Kiedy udać się do psychiatry?

fot. artykuł sponsorowany

Kim jest psychiatra?

Psychiatra to lekarz medycyny, który przeszedł szkolenie specjalistyczne w zakresie psychiatrii. Jak każdy inny lekarz, psychiatra jest związany Kodeksem Etyki Lekarskiej i stosuje określony zestaw kryteriów diagnostycznych. W Polsce obowiązuje Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10, ustanowiona przez Międzynarodową Organizację Zdrowia (WHO). Psychiatra może pracować w różnych miejscach, takich jak szpital, klinika lub prywatny gabinet. Psychiatra może również pracować z różnymi populacjami, takimi jak dzieci, młodzież, dorośli lub osoby starsze. Głównym celem psychiatrii jest zapobieganie zaburzeniom psychicznym i wspieranie zdrowia psychicznego. Psychiatria dąży również do zrozumienia i leczenia zaburzeń psychicznych.

Poza leczeniem chorób psychicznych, psychiatrzy odgrywają również ważną rolę w promowaniu zdrowia psychicznego. Mogą udzielać indywidualnych porad lub prowadzić terapię, prowadzić badania naukowe na temat zdrowia psychicznego lub prowadzić zajęcia na tematy takie jak radzenie sobie ze stresem lub rozwiązywanie konfliktów. Pomagając ludziom zrozumieć i poradzić sobie z ich problemami psychicznymi, psychiatrzy odgrywają ważną rolę w poprawie jakości życia milionów ludzi na całym świecie.

Kiedy udać się do psychiatry?

Psychiatra jest lekarzem medycyny, którego specjalizacją jest diagnozowanie i leczenie chorób psychicznych. Psychiatrzy stosują różne techniki pomocy swoim pacjentom, w tym leki, psychoterapię i hospitalizację. Najczęstsze rodzaje chorób psychicznych, które leczą psychiatrzy, to zaburzenia lękowe, zaburzenia nastroju, zaburzenia odżywiania i zaburzenia psychotyczne. Chociaż każdy rodzaj choroby psychicznej ma swoje własne, niepowtarzalne objawy, wszystkie można skutecznie leczyć za pomocą opieki psychiatrycznej. Oprócz leczenia chorób psychicznych, psychiatrzy zajmują się również zapobieganiem problemom ze zdrowiem psychicznym, pomagając ludziom w rozwijaniu zdrowych umiejętności radzenia sobie z nimi oraz w zrozumieniu czynników, które przyczyniają się do powstawania chorób psychicznych.

Zaburzenia nastroju to stan zdrowia psychicznego, który powoduje trwałe zmiany nastroju, które mogą zakłócać codzienne życie. Zaburzenia nastroju są klasyfikowane jako duże zaburzenia depresyjne lub zaburzenia dwubiegunowe. Duże zaburzenie depresyjne charakteryzuje się obniżonym nastrojem, który trwa przez dwa tygodnie lub dłużej. Zaburzenia dwubiegunowe charakteryzują się okresami podwyższonego nastroju, znanego jako mania, po których następują okresy obniżonego nastroju, znanego jako depresja. Oba zaburzenia mogą powodować znaczne upośledzenie funkcjonowania w życiu społecznym, zawodowym i innych obszarach. Chociaż nie ma lekarstwa na zaburzenia nastroju, mogą być one skutecznie zarządzane za pomocą leków i psychoterapii. Skierowanie się do psychiatry, gdy podejrzewa się u siebie zaburzenia tego typu to bardzo dobra decyzja.

Zaburzenia osobowości są rodzajem choroby psychicznej, która może powodować znaczne problemy w życiu człowieka. Istnieje wiele różnych typów zaburzeń osobowości, ale wszystkie mają pewne cechy wspólne. Osoby z zaburzeniami osobowości często mają problemy z regulacją emocji, radzeniem sobie ze stresem i relacjami z innymi ludźmi. Mogą również mieć zniekształcone poglądy na temat siebie i otaczającego ich świata. W rezultacie, zaburzenia osobowości mogą utrudniać funkcjonowanie w pracy, szkole i relacjach osobistych. Na szczęście dostępne są metody leczenia, które mogą pomóc ludziom w opanowaniu objawów i prowadzeniu bardziej produktywnego życia. W tym przypadku również może pomóc psychiatra. Zdiagnozowanie problemu to już pierwszy krok do wyleczenia.

Jak przygotować się na pierwszą wizytę u psychiatry?

Podczas wizyty u psychiatry ważne jest, aby otwarcie i szczerze mówić o tym, co Cię niepokoi. Jest to bezpieczna przestrzeń, w której nie będziesz oceniany, a psychiatra jest zobowiązany do zachowania poufności. Pomocne może być wcześniejsze zapisanie tego, co chcesz powiedzieć, abyś był przygotowany, gdy rozpocznie się rozmowa. Psychiatra zapyta o problem, z którym przychodzisz i może kierować rozmową, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje. Pamiętaj, że również możesz zadawać pytania. Jeśli masz jakieś wątpliwości lub obawy, proszę o nich otwarcie mówić. W ten sposób możesz zapewnić, że wizyta będzie owocna i pomocna.

Psychiatra jest lekarzem. Oznacza to, że obowiązuje go tajemnica lekarska. A to z kolei oznacza, że nic, z tego, co powiesz podczas wizyty, nie opuści gabinetu i lekarz nie będzie o Twoim przypadku rozmawiał z Twoją rodziną czy informował bliskich Ci osób, jeśli sobie tego absolutnie nie życzysz. Etyka zawodu tego zabrania. Pamiętaj, że każdy lekarz chce Ci pomóc – i to właśnie będzie się starał zrobić lekarz psychiatra. Pomóc Ci w najlepszy dla Ciebie sposób.

Psychiatra Warszawa CoTam? – jeśli masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, nie wiesz, co się może wydarzyć podczas wizyty i chcesz być najlepiej poinformowany, nie bój się pytać, nie ma głupich pytań – wszystkie są ważne i zasługują na wyczerpującą odpowiedź.

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry?

Wbrew powszechnej opinii, wizyta u psychiatry nie musi być trudnym doświadczeniem. W rzeczywistości pierwsza sesja to zazwyczaj nic innego jak rozmowa lekarza z pacjentem. Psychiatra zapyta o dzieciństwo i lata młodzieńcze pacjenta, jego wykształcenie, pierwsze miłości. Będzie chciał również poznać stan zdrowia fizycznego pacjenta, w tym ewentualne zaburzenia neurologiczne, na które cierpiał w przeszłości.

Psychiatra zwróci uwagę na zdolność pacjenta do koncentracji i jego pamięć. Będzie również chciał wiedzieć, czy pacjent ma myśli samobójcze i jak się czuje w danym momencie swojego życia. Ostatecznie celem pierwszej sesji jest po prostu poznanie pacjenta i zrozumienie, co go sprowadza do lekarza. Nie trzeba się obawiać wizyty u psychiatry – może być ona pomocnym i wnikliwym doświadczeniem.

Wywiad jest podstawą oceny psychiatrycznej. Powinien być przeprowadzony w spokojnej, relaksującej atmosferze i trwać co najmniej pół godziny. Psychiatra zapyta o aktualny problem, historię choroby i sytuację społeczną pacjenta. Będzie również chciał poznać historię rodziny pacjenta, ponieważ zaburzenia psychiczne często występują w rodzinach. Jeśli lekarz uzna to za konieczne, może zlecić wykonanie innych badań u specjalistów. Badania te są ważne dla postawienia diagnozy i zaplanowania leczenia.

Przełam swój lęk – obawy przed psychiatrą

Psychiatra to lekarz, który specjalizuje się w leczeniu zaburzeń psychicznych. Psychiatrzy są przeszkoleni w zakresie diagnozowania i leczenia chorób psychicznych i mogą prowadzić różne formy terapii, w tym leczenie farmakologiczne, psychoterapię i hospitalizację. Wiele osób niepotrzebnie boi się wizyty u psychiatry, myśląc, że lekarz będzie ich osądzał lub uzna za wariatów. Wizyty u psychiatry mogą być bardzo pomocne dla osób zmagających się z chorobami psychicznymi i nie należy się ich obawiać. Wczesna wizyta u psychiatry może nawet pomóc w zapobieganiu rozwojowi choroby psychicznej.

To normalne, że odczuwasz niepokój przed pierwszą wizytą u psychiatry. W końcu często ludzie myślą, że psychiatrzy są tylko dla osób z „poważnymi” zaburzeniami psychicznymi. Prawda jest jednak taka, że psychiatrzy mogą pomóc osobom z różnego rodzaju problemami psychicznymi, od lęku i depresji po zaburzenia odżywiania i uzależnienia. I choć otwarcie się przed obcą osobą na swoje najgłębsze lęki i obawy może być zniechęcające, to jednak może okazać się niezwykle pomocne.

W rzeczywistości badania wykazały, że terapia może być nawet bardziej skuteczna niż leki w leczeniu wielu schorzeń psychicznych. Jeśli więc czujesz strach lub wahasz się przed wizytą u psychiatry, postaraj się pamiętać, że nie ma się czego bać. Psychiatrzy to wyszkoleni profesjonaliści, którzy chcą pomóc Ci poczuć się lepiej. A z ich pomocą, możesz zacząć znów czuć się sobą.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.