Już w najbliższy weekend Święto Ulicy Stalowej 2023. To pełen atrakcji festiwal praskiej kultury

fot. Dom Kultury TuPraga Facebbok

Za pomocą tego święta chcemy zwrócić uwagę na ulicę Stalową, która w XIX wieku jako ulica Nowopraska tętniła życiem. Potem podupadła, straciła na swoim znaczeniu, a po II wojnie światowej miała złą sławę, teraz pięknieje. Są remontowane budynki, kamienice, cieszy oczy zrewitalizowany pałacyk Konopackiego. Bardzo chcemy, żeby jak najwięcej warszawiaków przyjechało i ją zobaczyło – mówi Klaudyna Desperat z Domu Kultury Praga.

W najbliższą sobotę na ulicy Stalowej na Pradze-Północ odbędą się wydarzenia nawiązujące do niepowtarzalnego klimatu praskich ulic, podwórek i ich historii. Będą one poświęcone „Praskiej labie”. Można spodziewać się koncertów  zespołów takich jak Wesołe Mazurki z Pragi i Duże Mazurki, Cukier, Grzeczni Chłopcy oraz Kosmiczni Warszawa, a w ciągu dnia Heniek Małolepszy przywróci muzykę na krawężniki i podwórka.

Z kolei w niedzieli na Stalowej będzie przyświecać hasło „Warszawski sznyt”. Będzie to dzień odpoczynku, sąsiedzkiego śniadania, teatrów ulicznych, jazzu i dawnych szlagierów z restauracji Warszawy dwudziestolecia międzywojennego. Wystąpią zespoły: Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet, Warsaw Camerata a’la Carte i Warszawską Orkiestrę Sentymentalną. Po ulicy Stalowej będzie krążyć z muzyką Orkiestra Na Dużym Rowerze.

Podczas święta można spodziewać się także innych wydarzeń kulturalnych w planie są m.in.: spektakle, warsztaty taneczne i plastyczne, animacje, gry i zabawy, gry wielkoformatowe dla dzieci i dorosłych, spacery historyczne, koncerty podwórkowe i balkonowe i wiele, wiele innych. 

Postanowiliśmy oddać część organizacji mieszkańcom i ogłosiliśmy minigranty. W ten sposób rozdaliśmy ponad 20 tysięcy złotych mieszkańcom, którzy organizują swoje wydarzenia w ramach święta ulicy stalowej. I na przykład są to malowanie na porcelanie, warsztaty arteterapeutyczne, czy warsztaty z robienia szyldów, będzie parada sąsiadów z muzyką. Będą warsztaty technik graficznych haftu i warsztaty stolarskie dla rodzin z dziećmi – mówi Klaudyna Desperat z Domu Kultury Praga.

Szczegółowy program można sprawdzić tutaj

Dojazd na ul. Stalową

Na wydarzenie będzie można dotrzeć Warszawskim Transportem Publicznym m.in. metrem (stacja Szwedzka), tramwajami na przystanek Czynszowa, a także zabytkowym tramwajem z literą S kursującym na trasach: Czynszowa – Stalowa – 11 Listopada – Targowa – Ratuszowa – Ratuszowa – ZOO oraz Czynszowa – Stalowa – 11 Listopada – Targowa – Kijowska – al. Tysiąclecia – Kawęczyńska – Kawęczyńska-Bazylika.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.