Początek majówki to również start sezony Warszawskich Linii Turystycznych. Na stołeczne ulice wyjadą zabytkowe tramwaje i autobusy. Pełną parą ruszy kolejka wąskotorowa, na Wisłę wypłyną promy oraz statek wycieczkowy do Serocka. Będzie też niespodzianka – 3 maja zorganizowany zostanie plenerowy seans na plaży Poniatówka.
Wszystko zaczęło się w 2009 roku, kiedy to zadebiutowały promy, statek do Serocka oraz linia tramwajowa obsługiwana zabytkowymi wagonami. W następnych latach dołączyły do nich – pamiętające dawną Warszawę – autobusy i kolej wąskotorowa.
Kino plenerowe
W tym roku miłośników Warszawskich Linii Turystycznych czeka kilka niespodzianek. W sobotę, 3 maja, o godz. 20:00 warto zajrzeć na Poniatówkę (nadwiślańska plaża po praskiej stronie, między mostem Józefa Poniatowskiego a Świętokrzyskim).
Do przyjścia zachęca Marzena Toczek-Starybrat, kierownik działu marketingu ZTM.
Zapewniamy wygodne leżaki, popcornowy poczęstunek oraz wspaniały widok na rzekę i stolicę. Wstęp na wydarzenie jest wolny – mówi Katarzyna Strzegowska, dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego.

Linia tramwajowa 36
W nowym sezonie na torach zobaczymy zabytkowy tramwaj 36. Jednak z uwagi na zaplanowane remonty, zmieni się trasa, którą będzie podążać.
Od 1 do 25 maja, tramwaje 36 pojadą jak co roku trasą: PL. NARUTOWICZA – Filtrowa – Nowowiejska – Marszałkowska – gen. W. Andersa – A. Mickiewicza – J. Słowackiego – METRO MARYMONT.
Natomiast od momentu zamknięcia torowiska na ulicach Grójeckiej i Marszałkowskiej, czyli w okresie od 31 maja do 21 września, tramwaje pojadą przez al. Jana Pawła II i dalej ulicami: Prostą, M. Kasprzaka i Wolską do Cmentarza Wolskiego. Wrócą przez Wolską i Skierniewicką.
Od 1 maja do 22 czerwca tramwaje linii 36 będą kursowały w dni wolne od pracy, a od 26 czerwca aż do 21 września już codziennie. Dodatkowe dni kursowania zaplanowano na 1 maja i 19 czerwca.
Na linii 36 będzie można spotkać doskonale znane warszawiakom tramwaje 13N – kultowe „parówki”, 105Na – nazywane „akwariami” oraz wyjątkowy egzemplarz 102N.

Zabytkowa linia T
Na torach nie zabraknie także tramwajów linii T, które wyjeżdżać będą w wakacyjne soboty i niedziele, od 28 czerwca do 31 sierpnia – oraz dodatkowo 15 sierpnia – w godzinach 12:00-18:00 (co 45 minut). Obsługiwane będą najstarszymi wagonami z kolekcji Tramwajów Warszawskich.
„Tetka” będzie jeździła trasą z Kawęczyńskiej na Koło, a w wybranych kursach pojedzie dalej jednotorową linią przez zielone tereny na Boernerowo.

Linia autobusowa 100
Przejazd linią nr 100, to podróż niskopodłogowymi autobusami z przełomu wieków: Jelczem, neoplanem, MAN-em i solarisem.
To świetna opcja na zwiedzanie Warszawy po obu stronach Wisły. A to ze względu na zaplanowaną trasę: DW. CENTRALNY – E. Plater – Świętokrzyska – Prosta – Towarowa – Okopowa – M. Anielewicza – Świętojerska – Bonifraterska – Konwiktorska – R. Sanguszki – Wybrzeże Gdańskie – most Śląsko-Dąbrowski – al. „Solidarności” – Targowa – ks. I. Kłopotowskiego – Wybrzeże Szczecińskie – Most Świętokrzyski – Zajęcza – Topiel – L. Kruczkowskiego – Książęca – Aleje Ujazdowskie – Bagatela – pl. Unii Lubelskiej – Marszałkowska – Koszykowa – T. Chałubińskiego – DW. CENTRALNY.
W autobusach i tramwajach Warszawskich Linii Turystycznych obowiązują wszystkie bilety z taryfy ZTM.
W przypadku pojazdów bez kasowników bilety są kasowane przez konduktorów – członków Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. Na biletach jednorazowych przesiadkowych oraz czasowych konduktorzy umieszczają pieczątkę wraz z adnotacją o dacie i godzinie rozpoczęcia przejazdu.


Przeprawy promem
Na turystyczne szlaki wracają również promy. Przez Wisłę przeprawić się będzie można na drugi jej brzeg w trzech miejscach: promem W1 „Słonka” – pomiędzy Cyplem Czerniakowskim a Saską Kępą (plaża); promem W2 „Pliszka” z Mostu Poniatowskiego do Stadioun Narodowego; promem W3 „Wilga”: Podzamcze z Fontannami – ZOO.
Promy będą kursowały w dni wolne: od 1 maja do 30 czerwca, od 1 do 21 września oraz 1 maja i 19 czerwca. W wakacje, od 1 lipca do 31 sierpnia, przeprawy będą działać codziennie.
Promy „Pliszka” i „Słonka” zabierają 21, a „Wilga” 40 pasażerów oraz rowery. Przeprawa jest bezpłatna.


Statek do Serocka
Na swoich fanów tradycyjnie czeka także statek „Zefir”, który będzie wypływał z przystani na Żeraniu i kanałem oraz przez Zalew Zegrzyński dopłynie do Serocka.
Trasa rejsu prowadzi fragmentem wodnego szlaku Batorego. Dodatkowo statek podpływa pod ruiny starego mostu z 1897 roku.
„Zefir” zabiera na pokład 80 pasażerów. Na statku jest grill oraz bufet z ciepłymi i zimnymi napojami. W Serocku przewidziano czas na odpoczynek na lądzie (ok. 2 h), a następnie powrót do Warszawy. Podróż rozpoczyna się o godz. 9:00, a powrót do Warszawy jest planowany ok. godz. 18:00.
Statek do Serocka będzie pływał od 1 maja do 21 września w soboty, niedziele i święta oraz: 1 maja, 19 czerwca, 11 lipca, 25 lipca, 8 sierpnia oraz 22 sierpnia.
Bilety na rejs można kupić:
- na stronie internetowej www.bilety24.pl,
- w Punkcie Obsługi Pasażerów Dworzec Wileński.

Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa i linia autobusowa 51
Bardzo popularną atrakcją WLT jest także Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa.
Zabytkowa kolejka wąskotorowa będzie wyruszała w każdą sobotę (w okresie 1 maja – 21 września) ok. godziny 14:00 ze stacji w Piasecznie. Przejeżdżać będzie przez Zalesie Dolne z zabytkową stacją z lat 30. XX wieku, Głosków, Runów i Złotokłos, by dotrzeć do Tarczyna. W drodze powrotnej zatrzyma się w Runowie, gdzie peron znajduje się tuż przy leśnej polanie. Tam pasażerowie mają czas dla siebie.
Czas przejazdu kolejką wraz z piknikiem w Runowie wynosi cztery godziny. Do Piaseczna – skąd wyrusza kolejka, można dojechać zabytkową linią autobusową 51, która jest przeznaczona tylko dla pasażerów kolejki. Od tego sezonu autobus będzie odjeżdżać ok. godz. 13:00 z przystanku DS. Riviera 01, znajdującego się w pobliżu stacji metra Politechnika.
Na stację Piaseczno Miasto Wąskotorowe z Warszawy można dojechać również autobusami linii 727 do przystanku Kolejka Piaseczyńska.
Bilety na przejażdżkę kolejką są dostępne na stronie internetowej www.kolejka-piaseczno.pl. Można je także kupić w dniu wycieczki (jeżeli wcześniej nie zostaną wyprzedane online) w kasie na peronie w Piasecznie.
