Już nie chcą zostać piłkarzami, czy podróżować. Czym chcieliby zajmować się młodzi ludzie w przyszłości?

fot. Canva

Na boisku w Łodzi, podczas pikniku połączonego z zawodami sportowymi, dzieci z klas 1–3 opowiadały co chciałby robić w przyszłości. Pierwsze z nich marzyło o byciu youtuberem, kolejne o karierze influencera.

Zdziwiony nauczyciel WF-u, prowadzący imprezę, dopytywał, czy nikt nie chciałby zostać piłkarzem. Większość nagród nawiązujących do sportu, takich jak koszulki, piłki czy vouchery na zajęcia w szkółkach piłkarskich, wydawała się tracić na atrakcyjności. Dopiero jeden z chłopców wspomniał o marzeniu, by zostać drugim Lewandowskim, lecz pozostałe dzieci przeniosły swoje pragnienia w świat gier komputerowych i nowoczesnych technologii.

Marzenia młodszych dzieci

Nauczycielka przedszkolna z Wrocławia potwierdza, że nawet młodsze dzieci mają podobne marzenia. Przedszkolaki często chcą nowoczesnych gadżetów, które widzą u starszego rodzeństwa. Pięciolatki pasjonują się Minecraftem i grami z serii Psi Patrol, spędzają dużo czasu przed telewizorem i YouTube’em. Zamiast tradycyjnych dziecięcych marzeń – jak praca policjanta, strażaka czy kariera piosenkarki – coraz częściej śpiewają piosenki z popularnych, aczkolwiek kontrowersyjnych internetowych hitów.

Marzenia nastolatków

Starsze dzieci, jak ósmoklasista spod Lublina, marzą o wyjeździe za granicę po studiach w poszukiwaniu lepszych perspektyw zawodowych. Marzenia często dotyczą również konkretnych celów edukacyjnych, jak dostanie się do dobrego liceum w Lublinie i na studia informatyczne w Warszawie. Inni młodzi ludzie, jak licealistka z Łodzi, pragną zwiedzać świat. Często jednak marzenia nastolatków są bardziej przyziemne. Młodzi chcą np. pracować zdalnie, aby zawód nie wiązał ich z konkretnym miejscem.

Nowe realia marzeń

Marzenia dzieci i młodzieży zmieniły na przestrzeni lat, choć ich rdzeń pozostaje podobny – sława, zamożność, posiadanie. Dzisiejsze możliwości technologiczne i internetowe otwierają nowe ścieżki do realizacji tych marzeń, jednak często prowadzą też do frustracji. Dzieci z mniejszych miejscowości, oglądające wielki świat głównie przez ekran telefonu, mogą poczuć się ograniczone przez otoczenie. 

Zdaniem ekspertów młode pokolenie może być pierwszym, które będzie zarabiać mniej niż ich rodzice, z powodu mniejszych ambicji i mniejszej potrzeby posiadania dóbr materialnych. Wielu młodych ludzi wychowuje się w nadmiernej wygodzie, co nie wzbudza w nich motywacji do osiągania celów. Rodzice, którzy chcą zapewnić swoim dzieciom lepsze życie, często paradoksalnie zabijają w nich ducha zdrowej rywalizacji i ambicję.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.