Kim jest Tobiasz Bocheński – kandydat PiS-u na prezydenta Warszawy?

Źródło: Portal X/profil @TABochenski

Podczas sobotniej konferencji Prawa i Sprawiedliwości prezes partii Jarosław Kaczyński ogłosił Tobiasza Bocheńskiego, byłego wojewodę łódzkiego i mazowieckiego, jako kandydata największej partii opozycyjnej na prezydenta Warszawy.

Wyścig o fotel prezydencki w stolicy robi się coraz bardziej zacięty i liczny. Do Rafała Trzaskowskiego, jak i prawdopodobnie wicemarszałkini Senatu Magdaleny Biejat z Lewicy Razem, dołącza Tobiasz Bocheński jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Jego start został ogłoszony podczas sobotniej konferencji prasowej z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Co ciekawe, kwietniowe wybory samorządowe będą pierwszymi w życiorysie Tobiasza Bocheńskiego, który jeszcze nigdy nie próbował swoich sił na listach wyborczych, a jego działania nie podlegały weryfikacji przez wyborców przy urnach.

Potrzeba nam człowieka, który weźmie te wyzwania na siebie, kto podejmie się tego piekielnie trudnego zadania. Otóż mamy kogoś takiego. To Tobiasz Bocheński. – komplementował swojego kandydata Jarosław Kaczyński

Kim jest Tobiasz Bocheński?

Tobiasz Bocheński urodził się w 1987 roku (ma 36 lat) i przez większość swojego życia mieszkał w Łodzi, gdzie rozpoczął także swoją karierę zawodową i polityczną. Jego alma mater jest Uniwersytet Łódzki i Wydział Prawa i Administracji, na którym uzyskał tytuł doktora, specjalizując się w anglosaskiej myśli republikańskiej i liberalnej.

W 2015 roku podjął pracę w łódzkim Urzędzie Wojewódzkim, gdzie przeszedł ścieżkę od asystenta, przez doradcę po dyrektora Biura Wojewody Zbigniewa Raua z Prawa i Sprawiedliwości. W listopadzie 2019 roku objął stanowisko wojewody łódzkiego w związku z przejściem Z. Raua do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w rządzie Mateusza Morawieckiego. W kwietniu 2023 premier nominował go na urząd wojewody mazowieckiego, na którym zastąpił Konstantego Radziwiłła.

Działalność Tobiasza Bocheńskiego

Do szerszej świadomości T. Bocheński przebił się już jako wojewoda mazowiecki, wchodząc na ścieżkę konfliktu z włodarzem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Kontynuował spór z miastem w sprawie Teatru Dramatycznego i Moniki Strzępki, jak i krytykował istnienie Pałacu Kultury i Nauki, mówiąc, że „nie powinno go być”. Bocheński zaangażował się w obronie kierowców, zaskarżając decyzję miasta o powstaniu SPPN na Kamionku i Saskiej Kępie, krytykując także chęć wprowadzenia w mieście strefy Tempo30 i Strefy Czystego Powietrza w pierwotnej odsłonie.

Jako wojewoda łódzki Bocheński miał także kontrowersyjne wypowiedzi dotyczące osób LGBT, z których w ostatnich dniach się wycofał, a sam obecnie mówi, że nie nazwałby się „politykiem skrajnym”.

Główne postulaty i program Tobiasza Bocheńskiego

Choć polityk nie opublikował jeszcze swojego pełnoprawnego programu wyborczego na najbliższe wybory to poruszył najważniejsze tematy podczas sobotniej konferencji prasowej.

W sprawie komunikacji publicznej wspiera on dalszy rozwój ekologicznego transportu zbiorowego, jednak podkreśla on potrzebę szanowania praw kierowców i nieprowadzenia z nim wojny, tak jak obecnie robi to Ratusz. Podkreśla także, że obecne władze miasta nie współpracują w sposób wystarczający z okolicznymi samorządami, przez co komunikacja publiczna docierająca do obwarzanka jest niewystarczająca. Żąda w mieście także więcej zieleni i mniej betonozy. Zapowiada także ostateczne rozwiązanie tematu stosunków własnościowych powstałych po dekrecie Bieruta.

Bocheński gwarantuje również, że nie będzie wspierał ani Parady Równości, ani Marszu Niepodległości, gdyż w warszawskim samorządzie jest według niego za dużo polityki, a prezydent miasta powinien stronić od polityki, spraw kontrowersyjnych i ideologii.

Jaki majątek posiada Tobiasz Bocheński?

Na podstawie oświadczenia majątkowego Tobiasza Bocheńskiego możemy wyczytać, że posiada on:

  • mieszkanie spółdzielcze własnościowe o powierzchni 41,99 metrów kwadratowych
  • 10 757 PLN oszczędności
  • Samochód osobowy Volkswagen T-Cross z 2019 roku
  • Kredyt hipoteczny na mieszkanie, gdzie pozostało do spłaty 27 tys. złotych i kredyt konsumencki na zakup auta z kwotą 56 tys. złotych do spłaty

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.