Kawałek historii w Muzeum Polin. To ostatni moment żeby zobaczyć tę wystawę

19 kwietnia 2023 r. przypadła 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów i Żydówek podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Z tej okazji Muzeum POLIN po raz pierwszy przedstawił szerokiej publiczności nieznaną stronę powstania, oddając głos cywilom, którzy ukrywali się w getcie. Ich opór był tak samo ważny, jak ten z bronią w ręku. 

Na ekspozycji zobaczyć można m.in. oryginalne klisze fotograficzne Zbigniewa Leszka Grzywaczewskiego z powstania w getcie warszawskim, odnalezione po blisko 80 latach w rodzinnych zbiorach jego syna, Macieja Grzywaczewskiego.

Autorką koncepcji ekspozycji jest prof. Barbara Engelking, kierująca Centrum Badań nad Zagładą Żydów PAN, a kuratorką Zuzanna Schnepf-Kołacz z Muzeum POLIN. Współorganizatorami są Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce i Centrum Badań nad Zagładą Żydów, wystawa organizowana jest w ramach obchodów pod hasłem „Nie bądź obojętny”.

Ekspozycji towarzyszą spacery, oprowadzania autorskie oraz warsztaty. Wciąż na stronie Muzeum POLIN można zakupić bilety na oprowadzanie z Zuzanną Schnepf-Kołacz, które odbędzie się 7 stycznia o godz. 12:00 i 13:30.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.