Klimatyczny finał wakacji na placu Zamkowym

Już po raz jedenasty, w ramach cyklicznego wydarzenia ekologiczno-kulturalnego, tuż obok Zamku Królewskiego zostanie ustawiona strefa edukacji i zabawy. W tym roku naukę połączono z licznymi aktywnościami sportowymi i rozrywką. Zarówno młodsi mieszkańcy Warszawy, jak nieco starsi znajdą coś dla siebie z szerokiej oferty pikniku. Fani fotografii będą mogli odwiedzić wyjątkowe atelier „My kontra smog”, a wielbiciele zabaw pamięciowych zagrają w karty „Zmiany klimatu”. Dodatkowo, w programie znajdują się nietypowe mistrzostwa w rozkręcaniu komputerów na czas i poczęstunek ekologiczną kawą, przygotowaną przez ambasadę Niemiec, z użyciem solarów. Z kolei ambasada Danii będzie uczyć dzieci bezpiecznej jazdy na rowerze i pokaże specjalny jednoślad towarowy, przystosowany do robienia większych zakupów. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć, jak wygląda proces oczyszczania wody w różnych warunkach. Wydarzenie rozpocznie się od godz. 11.30 i potrwa aż przez pięć godzin.

Na pikniku nie zabraknie też znanych i lubianych twarzy. Gościem honorowym spotkania będzie Justyna Święty-Ersetic, mistrzyni Europy w biegu na 400 metrów i w sztafecie 4×400 metrów. Swoimi refleksjami na temat ochrony środowiska podzielą się Joanna Szczepkowska, Jaga Hupało i Jacek Wszoła. W debacie eksperckiej wezmą udział Marcin Popkiewicz oraz Marta Anczewska, a poprowadzi ją Jarosław Kret.

Piknik od lat jest świetną okazją, by w ciekawy sposób poszerzyć swoją wiedzę na temat ochrony środowiska, a w szczególności dbania o czyste powietrze oraz ochronę klimatu. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Główne hasło tegorocznego Pikniku z Klimatem: „Poznań – Warszawa – Katowice – od słów do dzieła”, nawiązuje do ważnego wydarzenia – Polska po raz trzeci będzie gościła Szczyt Klimatyczny Narodów Zjednoczonych. Pierwszy miał miejsce w 2008r. w Poznaniu. Drugi został zorganizowany po pięciu latach w Warszawie – COP 19. Tegoroczny COP 24 odbędzie się  w Katowicach i stanowi doskonałą okazję do pokazania światu, że polskie miasta rozwijają się odpowiedzialnie, z myślą o przyszłych pokoleniach i troską o naturę.

Warszawa konsekwentnie walczy ze zmianami klimatu i zanieczyszczeniami powietrza w takich obszarach, jak: energia, transport oraz zieleń. Budżet 16 mld zł jest przeznaczony m.in. na rozbudowę II linii metra, zakup niskoemisyjnego taboru komunikacji miejskiej, a także rozwój infrastruktury rowerowej. Mieszkańcy mogą ubiegać się o dofinansowanie do wymiany starych pieców węglowych, bądź o przyłączenie do warszawskiej sieci ciepłowniczej.

W stolicy systematycznie pojawia się coraz więcej terenów zieleni. Pomaga w tym m.in. projekt #ZieloneUlice Warszawy, konsultowany z mieszkańcami dzielnic. Duża liczba krzewów i kwiatów oczyszcza powietrze, obniża temperaturę oraz podnosi wilgotność powietrza. Ponadto lasy, parki i zieleńce to ulubione miejsca warszawiaków do odpoczynku i rekreacji poza domem. Wszystkie działania prowadzone na rzecz ochrony środowiska finansowane są dzięki podpisanemu w maju 2016 r. zarządzeniu Hanny Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy zatwierdzającemu „Program inwestycyjny do Planu gospodarki niskoemisyjnej dla m.st. Warszawy”.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.