Zasadniczo jest to prawda, w większości przypadków, jeżeli podatnik waha się pomiędzy wyborem tych dwóch zeznań i okaże się, że któreś z kryteriów rozliczenia PIT 37 nie zostało wypełnione, to z dużym prawdopodobieństwem będzie pracować nad PIT 36. Nie należy jednak dochodzić do mylnego przekonania, że tylko te dwa formularze obowiązują w Polsce. W tym zakresie jednak PIT 36 zostało skierowane do określonych podatników i nie można powiedzieć, że powinni stosować ją wszyscy.
Ustawa, źródła i podstawy
Podstawą funkcjonowania formularza podatkowego PIT 36 jest Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.) zwana dalej „Ustawą o PIT”. Ten akt prawny pozwala na uregulowanie deklaracji, która ma na celu opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych. Bezpośrednią podstawą prawną pracy podatnika nad formularzem, która określa zasady składania zeznań podatkowych jest art. 45 ust. 1 Ustawy o PIT, który wskazuje, że:
Wyciąg z przepisów:
Art. 45. Ustawy o PIT [Zasady składania zeznań podatkowych]
- Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Zeznania złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym.
Kryteria kwalifikacji do PIT 36 – podmiotowe
Ustawodawca wprowadził dwa kryteria podmiotowe pozwalające na wskazanie podatników, co do których zastosowanie ma mieć art. 45 ust, 1 Ustawy o PIT i kwalifikować się będą do zastosowania formularza PIT 36.
Są to podatnicy którzy prowadzili:
- pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, w tym pozarolniczą działalność gospodarczą, w ramach której osiągali dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej podlegające opodatkowaniu według 5% stawki podatku,
- działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej.
Kryteria kwalifikacji do PIT 36 – przedmiotowe
Drugim rodzajem kryteriów, które mogą powodować skierowanie podatnika do rozliczenia w ramach formularza PIT 36 jest kwalifikacja przedmiotowa, w ramach źródła uzyskania przychodu. Zgodnie z tymi wymogami formularz będzie przeznaczony dla podatników, do których (ponownie) stosuje się art. 45 ust. 1 Ustawy o PIT, oraz uzyskiwali oni określone przychody takie jak przychody:
- z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub z innych umów o podobnym charakterze, opodatkowane na ogólnych zasadach,
- z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy, jeżeli odpłatne zbycie zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie rzeczy, od których byli obowiązani samodzielnie opłacać zaliczki na podatek,
- ze źródeł przychodów położonych za granicą,
- z innych źródeł, opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, od których ani płatnik, ani podatnik w ciągu roku podatkowego nie miał obowiązku odprowadzania zaliczek.
Kryteria kwalifikacji do PIT 36 – pozostałe
Na koniec ustawodawca stwierdził, że formularz PIT 36 skieruje jeszcze do grupy 5 rodzajów podmiotów, które:
- korzystają z tzw. kredytu podatkowego (na podstawie art. 44 ust. 7a Ustawy o PIT),
- podatników, którzy są obowiązani dokonywać doliczeń (na podstawie art. 44 ust. 7f Ustawy o PIT),
- podatników, których małoletnie dzieci uzyskują dochody, a oni są obowiązani doliczyć je do swoich dochodów,
- podatników, którzy obniżają dochody o straty z lat ubiegłych,
- podatników, którzy wykażą należny i zryczałtowany podatek dochodowy, opisany w art. 29,30 i 30 a Ustawy o PIT, pod warunkiem, że taki podatek nie został pobrany przez podatnika.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY