Kiedy potrzebne będzie pogotowie elektryczne?

fot. artykuł sponsorowany

Historia prądu elektrycznego sięga czasów renesansu. W roku 1663 urodzony w Magdeburgu fizyk Otto von Guericke jako pierwszy zaobserwował przepływ ładunku elektrycznego, czyli prąd elektryczny. Ten niemiecki wynalazca w tym samym roku zbudował maszynę elektrostatyczną, która wytwarza i gromadzi ładunki elektryczne. Jednak Guericke daleko do określenia „pierwszy elektryk świata”, bowiem wykorzystywanie prądu na skalę masową miało miejsce ponad 200 lat później. W 1878 roku w USA rozpoczęła się przemysłowa produkcja żarówek, zaś w następnym roku wynalazek ten został opatentowany przez Thomasa Edisona.

Elektryk w Warszawie – czym się zajmuje?

Co ciekawe, na ziemie polskie żarówka dotarła niezwykle szybko. Już w 1883 roku na Mazowszu (w tym czasie był to obszar zaboru rosyjskiego) po raz pierwszy zastosowane zostało oświetlenie elektryczne. Miało to miejsce w Markach pod Warszawą. Elektryk jest więc zawodem, o którym można powiedzieć, że narodził się, przynajmniej w naszym kraju, w Warszawie.

Nie jest tajemnicą, że współcześnie praca elektryka jest zupełnie inna niż w XIX wieku. Przede wszystkim z uwagi na fakt, że nastąpił rozwój techniki. Obecnie stosuje się zupełnie inne rozwiązania niż przed ponad stu laty. Aczkolwiek nie zmieniło się jedno – działanie prądu. Prąd nadal jest wytwarzany w elektrowniach (m.in. węglowych, wiatrowych czy atomowych) i „płynie” poprzez sieć elektryczną do gniazdek. Elektryk zaś czuwa nad tym, by prąd nie stanowił zagrożenia dla jego użytkowników.

Elektryk zajmuje się przede wszystkim montażem, instalacją i naprawą sieci elektrycznej oraz urządzeń elektrycznych. Stanowisko elektryka znajduje się w wielu firmach z branży przemysłowej, warsztatach naprawczych, serwisach, na budowach lub w pogotowiu energetycznym. I to właśnie w tym ostatnim jego praca jest najbardziej widoczna i doceniania przez społeczeństwo.

Pogotowie elektryczne – kiedy wzywać?

W XXI wieku nie wyobrażamy sobie życia bez prądu. Gdyby go nagle zabrakło, całe nasze życie wywróciłoby się do góry nogami. Niestety, awarie domowe czasem się zdarzają i w takim wypadku należy wezwać pogotowie elektryczne. W Warszawie usterki instalacji elektrycznej, przepalenie bezpieczników czy przepalenie kabli w domofonie zdarzają się równie często, co w innych miastach. Pół biedy, gdy ma to miejsce w roboczy dzień tygodnia, gdy sklepy są otwarte, zaś elektrycy czekają w serwisach na telefon od potrzebujących klientów. Gorzej, gdy awaria ma miejsce w jakikolwiek dzień wolny od pracy lub zdarzy się w środku nocy. Czekanie do rana lub najbliższego dnia roboczego rzadko kiedy wchodzi w grę. W takim wypadku najrozsądniej jest skontaktować się z pogotowiem elektrycznym. Pełni ono dyżur 24/7 i w krótkim czasie od wystąpienia awarii wykwalifikowany elektryk przyjedzie do naszego domu, by sprawnie usunąć usterkę.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.