Od początku 2025 roku właściciele psów i kotów mogą na koszt stolicy wykastrować oraz zaczipować swojego czworonoga. Trzeba jednak spełnić kilka warunków, żeby móc skorzystać z programu. Jakich?
Podobnie jak w 2024 roku, tak i w roku 2025 Warszawa będzie finansować zabiegi kastracji oraz czipowania zwierząt. Program będzie trwać do 30 listopada lub do wykorzystania puli środków na niego przeznaczonych.
Czipowanie – warunki
Czipowanie, czyli znakowanie elektroniczne, jest jedną z metod zapobiegania bezdomności zwierząt. Pozwala też szybko ustalić właściciela zwierzaka, w przypadku gdy ono zaginie. Czip jest wprowadzany pod skórę na szyi lub między łopatkami. W specjalne czytniki są wyposażone lecznice weterynaryjne, Eko Patrole Straży Miejskiej i Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt na Paluchu.
Żeby zaczipować psa lub kota, jego właściciel musi wypełnić formularz, który jest dostępny u weterynarza. Musi też potwierdzić swoją tożsamość oraz przedstawić książeczkę zdrowia psa/kota lub w inny sposób udowodnić, że ma prawo do posiadania tego zwierzęcia. Zwierzę z kolei musi mieć więcej niż 12 tygodni. Dodatkowo psy muszą mieć aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie – mówi nam Marzena Gawkowska, rzeczniczka prasowa stołecznego Urzędu Miasta.
Kastracja – warunki
Psy i koty są kastrowane w pełnej narkozie. Jak przekonują weterynarze, lista zalet jest bardzo długa. Między innymi zmniejsza się niekontrolowana agresja, w trakcie rui nie dochodzi do ucieczek, nie dochodzi do nieplanowanych ciąż, a także do tzw. ciąży urojonej, zmniejsza się też ryzyko poważnych zachorowań.
By wykonać zabieg kastracji u psa lub kota na koszt miasta, właściciel musi mieć ważny e-hologram na Karcie Warszawiaka lub Karcie Młodego Warszawiaka, musi też potwierdzić swoją tożsamość oraz przedstawić książeczkę zdrowia psa/kota lub w inny sposób udowodnić, że ma prawo do posiadania tego zwierzęcia. Zwierzak musi mieć więcej niż 6 miesięcy, musi być zaczipowany, a pies musi być zaszczepiony przeciwko wściekliźnie.
Gdzie wykonać kastrację i czipowanie?
Zabiegi czipowania i kastracji w Warszawie są wykonywane w kilkunastu gabinetach weterynaryjnych na terenie miasta. Nie obowiązuje rejonizacja, nie trzeba wybierać gabinetu ze względu na dzielnicę zamieszkania.
Co ważne, Warszawia finansuje te zabiegi tylko dla maksymalnie dwóch zwierząt rocznie w odniesieniu do jednego właściciela.
Listę gabinetów weterynaryjnych, które wykonują zabiegi kastracji i czipowania w Warszawie na koszt miasta znajdziecie W TYM MIEJSCU.