Polski Alarm Smogowy zaapelował o większe zaangażowanie rządu w poprawę jakości powietrza, a przede wszystkim o wsparcie termomodernizacji polskich domów i likwidacji przestarzałych kotłów na węgiel i drewno, których w Polsce dymi wciąż niemal 2.5 miliona. To właśnie tego typu urządzenia są główną przyczyną zimowego smogu, którego skutki można było zobaczyć na instalacjach mobilnych płuc.
Polski Alarm Smogowy zaprezentował wyniki swojej kampanii Zobacz Czym Oddychasz, w której w różnych miastach w całej Polsce rozwiesili zrobione z flizeliny białe płuca. Kampania prowadzona była przez cały sezon grzewczy. Sześć antysmogowych instalacji odwiedziło aż 32 miejscowości w dziewięciu województwach. Po raz pierwszy instalacja trafiła do gmin na prośbę ich przedstawicieli.
Po czternastu dniach wystawienia na lokalne powietrze płuca zabarwiały się na szary, a w niektórych przypadkach nawet na czarny kolor.
Mamy najgorsze powietrze w całej unii europejskiej — mówiła Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego.
A kolejne tysiące osób cierpi przez smog m.in. Alzheimera czy raka.
Sytuacja w Polsce jest naprawdę dramatyczna – mówił rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego, Piotr Siergiej.

W apelu PAS zwraca się do Premiera o intensyfikację działań rządu na rzecz poprawy jakości powietrza, popularyzacji czystych źródeł energii i efektywności energetycznej.
Wymienia pieców
Mamy w Polsce około dwóch i pół miliona „kopciuchów” do wymiany. Już wkrótce po krótkiej przerwie znów będziemy mieli możliwość składania wniosków o dofinansowanie na wymianę starego systemu ocieplenia.
Problem w tym, że program Czyste Powietrze dostał tylko 10 miliardów złotych dofinansowania, mówił rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.
Na samym Mazowszu do wymiany mamy około 300 tysięcy kopciuchów.
Zgodnie z ustawą antysmogową wszystkie powinny zniknąć do 2028 roku.