieży jest łatwiej diagnozować i łatwiej jest ruszyć z pomocą, bo wzrosła świadomość społeczna.
Lepsze są też narzędzia diagnostyczne, a także późniejszy system wsparcia – mówi Szczęśniak.
Zapamiętaj ten numer telefonu
10 października to Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy – lub jeśli znasz kogoś, kto takiej pomocy może potrzebować, możesz skorzystać z bezpłatnego, kryzysowego telefonu zaufania.
Telefon dla dorosłych: 116 123
Telefon dla dzieci i młodzieży: 116 111
Centrum Wsparcia dla osób z kryzysem psychicznym: 800 70 22 22
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12