Holenderskie miasta w świątecznej atmosferze to zdumiewający widok i nie ma się co dziwić, że wielu Polaków wybiera ten kierunek nawet na krótki wypad w okresie bożonarodzeniowym. Holandia to także atrakcyjny rynek dla osób poszukujących pracy za granicą. Niezależnie od powodów podróży do tego kraju, trzeba się do niej dobrze przygotować. Jedną z podstawowych rzeczy, którą trzeba ze sobą zabrać jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Nie jest to wymóg wynikający z jakichś przepisów, ale zdroworozsądkowe działanie.
EKUZ to nieduża karta, dokument potwierdzający, że dana osoba jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym w swoim kraju. EKUZ jest honorowany w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Dokument powinien znaleźć się w każdym bagażu, bo gwarantuje jego posiadaczowi, że za granicą otrzyma taką samą pomoc medyczną, jak obywatel danego kraju.
Gdzie wyrobić EKUZ?
Kartę wydają oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia. Wniosek o wyrobienie EKUZ można złożyć osobiście lub za pośrednictwem internetu. Ekuz co potrzebne sprawdź na https://ekuz.com.pl. W obu przypadkach wymagane jest wypełnienie stosownego druku. Nie jest skomplikowany i w odpowiednich rubrykach wpisuje się podstawowe dane. Zajmuje to dosłownie chwilę, a jedynym dokumentem, który trzeba mieć po ręką jest dowód osobisty.
Trzeba jasno powiedzieć, że bezpłatne usługi medyczne za granicą bardzo często różnią się od standardów obowiązujących w Polsce. Skoro wspomniano o Holandii, to trzeba wiedzieć, że w naszym kraju za jedne zabiegi się nie płaci, a w Holandii trzeba za te same uiścić rachunek (https://ekuz.com.pl/ekuz-w-holandii).
Niemiłe zaskoczenie
Skoro już wspomniano o Holandii, to trzeba wyjaśnić, że udzielenie pierwszej pomocy czy leczenie szpitalne w tym kraju jest dla posiadaczy EKUZ bezpłatne. W placówce zdrowia można jednak wybrać podwyższony standard usług (leczenie pierwszej lub drugiej klasy), a to już jest płatne. W Holandii refundacji podlega tylko profilaktyka stomatologiczna, a bezpłatne leki przysługują wyłącznie w przypadku zalecenia ich przez lekarza.
Mimo legitymowania się Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego obcokrajowiec będzie musiał zapłacić także za:
· Leczenie psychiatryczne dla osób powyżej 18 roku życia.
· Leczenie stomatologiczne osób dorosłych.
· W aptece trzeba dopłacić, jeżeli zapisane na recepcie leki posiadają tańsze zamienniki.
· Odpłatne są również szczepienia przeciw grypie, ekspertyzy lekarskie czy ponowne wystawienie recepty przez lekarza.
· Osoba poszkodowana w wyniku wypadku czy choroby musi też pokryć koszty transportu medycznego do swojego kraju.
Lepsza opcja
Dlatego wyjeżdżając do Holandii najlepiej się dodatkowo zabezpieczyć. Najlepszym rozwiązaniem jest wykupienie polisy. Można wybierać wśród ofert i wraz z doradcą ubezpieczeniowym skomponować najlepszą opcję. Warto jednak wybrać pełen pakiet ubezpieczenia. Najlepsza oferta powinna zawierać ubezpieczenie NNW, OC, assistance a nawet ubezpieczenie bagażu i kosztów leczenia. Co oznaczają te pojęcia?
· NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które obejmuje ochronę zdrowia i życia posiadacza polisy. Gdy ta osoba zostanie poszkodowana zostanie jej wypłacone odszkodowanie, którego wysokość wynika wprost z zapisów w polisie. Co ważne NNW może dotyczyć współuczestników nieszczęśliwego zdarzenia, a także gwarantować pokrycie kosztów np. rehabilitacji i powypadkowego leczenia.
· OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroni posiadacza polisy przed konsekwencjami spowodowanego przez niego wypadku. OC pozwala uniknąć ponoszenia wysokich kosztów wynikających ze szkód takich jak uszczerbek na zdrowiu lub mieniu osób trzecich.
· Assistance to pakiet gwarantujący niezbędną i szybką pomoc w sytuacjach awaryjnych i wymagających natychmiastowej reakcji. Dotyczy to m.in. awarii samochodu, nagłego braku paliwa, utraty dokumentów. Całodobowa pomoc sprawi, że przejście przez takie sytuacje będzie o wiele łatwiejsza.
· Ubezpieczenie bagażu jest strategiczne podczas podróży. Gwarantuje odszkodowanie nie tylko w przypadku kradzieży walizki, ale także jej zaginięcia czy uszkodzenia. Ten pakiet jest szalenie pomocy w przypadku podróżowania z drogim sprzętem sportowym.
· Ubezpieczenie kosztów leczenia to znakomite uzupełnienie EKUZ. W Holandii – jak wskazano powyżej – zagwarantuje ono nieodpłatne korzystanie z usług medycznych, za które pobierane są dodatkowe opłaty. Zapewnia także zwrot kosztów wynikających z medycznych następstw wypadku czy choroby.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY